czwartek, 29 grudzień 2011 19:30

Koalicja Obywatelska przeciw dyktatowi Berlina

W ostatnim czasie na niemieckiej scenie politycznej ożywioną działalność rozwija założona w 2007 roku Koalicja Obywatelska (Zivile Koalition), ponadpartyjna organizacja podkreślająca mocno swoją finansową niezależność od państwa. Chce ona być oddolną grupą nacisku działająca na rzecz zasadniczych reform społecznych, gospodarczych i politycznych. Przewodniczącą Koalicji Obywatelskiej (KO) jest adwokatka Beatrix von Storch, którą wspiera mąż, Sven von Storch.

czwartek, 29 grudzień 2011 19:28

Życie prywatne na tacy

Politycy w USA nie mają życia prywatnego, dzięki czemu wyborcy zyskują kandydatów z krwi i kości. Pretendujący obecnie do nominacji prezydenckiej z Partii Republikańskiej rzeczywiście mają ciekawe życiorysy. Niektórzy nie wahają się mówić czy pisać w swoich książkach o najbardziej intymnych sprawach.

czwartek, 29 grudzień 2011 19:23

Emisja długu po chińsku

19 listopada rano po przejściu przez bramę ogrodzonego osiedla, na którym mieszkam, czekając na autobus, podszedłem do małego sklepu sieci Meiyijia, lokalnej odpowiedzi na wyzwanie rzucone przez 7 Eleven, i zerknąłem na tytuł porannej gazety umieszczonej na wystawionej przed drzwiami metalowej półce. Wiadomość wypisana tłustymi znakami podniosła mi ciśnienie krwi i rozbiła w pył moje dotychczasowe przekonania. A jednak, zdecydowali się na to, odważny krok, idą zmiany. Lokalny rząd prowincji Guangdong, naturalnie po otrzymaniu zgody z centralnego ministerstwa finansów, zdecydował się na dokonanie emisji długu, wartego 6,9 miliarda RMB.

czwartek, 29 grudzień 2011 19:20

Katolicy, lekarze i Zieloni

Katolicy w Australii tradycyjnie oddają głosy na Partię Pracy. Z tym, że w ostatnich latach w dowództwie Partii Liberalnej pojawia się ich coraz więcej. Dwa lata temu statystyki liczyły po 30% katolików w gabinecie rządowym i gabinecie cieni. Nie ma w nich przedstawicieli religii niechrześcijańskich.

czwartek, 29 grudzień 2011 19:06

Havel

Śmierć Wacława Havla zamyka ważny etap dziejów tego państwa. Każde nawet najbardziej górnolotne słowo nie odda tego, co reprezentował ten człowiek.

czwartek, 29 grudzień 2011 18:42

Śmiech Mongołów

Jeden z internetowych portali w ostatni niedzielny listopadowy poranek ubiegłego roku uraczył nas opowieścią o dalekiej Mongolii. Dokładniej to tylko o jednym z jej mieszkańców, któremu nadał tytuł ?Pierwszy Mongoł RP?. Rzecz dotyczy komika, reportera, gwiazdora i celebryty Bilguuna Ariunbaatara. Rzecz byłaby może niegodna uwagi, gdyby nie metoda prezentacji bohatera tekstu i kraju który reprezentuje. Otóż naśladując wieszcza, przyjęto konwencję: Jedzą piją lulki palą?, mongolski komik i gwiazdor zaś śmieszy tumani, przestrasza. O swoim własnym kraju opowiada on chętnie słuchane stereotypy sprzed przynajmniej kilkudziesięciu lat. Boki można zrywać!

Na wzgórzu nad stolicą państwa, Tbilisi, stoi słynny pomnik Matki Gruzinki. W jednej ręce trzyma ona ku przestrodze wrogów miecz, a w drugiej wino dla przyjaciół. Gruzini, jako górale kaukascy, podobnie jak Polacy zawsze bowiem walczyli o niepodległość.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.