środa, 28 marzec 2012 10:20

Spojrzenie na Wschód

Obecnie dosyć często w naszej publicystyce pojawiają się oskarżenia Polski o to, że w swoim czasie kolonizowała Ukrainę, a dokładniej do tego że Ukrainę, a przynajmniej jej zachodnią część uczyniła swoją kolonią. Można dyskutować, czy słuszna była polska ekspansja na Wschód, zgadzać się lub nie, ale określanie tego dążenia mianem akcji kolonialnej uważam za błąd; więcej, za terminologiczne nadużycie. Podobnie jak definiowanie kolonializmu jedynie w kategoriach podboju i kontrolowania ziem oraz dóbr przynależących do innych ludzi.

Bezwzględna i zaborcza polityka Rosji i Prus prowadzona z całą konsekwencją zwłaszcza po uchwaleniu Konstytucji 3 maja, upokarzająca polityka władz targowickich, sejm grodzieński, redukcja polskiego wojska i gwałty dokonywane przez generałów rosyjskich musiały wśród patriotów polskich wywołać ostry sprzeciw.

środa, 28 marzec 2012 10:06

Zamek Czocha

Podczas moich ubiegłorocznych wojaży wakacyjnych zahaczyłem też o zamek Czocha. Aż dziw bierze, że jako długoletni zawodowy historyk i do tego wrocławianin uczyniłem to tak późno! Owo legendarne i często odwiedzane przez masy turystów nie tylko ze Śląska i zachodniej Polski zamczysko jest modelowym świadectwem dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska, tej ziemi wielu kultur i cywilizacji.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.