Tomasz Cukiernik

Tomasz Cukiernik

czwartek, 25 styczeń 2018 08:53

Postawić na Chiny

W sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze strategicznym partnerstwem niemiecko-rosyjskim i z wycofywaniem się wielu sił i środków amerykańskich z Europy, pojawienie się tutaj nowego gracza, nowej siły geostrategicznej byłoby bardzo korzystne dla państwa polskiego, ponieważ Chiny mogłyby stać się swego rodzaju balanserem między wpływami amerykańskimi a niemiecko-rosyjskimi – mówi w rozmowie z Tomaszem Cukiernikiem dr Leszek Sykulski, adiunkt w Katedrze Bezpieczeństwa Narodowego Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim. – Wejście w ścisłe relacje polityczne i gospodarcze z Chinami wzmacnia nasze bezpieczeństwo – podkreśla.

wtorek, 24 październik 2017 19:58

Idzie o łupy z koryta

W ciągu całego mego życia widziałem w naszym kraju tylko dwie partie. Partię polską i antypolską, ludzi godnych i ludzi bez sumienia, tych, którzy pragnęli ojczyzny wolnej i niepodległej, i tych, którzy woleli upadlające obce panowanie.

książę Adam Jerzy Czartoryski

poniedziałek, 10 lipiec 2017 21:28

Jak zatrzymać transfer zysków za granicę?

Jeśli międzynarodowym korporacjom stworzy się odpowiednio dobre warunki do reinwestowania przychodów w Polsce, to nie będą transferować zysków za granicę –w rozmowie z Tomaszem Cukiernikiem mówi Jacek Wilk, poseł KNP.

czwartek, 23 marzec 2017 23:28

Chiny kluczem amerykańskiej polityki

– Chiny będą kluczowe dla amerykańskiej polityki przez najbliższe dwie dekady albo i dłużej – mówi w rozmowie z „Opcją na Prawo” dr Tomasz Słupik z Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego.

Zdaniem Joschki Fischera, byłego szefa niemieckiego MSZ, Unia może zostać rozmontowana przez prezydenta USA Donalda Trumpa wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem poprzez wspieranie ruchów nacjonalistycznych. Z kolei europosłanka Marine Le Pen, liderka francuskiego Frontu Narodowego, uważa, że prawdziwym wrogiem Europy jest nie Rosja pod przywództwem Putina, lecz Unia Europejska, która jest tworem „opresyjnym”, i wyraziła przekonanie, że zwycięstwo Trumpa w wyborach prezydenckich w USA pokazuje, że „można zbudować nowy świat”. Zgadza się pan z tym?

Z oboma poglądami się nie zgadzam. Pierwszy – dobra obserwacja i hipoteza dobra – choćby kwestia kredytu dla Frontu Narodowego udzielanego przez rosyjski bank. Jaki ma pomysł Rosja? Mam wrażenie, że go nie ma. Odwołałbym się tutaj do Aleksandra Dugina [filozof i doradca prezydenta Putina – przyp. TC], który jest w tej kwestii bardzo miarodajny. Dugin jest takim postmodernistycznym ideologiem, który korzysta z tradycji rosyjskiej i zachodniej w bardzo selektywny i wybiórczy, ale skuteczny dla Rosji sposób. Mamy mieszankę sowietonostalgii, ale też ewidentne odwołanie do słowianofilstwa i konserwatywnej tradycji rosyjskiej i mamy elementy euroazjatyckie, które w dyskursie rosyjskim zawsze są istotne – czerpie chociażby z Lwa Gumilowa i jego koncepcji euroazjatyzmu. Zresztą sam Dugin w tej ewolucji intelektualnej był zwolennikiem euroazjatyzmu.

sobota, 10 grudzień 2016 00:47

Zamach na prawdę już był

Z Józefem Augustynem SJ rozmawia Tomasz Cukiernik.

 

Nie mamy prawa robić z siebie dzisiaj wyjątkowych ofiar cywilizacyjnych przemian, uprawiać – jak to nazywa papież Franciszek – „płaczliwego sceptycyzmu” – mówi w rozmowie z „Opcją na Prawo” prof. Józef Augustyn SJ.

W 2013 roku abp Józef Kowalczyk powiedział, że homoseksualizm nie wyklucza nikogo ze społeczności katolickiej. Z kolei w wywiadzie dla KAI ojciec mówił, że umizgi do homoseksualizmu to furtka do demoralizacji i niszczenia Kościoła od środka.

Mimo emigracji wspólnota katolicka powiększa się

Władze Naddniestrza nie dyskryminują wspólnoty katolickiej, ale też nie pomagają finansowo – mówi w rozmowie z Tomaszem Cukiernikiem ks. Tadeusz Magierowski SCJ, który prowadzi parafię w Rybnicy.

sobota, 20 sierpień 2016 13:23

Z Rosjanami należy prowadzić dialog

Z prof. Joachimem Diecem rozmawia Tomasz Cukiernik

Rosja chce świata kilkubiegunowego – mówi w rozmowie z „Opcją na Prawo” prof. Joachim Diec z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Każda niemal destabilizacja zarówno Unii Europejskiej jako całości, jak i każdego państwa członkowskiego jest postrzegana przez Rosjan jako korzystna – dodaje.

Jak duże są aktualnie wpływy Rosji w krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce, i na czym one polegają? Czy się zmniejszają, jak twierdzi wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki?

Pogląd ten wydaje się w miarę trafny. Oczywiście nie we wszystkich państwach dzieje się tak samo. W Polsce wpływy te na pewno się zmniejszają. Istnieją grupy wpływu, które sprzyjają Rosji, ale Polska nie jest państwem, po którym należałoby się spodziewać, że wpływ rosyjski będzie się w nim wzmagał. O stanach średnich możemy mówić w przypadku Czech i Słowacji. Węgry to inna kwestia, mają wiele do ugrania z Rosją w dziedzinie energetyki. Twierdzą zatem, że przedłużenie sankcji w stosunku do Federacji Rosyjskiej jest nieuprawnione i przeprowadzane niejako pod stołem, a straty, które mogą w związku z tym wynikać dla państwa węgierskiego, wynosić mogą około 4 mld dolarów rocznie, a to już niebagatelna kwota. Trzeba pamiętać, że Węgry są uzależnione od dostaw rosyjskich surowców w znacznie większym stopniu aniżeli Polska. To sprawia, że sytuacja państw Grupy Wyszehradzkiej nie jest jednakowa, niemniej w ogólnym bilansie można się zgodzić, że wpływy Rosji w tym regionie faktycznie maleją. Wynika to też z faktu, że Rosja staje się państwem coraz mniej znaczącym na świecie. Jedyne, czym może zaimponować, to jej potencjał militarny, poza tym jednak znaczenie Rosji na świecie maleje. Siłą rzeczy, potencjał gospodarczy tego państwa raczej nie wzrasta, a wpływy polityczne także nie należą do zbyt pokaźnych, ze względu na fakt dość niestandardowych zachowań na arenie międzynarodowej w ostatnich latach.

(...)

sobota, 28 maj 2016 21:42

10 punktów dla Polski

PiS ma pełnię władzy w Polsce – może ją wykorzystać dla dobra kraju albo zmarnować. Do tej pory przebiło się niewiele sensownych pomysłów i maleją nadzieje na prawdziwą „dobrą zmianę”. Zarys tego, jak ona powinna wyglądać, przedstawiam w 10 punktach dla Polski.

1. (De)regulacja gospodarki

„Rząd wcale nie musi wtrącać się do wszystkiego, aby gospodarka znalazła się w niebezpieczeństwie. Kilka ingerencji zupełnie może wystarczyć” – mówił prof. Milton Friedman. Regulacje coraz bardziej utrudniają rozwój biznesu, dlatego konieczne jest przeprowadzenie deregulacji prowadzenia działalności gospodarczej. Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, powiedział w Polskim Radiu, że szkodliwe regulacje przynoszą „straty polskim przedsiębiorcom, idące w dziesiątki miliardów złotych rocznie”. – Dzisiaj polski przedsiębiorca musi prawie dwa miesiące ze swojego życia poświęcać na obowiązki administracyjne, które nie służą ani administracji, ani jemu. Zamiast ten czas wykorzystywać do budowania firmy, zwiększać skalę swojej aktywności, marnuje ją na czynności kompletnie nikomu niesłużące. Dlatego ciągle mamy tak duży dystans do innych gospodarek krajów Unii Europejskiej, ze względu na czas, który nieefektywnie wykorzystujemy – uważa Sadowski.

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu z klubu Kukiz’ 15, w Polsat News wyjaśnił, co trzeba zrobić, żeby Polska zaczęła rozwijać się. Jego zdaniem dobry rząd przez pierwsze 100 dni powinien: odbiurokratyzować gospodarkę, odchudzić i usprawnić administrację publiczną, „która jest absurdalnie rozrośnięta” oraz uprościć i obniżyć podatki. Nowa Zelandia osiągnęła wielki sukces w znacznej mierze właśnie dzięki deregulacji i liberalizacji prowadzenia działalności gospodarczej. Dlaczego w tej kwestii nie brać przykładu z państwa, w którym pozytywne skutki deregulacji są ewidentne. Na polskim gruncie wystarczyłoby przywrócić tzw. ustawę Wilczka, czyli ustawę o działalności gospodarczej z 23 grudnia 1988 roku. Według tej ustawy jedynie 11 obszarów prowadzenia działalności gospodarczej wymagało koncesji, teraz jest to kilkaset. Obecnie obowiązująca ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 roku ma niewiele wspólnego z wolnością gospodarczą (por. choćby art. 75).

Jednym z obszarów, który wymaga pilnej liberalizacji, jest prawo pracy. Według Czarnej Listy Barier 2015 czołowym problemem dla polskich przedsiębiorców jest zbyt sztywne prawo pracy, które prowadzi do niższych wynagrodzeń i większego bezrobocia. – Oprócz całego systemu podatkowego, który także powinien zostać stworzony od początku, jest to z punktu widzenia pracodawców sprawa podstawowa – uważa Andrzej Malinowski, szef Pracodawców RP. W rankingach wolności gospodarczej Polska bardzo źle jest oceniana właśnie w zakresie prawa pracy. Problem uprzywilejowanych związków zawodowych, kłopoty związane z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, rosnąca płaca minimalna i wysokie pozapłacowe koszty pracy czy regulacje dotyczące czasu pracy i urlopów pracowniczych nie ułatwiają życia przedsiębiorcom.

(...)

Amerykanie korzystają na istnieniu Państwa Islamskiego, bo mają cały radykalizm islamski w jednym miejscu, podczas gdy w czasach Al-Kaidy nie było tego widać z powodu zbyt dużej konspiracji – mówi w rozmowie z „Opcją na Prawo” Witold Gadowski, dziennikarz i pisarz, ekspert od spraw Bliskiego Wschodu.

sobota, 20 luty 2016 20:55

Krew bliskowschodnich chrześcijan

Wydawnictwo Czarne nie było skore, żeby przesłać mi papierową wersję książki „Ziarno i krew” i musiałem ją czytać w formie pdfa. Mimo to zdecydowałem się na jej lekturę, bo po pierwsze, traktuje o nośnym i aktualnym obecnie temacie, a po drugie, po doskonałych reportażach Wojciecha Jagielskiego i Konrada Piskały miałem ochotę na poznanie innego autora tego gatunku. I nie zawiodłem się.

Książka Dariusza Rosiaka, dziennikarza m.in. Polskiego Radia i „Rzeczpospolitej”, to reportaż o chrześcijanach, których życie z powodu wojen i w efekcie rozprzestrzeniania się nietolerancyjnego islamu jest coraz cięższe na Bliskim Wschodzie, a także o tych, którzy musieli emigrować. Swoją wędrówkę po miejscach, gdzie mieszkają bliskowschodni chrześcijanie, Rosiak rozpoczyna… nad północnym brzegiem Morza Bałtyckiego. Opowiada historie chrześcijan którzy wyemigrowali z Bliskiego Wschodu do Szwecji, uciekając przed wojną, muzułmanami, terroryzmem czy iracką „demokracją”. Co ciekawe, ludzie ci wspominają, że w przeciwieństwie do aktualnej sytuacji w Iraku prezydent Saddam Husajn „dbał o chrześcijan”. Zupełnie jak prezydent Baszar Asad w Syrii. Na początku Rosiak przedstawia podziały u bliskowschodnich chrześcijan mieszkających w Szwecji, co może być analogią do podziału Polaków, którzy mieszkają w Anglii. Czym różni się Asyryjczyk od Aramejczyka? – emigranci spekulują, że ten podział to efekt knucia Żydów.

Książka daje ogólny pogląd na historię, sytuację obecną i skomplikowane powiązania polityczne, religijne i społeczne w kilku krajach Bliskiego Wschodu: Turcji, Syrii, Iraku, Libanie, Egipcie i Izraelu. Autor, wędrując po Bliskim Wschodzie, przywołuje chrześcijańską historię odwiedzanych miejsc. To po tych rejonach podróżowali apostołowie, tu żyli biblijni prorocy, święci i królowie, tu powstawały ewangelie i tu mieszkali pierwsi chrześcijanie. Wyjaśnia też podziały wśród chrześcijan i omawia ich źródła. Opisuje różne spory religijne, teologiczne i filozoficzne sprzed wieków. Rosiak rozmawia z dostojnikami kościelnymi, biskupami, chrześcijańskimi mnichami, chrześcijanami na stanowiskach politycznych, odwiedza kościoły i klasztory mające 1500, a nawet 1800 lat, które dotrwały do naszych czasów w oryginalnym stanie, ogląda grobowce starożytnych świętych. Pisarz odwiedza miasteczko Hah w południowej Turcji, gdzie Trzej Królowie ujrzeli gwiazdę, która doprowadziła ich do Jezusa w Betlejem, kryptę pod koptyjskim kościołem Świętego Sergiusza, gdzie Święta Rodzina schroniła się na koniec pobytu w Egipcie, niedaleką kaplicę Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, ze studnią, z której Maryja czerpała wodę dla Jezusa, miejsca, w których przebywał św. Antoni, pierwszy pustelnik w historii chrześcijaństwa, Bazylikę Zwiastowania Maryi w Nazarecie, skąd pochodziła rodzina Jezusa, Jerozolimę, gdzie Bóg został ukrzyżowany czy biblijne Emaus, w drodze do którego uczniowie spotkali Jezusa po zmartwychwstaniu.

(...)

startPoprzedni artykuł12345678910Następny artykułkoniec
Strona 1 z 17

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.