poniedziałek, 27 luty 2012 22:03

Rok dwunasty w dwunastu wiekach polskich dziejów

Od najdawniejszych czasów starożytności liczba 12 miała szczególne znaczenie. Nie została ona wymyślona przez mędrców, lecz wynika z harmonii całego kosmosu, czasu obrotów „ciał niebieskich”, cyklów aktywności Słońca i wielu innych zjawisk, w znacznej mierze ciągle niezbadanych.

poniedziałek, 27 luty 2012 21:49

Ze Lwowa do Wrocławia. Profesor Wincenty Styś

W jednym z numerów „Opcji na Prawo” w 2010 roku zaprezentowałem sylwetkę prof. Kamila Stefki, który przeszedł swą naukową i życiową drogę ze Lwowa do Wrocławia. Tym razem pora na kolejny „lwowsko-wrocławski” biogram powojennego pioniera, twórcy wrocławskiej szkoły ekonomicznej.

poniedziałek, 27 luty 2012 21:36

„Szkocka” matematyka polska

„Polscy matematycy [wersja druga – informatycy] znów najlepsi na świecie” – hasło to często gości na portalach informacyjnych, a oznacza dokładnie tyle, że nasi studenci wygrali po raz kolejny międzynarodowe zawody matematyczne lub programistyczne. Młodzi zdolni przepadną po kilku latach w centrum wdrażania nowych technologii amerykańskiej czy japońskiej firmy elektronicznej albo zakopią się w pracy doktorskiej i słuch o nich zaginie (aż pojawią się następni). Nasuwa się jednak pytanie: dlaczego Polska jako kraj o niezbyt wysokim poziomie nauczania akademickiego, jest wylęgarnią talentów na potrzeby nauk formalnych i jaki ma to związek z Polską Szkołą Matematyczną?

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.