wtorek, 28 luty 2012 02:47

Kiedy wybuchnie wojna?

Stare łacińskie przysłowie powiada: si vis pacem, para bellum ? jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny. W historii ludzkości wojny są rzeczą normalną i stałą, okresy pokoju zaś momentami rzadkimi i krótkimi. Relatywnie długi czas, jaki upłynął od końca II wojny światowej, uważa się niekiedy za dowód, że ludzkość zrozumiała już bezowocność globalnych konfliktów. Jednak z punktu widzenia przywołanego na początku przysłowia należałoby potraktować go raczej jako długotrwały okres mobilizacji, którego efektem będzie wojna o skali równie niespotykanej, jak ów ponad półwieczny pokój.

wtorek, 28 luty 2012 02:41

Szykowanie wojny

Rzymskie przysłowie mówi, że jeśli chcesz pokoju, szykuj wojnę. Z tym że dzisiejsze pojęcie wojny jest dużo szersze niż tylko militarne starcie. Ostatnie lata pokoju w skali światowej wynikają z przestrzegania tej właśnie rzymskiej doktryny. Mocarstwa dysponujące nieograniczonymi możliwościami zniszczenia przeciwnika zachowały względną pod tym względem równowagę. Zgromadzony przez nich potencjał zawsze zagrażał istnieniu przeciwnika w wyniku totalnego konfliktu zbrojnego. Do 1989 roku Polska pod tym względem była ścisłym sojusznikiem jednego z nich i w wypadku wojny była siłą rzeczy narażona zarówno na atak przeciwnika, jak i na udział w ataku.

wtorek, 28 luty 2012 02:31

Polska rozbrojona

W 2012 roku po raz kolejny nie odbędzie się powszechny pobór do polskiej armii. Zgodnie z decyzją rządu zasadnicza służba wojskowa przeszła do historii. Niestety, mimo szumnych zapowiedzi dotyczących profesjonalizacji Wojsko Polskie jest dziś w najgłębszym kryzysie od lat. To w bardzo poważny sposób osłabia bezpieczeństwo naszego kraju. Sytuację pogarsza również fakt, że w ostatnich latach międzynarodowe gwarancje, jakie daje Polsce członkostwo w NATO, stają pod znakiem zapytania.

wtorek, 28 luty 2012 02:22

Ostra węgierska papryczka

W Europie znów odradza się faszyzm ? alarmują lewicowo-liberalne media wzdłuż i wszerz Starego Kontynentu. I, o dziwo, nie chodzi tym razem o Polskę i ponowne przejęcie władzy przez Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie ognisko tej nigdy niewyeliminowanej choroby zagnieździło się na Węgrzech. Dziś to właśnie tam szerzy się kult jednostki, łamane są podstawowe prawa człowieka i demokratyczne zasady.

wtorek, 28 luty 2012 02:10

Kiedy wybuchnie Rosja?

Z profesorem Włodzimierzem Marciniakiem z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, członkiem Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych, rozmawia Petar Petrović (Polskie Radio)

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.