-
Od Redakcji
Napisał opcjanaprawo
Sytuacja geopolityczna na świecie ulega gwałtownemu przemeblowaniu, co jak się wydaje, staje się przyczyną coraz większej dezorientacji, w którą popada część naszej klasy politycznej. Może to jednak stanowić dobry punkt…
-
Między samostanowieniem a status quo
Napisał Stanisław Bieleń
Gdyby konsekwentnie dążyć do realizacji prawa narodów do samostanowienia, to cała mapa polityczna współczesnego świata uległaby głębokiej dekompozycji. Wynika to z faktu, że współcześnie nie ma w zasadzie terytoriów monoetnicznych.…
-
Strategiczne wyzwania wobec Azji
Napisany Dorota Niedźwiecka
To od naszej świadomej i przemyślanej strategii zależy, czy Nowy Jedwabny Szlak przyczyni się do wzrostu gospodarczego i większego usamodzielnienia Polski na arenie międzynarodowej, czy jedynie do tego, że zamienimy…
-
Uczmy się od Chin
Napisany Andrzej Szcześniak
Współczesne dzieje Polski i Chin rozpoczęły się tego samego dnia. 4 czerwca 1989 roku w Polsce odbyły się wybory kontraktowe, które otwierały opozycji drogę do władzy, a w Pekinie na…
-
Co można ugrać na ekspansji chińskiej?
Napisany Paweł Falicki
Przeżarte kolesiami, którzy dbają głównie o własny interes, polskie ministerstwo spraw zagranicznych pozostaje od dłuższego czasu pod obstrzałem nie tylko politycznej opozycji, ale reformatorskich sił w rządzącej partii. Już na…
-
Postawić na Chiny
Napisał Tomasz Cukiernik
W sytuacji, kiedy mamy do czynienia ze strategicznym partnerstwem niemiecko-rosyjskim i z wycofywaniem się wielu sił i środków amerykańskich z Europy, pojawienie się tutaj nowego gracza, nowej siły geostrategicznej byłoby…
-
Azja to przyszłość
Napisała Agnieszka Piwar
Rozmowa z Grzegorzem Modlibowskim, pomysłodawcą i współorganizatorem konferencji „Jaka Polska w wieku Azji?” Agnieszka Piwar: 14 października 2017 roku na Politechnice Warszawskiej odbyła się nietypowa konferencja. Nietypowa, bo dotyczyła przyszłości…
-
Z deszczu pod rynnę [z napisem made in China]? felieton fantastyczno-naukowy
Napisany Piotr Plebaniak
Dr Jacek Bartosiak twierdzi w swoich prelekcjach, że Polska, poprzez położenie geograficzne, ma w nadchodzących zmaganiach o zmianę architektury bezpieczeństwa rolę kluczową. Jeśli rzeczywiście tak jest, w najbliższych latach nasz…
-
Z czym do Azji?
Napisał Wojciech Grzelak
Europa i Azja przez część geografów traktowane są jako jeden kontynent, najrozleglejszy (ponad trzecia część światowej powierzchni lądu) i najliczniej zaludniony (70% populacji globu). Sama Azja obejmuje obszar czterokrotnie większy…
-
„Miri” & „Abou Chaker”. Arabskie klany kryminalne w Republice Federalnej Niemiec zagrożeniem bezpieczeństwa państwa
Napisany Sławomir Ozdyk
W ostatnim okresie dzięki zainteresowaniu mediów obywatele Niemiec mogli zapoznać się z migracyjnym fenomenem. Dziesiątki przybyłych do RFN braci, sióstr, wujków, ciotek i kuzynów, tworzących duże rodziny, zorganizowane jak zgrane…
-
Kościół, Europa, Dziedziniec Dialogu A.D. 2017
Napisał Tomasz Rowiński
W ramach organizowanego przez Archidiecezję Warszawską i Centrum Myśli Jana Pawła II Dziedzińca Dialogu, miałem okazję w październiku uczestniczyć w debacie, która odbyła się w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego.…
-
Iluminatyzm
Napisany Nesta Webster
Każdy z nas jest w stanie zaakceptować opinię, że wielki ruch rewolucyjny, który rozpoczął swoją działalność w XVIII wieku, ma swoje źródło w filozofii francuskiej, a w szczególności w osobie…
-
Ospały pociąg z Budapesztu czyli ocena dwóch lat rządów Prawa i Sprawiedliwości
Napisany Andrzej Szcześniak
Na początku należy podkreślić że rządy Prawa i Sprawiedliwości są z pewnością lepsze dla Polski niż rządy Platformy Obywatelskiej. Wiele działań partii prezesa Kaczyńskiego poprawia naszą sytuację. Ale „lepsze” nie…
AKTUALNOŚCI
-
Prof. Meuthen: Prezent bożonarodzeniowy Komisji Europejskiej, „wybuch pocisku w lufie działa” - oświadczenia szefa AFD
Dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej, aby przeprowadzić przeciwko Polsce postępowanie karne wg artykułu 7 komentuje prof. dr Jörg Meuthen, wiceprzewodniczący frakcji EFDD w Parlamencie Europejskim:„Elita brukselska nienawidzi konserwatywnego rządu Polski, ponieważ…
-
Z prof. Jörg Meuthen rozmawia Tomasz Cukiernik
Wywiad z prof. Jörg Meuthenem - szefem partii Alternatywa dla Niemiecprzeprowadził publicysta, ekonomista Tomasz Cukiernik.
-
Wywiad z prof. Jörg Meuthenem
Dla kwartalnika OPCJA NA PRAWO wywiad z prof. Jörg Meuthenem - szefem partii Alternatywa dla Niemiec przeprowadził redaktor, politolog Michał Krupa
-
EURO - Aberracje polityki walutowej Unii Europejskiej
Na zaproszenie kwartalnika OPCJA NA PRAWO we Wrocławiu wykład wygłosił Jörg Meuthen - profesor ekonomii i szef partii Alternatywa dla Niemiec "EURO - Aberracje polityki walutowej Unii Europejskiej"
-
Polska, Europa i Cywilizacja Zachodnia - Ted Malloch
Dzień dobry. Chciałbym przywitać wszystkich państwa zgromadzonych tutaj na terenie organu ustawodawczego, w Sejmie, który był już świadkiem gorszych dni. Pamiętam takie dni, gdy Jan Paweł I został zabity i…
-
Leksykon Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Leksykon Bezpieczeństwa Wewnętrznego wypełnia istotną lukę na polskim rynku wydawniczym. Publikacja ma istotne znaczenie z uwagi, iż podejmuje zagadnienia dotyczące podmiotowego i przedmiotowego wymiaru bezpieczeństwa Polski przełomu XX i XXI…
-
Wojna walut a światowy kryzys ? autor Wojny o pieniądz w Polsce
Od 28 listopada do 1 grudnia, na zaproszenie wydawnictwa Wektory, przebywał w Polsce autor kultowej książki Wojna o pieniądz – Song Hongbing. Siła Wojny o pieniądz, której w Polsce właśnie…

opcjanaprawo
Od Redakcji
Sytuacja geopolityczna na świecie ulega gwałtownemu przemeblowaniu, co jak się wydaje, staje się przyczyną coraz większej dezorientacji, w którą popada część naszej klasy politycznej. Może to jednak stanowić dobry punkt krytyczny, który umożliwi dokonanie zmiany sposobu myślenia. Schematyzm, którym do tej pory posługiwano się w budowaniu relacji zagranicznych, staje się coraz bardziej niewygodny. Potrzeba mądrej, pragmatycznej i dostosowanej do szybko zmieniających się układów polityki staje się wręcz palącą potrzebą.
Prof. Meuthen: Prezent bożonarodzeniowy Komisji Europejskiej, „wybuch pocisku w lufie działa” - oświadczenia szefa AFD
Dzisiejszą decyzję Komisji Europejskiej, aby przeprowadzić przeciwko Polsce postępowanie karne wg artykułu 7 komentuje prof. dr Jörg Meuthen, wiceprzewodniczący frakcji EFDD w Parlamencie Europejskim:
„Elita brukselska nienawidzi konserwatywnego rządu Polski, ponieważ nie należy on do jednego z obu wielkich bloków partyjnych (chadecy i socjaldemokraci) i przez to nie można na niego wpływać.
Demokracja i praworządność są faktycznie łamane, ale nie przez Polskę, tylko przez Komisję Europejską i rząd Merkel. Prywatny spór socjalistycznego komisarza Unii Timmermansa z rządem w Warszawie urasta przed Bożym Narodzeniem do tzw. ”opcji nuklearnej”, bo inaczej nie można określić odbierania prawa głosu. Ale to będzie jak pocisk wybuchający od razu w lufie działa. Polska powinna, razem z Czechami, Węgrami i Słowacją, oskarżyć Komisję Europejską oraz rząd federalny Niemiec o liczne złamania traktatów w związku z „ratowaniem Euro” i kryzysem migracyjnym.
Polska zawsze była za Europą. Broniła się setki lat przed obcymi wpływami.
Czy to muzułmańskimi, sowieckimi czy – jak teraz – próbami nacisku ze strony Brukseli. To było i jest dobre dla Europy. W świetle tych okoliczności prowadzenie postępowania karnego jest niczym innym jak naruszeniem suwerenności Polski.”
Z prof. Jörg Meuthen rozmawia Tomasz Cukiernik
Wywiad z prof. Jörg Meuthenem - szefem partii Alternatywa dla Niemiec
przeprowadził publicysta, ekonomista Tomasz Cukiernik.
Wywiad z prof. Jörg Meuthenem
Dla kwartalnika OPCJA NA PRAWO wywiad z prof. Jörg Meuthenem - szefem partii Alternatywa dla Niemiec przeprowadził redaktor, politolog Michał Krupa
EURO - Aberracje polityki walutowej Unii Europejskiej
Na zaproszenie kwartalnika OPCJA NA PRAWO we Wrocławiu wykład wygłosił Jörg Meuthen - profesor ekonomii i szef partii Alternatywa dla Niemiec "EURO - Aberracje polityki walutowej Unii Europejskiej"
Od Redakcji
Mija właśnie sto lat od wybuchu rewolucji w Rosji, gdy toczące Europę jak gangrena rebelianckie środowiska międzynarodowych spiskowców zniszczyły raz na zawsze budowany z trudem i różnym skutkiem chrześcijański ład w imperium carów. Rebelia ta zmieniła trwale oblicze nie tylko euroazjatyckiego państwa, stała się na wiele dziesiątek lat burzycielem porządku w całym znanym świecie. Zmiany te odczuła dotkliwie również Polska. Sowiecki bunt wydarzył się przecież tuż za naszymi drzwiami i minęły zaledwie dwa dziesięciolecia, gdy nieproszona, buntownicza ideologia rozgościła się w obrębie naszych granic, racząc nas swoim dusznym totalitaryzmem.
Od Redakcji
Gigantyczne przedsiębiorstwa w XXI wieku zyskały nową chwytliwą nazwę: „korporacji transnarodowych”, czy jest ona trafna? Niektóre cechy tych bytów: globalny zasięg działania, nieujawnione, rozproszone prawo własności, wydają się świadczyć na korzyść tego określenia. Problem, jest jednak bardziej złożony i należałoby go rozpatrywać indywidualnie, w odniesieniu do konkretnych przykładów. Wystarczy zauważyć (co w XXI wieku widać już jasno), że nasz świat, mimo usilnej polityki globalizacji tj. tendencji do umiędzynarodowienia wszelkich stosunków społecznych, nadal pozostaje światem wielobiegunowym, w którym występują różne modele gospodarcze. Przekłada się to również na różnorodność form wielkiej przedsiębiorczości.
Polska, Europa i Cywilizacja Zachodnia - Ted Malloch
Dzień dobry. Chciałbym przywitać wszystkich państwa zgromadzonych tutaj na terenie organu ustawodawczego, w Sejmie, który był już świadkiem gorszych dni. Pamiętam takie dni, gdy Jan Paweł I został zabity i utorowano drogę dla Jana Pawła II, pierwszego niewłoskiego reprezentanta Chrystusa na Ziemi od wieków. Pamiętam te dni, gdy Ronald Reagan ignorował zastrzeżenia swoich współpracowników i zażądał, aby pan Gorbaczow „zburzył ten mur”.
Polska, Europa i Cywilizacja Zachodnia - Ted Malloch
Dzień dobry. Chciałbym przywitać wszystkich państwa zgromadzonych tutaj na terenie organu ustawodawczego, w Sejmie, który był już świadkiem gorszych dni. Pamiętam takie dni, gdy Jan Paweł I został zabity i utorowano drogę dla Jana Pawła II, pierwszego niewłoskiego reprezentanta Chrystusa na Ziemi od wieków. Pamiętam te dni, gdy Ronald Reagan ignorował zastrzeżenia swoich współpracowników i zażądał, aby pan Gorbaczow „zburzył ten mur”.
Marine Le Pen, czyli z czego trzeba zrezygnować w drodze do polityki
Marine Le Pen, lider francuskiego Frontu Narodowego, przegrała wybory prezydenckie. Jednak samo wejście Frontu do głównego nurtu polityki kosztowało sporo. Przyjrzyjmy się tej drodze narodowców, zobaczmy, co trzeba zmienić, by brać udział w życiu politycznym, a nie wegetować na jego marginesie.