środa, 04 luty 2015 00:00

Colonia Polonia

W 1884 roku Henryk Sienkiewicz napisał krótką parabolę ?Legenda żeglarska? przedstawiającą losy Polski jako żeglującego po oceanie dziejów dumnego statku, który tonie z powodu sprzysiężenia żywiołów i gnuśności załogi. Niegdyś utwór ten umieszczony był na początku podręcznika języka polskiego dla klas ósmych, a i dzisiaj pojawia się na maturach. ?Purpura? jeszcze nie zginęła ? dodawał otuchy Pokrzepiciel Serc, lecz podkreślał, że trzeba w zgodnym wysiłku statek naprawiać. Sto trzydzieści lat później prawnuk wielkiego pisarza wyraził wulgarnym językiem współczesnym opinię gruntownie odmienną. Okoliczność ta skłania do szczególnych refleksji.

środa, 04 luty 2015 00:00

Kolonia Polska

Jak dobrze byłoby, gdyby Polska była kolonią. Wystarczyłoby zorganizować konspirację ? a my, Polacy, mamy w tym niebywałą wprawę ? przygotować powstanie ? w tym również mamy wprawę największą w Europie, a może i na świecie ? a następnie powstanie wygrać ? tu akurat wprawy nie mamy.

środa, 04 luty 2015 00:00

Demograficzny kolonializm Polski

W swoim przemówieniu do Europejczyków, wygłoszonym w Parlamencie Europejskim, papież Franciszek wspomniał o ?imperialnych? działaniach jakichś ośrodków realnej władzy. Brzmią te sformułowania dziwnie i niezrozumiale we współczesnych uszach, bo w epoce ?globalizmu? i idei ?otwartego społeczeństwa? zadomowił się w umysłach pogląd, że już nikt nie ma ambicji eksploatowania innych, bo (prawie) wszyscy mają tylko dobre chęci pokojowego i obustronnie korzystnego współdziałania, a ewentualne nieporozumienia można wyciszyć i rozwiązać przy pomocy odpowiedniej edukacji. Powstanie Państwa Islamskiego i aktywność militarna Rosji zachwiały częściowo tym przekonaniem, że już przekuto miecze na lemiesze, ale żywi się nadzieje na ustabilizowanie politycznej sytuacji po likwidacji rozmaitych ?fundamentalistów? i postkomunistycznych imperialistów.

środa, 04 luty 2015 00:00

Polska neokolonia

To nadmierne regulacje, ciągłe kontrole służb państwowych oraz wysokie podatki i opłaty powodują, że polskim przedsiębiorcom trudno jest rozwijać się, by osiągnąć znaczącą pozycję na rynku. W efekcie dominują koncerny zagraniczne, których pozycję wzmacniają antyrynkowe unijne regulacje i działania urzędnicze. Jednak pojawiają się pierwsze oddolne tendencje, których celem jest odwrócenie tego trendu.

Z Januszem Szewczakiem, głównym ekonomistą SKOK rozmawia Aleksander Kłos

Formą wymiaru postkolonialnego czy półkolonialnego jest możliwość niezwykłej skali manipulowania kosztami, w Polsce podatek CIT od przedsiębiorstw płaci raptem ok 40 proc. a reszta nic.

środa, 04 luty 2015 00:00

Bilans transformacji 1989-2012

Z początkiem 1989 r. zawirowało: młodzi, najbardziej aktywni i krzykliwi działacze komunistyczni stali się nagle głosicielami wolnego, dzikiego kapitalizmu, na podobieństwo Żydów, którzy w czasach odpowiedniej koniunktury przyjmowali chrzest św. okazując się nagle gorliwymi katolikami. Również niektórzy dawni działacze Solidarności równie błyskawicznie zapomnieli o swoich związkowych ideałach.

środa, 04 luty 2015 00:00

Widzę światełko w tunelu

Z Krzysztofem Rybińskim rozmawia Aleksander Kłos

Demokracja przestała funkcjonować, rządzą banksterzy, którzy mówią ludziom, na kogo mają zagłosować. W tej chwili najważniejszymi graczami na arenie międzynarodowej są banki centralne. Często są to np. pracownicy Goldman Sachs.

środa, 04 luty 2015 00:00

Rozkładanie polskości na łopatki

Neokolonializm kulturowy nie występowałby w Polsce w takim natężeniu jak obecnie, gdyby nie wytrwała praca środowisk postkomunistyczno-lewicowo-liberalnych, które od lat wszelkimi metodami starają się stworzyć z nas naród zakompleksionych, zawstydzonych, wyrzekających się swojej tożsamości narodowej i religijnej zatomizowanych jednostek.

środa, 04 luty 2015 00:00

Jak zarabiać na węglu?

Dzisiejsza polityka surowcowa, a raczej zdecydowany jej brak, to życie na koszt przyszłych pokoleń. Działalność geologiczno-górnicza musi opierać się na wyprzedzających działaniach ? planowaniu na 30 lat. Rząd PO-PSL prowadzi działalność doraźną ?na wyrwę?, topione są miliardy euro w programy i działania niewykonalne i pozornie pomocowe, a w istocie szkodliwe jak np. CCS (wychwyt i magazynowanie CO2 w strukturach geologicznych). Towarzyszą temu puste deklaracje byłych premierów Tuska czy Buzka, uwikłanych w eurokrację czy też niemającą znaczenia ?Strategię energetyczną dla Polski do 2030 roku? Ministerstwa Gospodarki.

W październiku ubiegłego roku uczestniczyłem w targach organizowanych dla zagranicznych partnerów w chińskim Kantonie. Rozwój chińskiej gospodarki w roku 2015 zapiera wręcz dech. Każdy rok przynosi spore zmiany, które potrafią naprawdę zaskoczyć, mimo że do Państwa Środka jeżdżę od prawie dwudziestu pięciu lat.

Pozazdrościć tej krainy

startPoprzedni artykuł12Następny artykułkoniec
Strona 1 z 2

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.