poniedziałek, 21 październik 2013 22:40

Co konserwatysta przeczytać musi

W przypadku poprzedniej książki amerykańskiego apologety i historyka konserwatyzmu, Benjamina Wikera – Dziesięć książek, które zepsuły świat. Ponadto pięć innych, które temu dopomogły – idealnie sprawdzała się sentencja, że „Idee mają konsekwencje” – będąca tytułem sławnej publikacji Richarda M. Weavera. Starannie wyselekcjonowane przez niego książki ukazywały czytelnikowi, w jaki sposób pewne dzieła spełniły w historii rolę ładunków, rozrywających fundamenty naszej cywilizacji. Od Lewiatana Hobbesa przez Księcia Machiavellego, Manifest komunistyczny Marksa i Engelsa do Zachowań seksualnych mężczyzn Kinsleya – wędrowaliśmy przez dzieła, które miały i wciąż mają wielką siłę rażenia i w mocny sposób wpływają na współczesność, nasz sposób myślenia o świecie, człowieczeństwie i sensie życia.

poniedziałek, 21 październik 2013 22:35

Między książką a makulaturą

To będzie zapewne najkrótsza recenzja w mojej karierze publicysty. Dzieło pana Alana Ridinga z grubsza trzyma się – mam nadzieję, ale to muszą ocenić historycy, specjaliści zajmujący się tą epoką – podstawowych faktów, które powinni znać czytelnicy zainteresowani tematem kultury francuskiej pod okupacją hitlerowską w latach 1940-1944. Skrajnie tendencyjna interpretacja tragicznych losów Francji sprawia jednak, że jest to pozbawiony większej wartości i de facto prokomunistyczny stek bzdur.

poniedziałek, 21 październik 2013 22:28

Jugosłowiański gułag

Gdy w 1948 roku Josip Broz Tito oficjalnie wystąpił przeciwko Stalinowi, z dnia na dzień najzagorzalsi zwolennicy sowieckiego cara bądź ci o takie sympatie jedynie podejrzani stali się wrogami jugosłowiańskiego systemu władzy. Ten zaś postanowił się ich bezlitośnie pozbyć albo przynajmniej odizolować od reszty społeczeństwa. Na Nagą Wyspę – Goli otok – miejsce, gdzie byli więzieni i prześladowani, trafiali zwykli obywatele i wielkie szychy – z byłymi ministrami i generałami na czele. To tu, „jugosłowiańska droga do komunizmu” w najwyraźniejszy sposób ujawniła swoje prawdziwe oblicze: mordercze, bez żadnych moralnych zahamowań i redukujące sumienie do podstawowych instynktów przetrwania.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.