2008

czwartek, 29 kwiecień 2010 18:48

śp. płk Józef Teliga

Napisane przez
<p style="text-align: center"><img height="605" width="550" alt="" src="http://www.opcja.pop.pl/fck_files/image/str1.jpg" /></p>
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:46

Od redakcji

Napisane przez
Żyjemy w czasach bezprecedensowego boomu technologicznego. Głównie elektronika, ale oczywiście nie tylko, stwarza możliwości wykraczające "jak się wydaje" daleko poza rzeczywiste potrzeby.
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:45

V-Day na Rynku Wrocławia

Napisane przez
W noc wigilijną 13 grudnia 2007, w białych koszulkach z napisem Jednomandatowe Okręgi Wyborcze, z białymi flagami z charakterystycznym liternictwem JOW, z rozłożonym na wielkie litery hasłem jednomandatowe.pl - na wrocławski Rynek wyszli studenci. Wszyscy za młodzi, żeby pamiętać wydarzenia Tamtej Nocy, która dla nich jest tylko odległą historią, może, czasem do znudzenia, przypominaną przez kombatantów w różnych patriotycznych wspominkach. Historią na tyle jednak bliską, żeby to nowe pokolenie, uświadomiło sobie, że sprawa, przeciwko której 13 Grudnia na ulice polskich miast wyjechały czołgi i transportery opancerzone, nie została załatwiona. I że nie załatwią jej kombatanci tamtych walk, ani, tym bardziej, tamtych walk kibice i obserwatorzy. Muszą ją załatwić ci, którzy dzisiaj studiują na uczelniach Wrocławia, Krakowa, Warszawy. I że nikt ich w tym nie wyręczy. Albo - albo.
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:44

Kurs na 2011

Napisane przez
Minione wybory dawno znikły za horyzontem - partie obierają już kurs na kolejną kadencję. Które zatoną po drodze, a które zdołają dopłynąć do celu? Z jakiej pozycji staną do wyborczej potyczki w 2011 roku?
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:43

Koniec czerwonego Olsztyna?

Napisane przez
Na olsztyńskim rynku pojawił się miesięcznik polityczno-społeczny "Debata", którego mam przyjemność i zaszczyt być publicystą i felietonistą. Wydawcą pisma jest były działacz Solidarności Bogdan Bachmura. Redakcję pisma tworzą dziennikarze związani z Olsztynem, wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i historycy olsztyńskiego oddziału IPN. Dzisiaj panuje zgoda, iż źródłem dawnych zagrożeń była brutalna i prostacka, niszcząca wszystko w imię postępu, komunistyczna ideologia. Zgody na temat źródeł barbarzyństwa, upadku duchowości człowieka, zaniku autorytetów, pamięci historycznej i dobrych obyczajów nie ma. Nic nas nie zwalnia od ciągłej debaty na ten temat - pisze Bachmura.
Rozmowa z prof. Bogusławem Śliwerskim, specjalistą od edukacji alternatywnej, rektorem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, kierownikiem Katedry Teorii Wychowania UŁ
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:41

Blask miedzi

Napisał
Od chwili rozpoczęcia w rejonie Lubina eksploatacji złoża rud miedzi w latach sześćdziesiątych minionego wieku, aż po dzień dzisiejszy ich eksploatacja była jednym z najbardziej stabilnych i dochodowych przedsięwzięć najpierw w PRL, a obecnie w RP. Oczywiście, że skromne początkowo wyposażenie kopalń i hut jest nieporównywalne do dzisiejszego. Różnica ta najbardziej widoczna jest nie tylko w budynkach dyrekcji, lśniących od szkła, marmurów i niklu, lecz również w technice i w coraz bardziej ludzkich warunkach pracy, zarówno w kopalniach, jak i w hutach. Szczęśliwie uniknięto standardowego procesu prywatyzacji przez sprzedaż i likwidację. Przez kilka ostatnich lat ceny uzyskiwanej tu miedzi w ilości ok. 0,5 mln ton wywindowano na niespotykane wyżyny w granicach 8 tys. $ za tonę. Do tego trzeba dodać produkcję ok. 1200 ton srebra, ok. 1700 kg złota oraz trochę mniej palladu, platyny, renu i innych tego rodzaju pierwiastków…
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:40

Lepiej deregulować niż dotować

Napisał
Przed wrocławskim sądem toczy się sprawa dotycząca korupcji w polskiej piłce nożnej. Chodzi konkretnie o "drukowanie meczów", jak to określano w kultowym polskim filmie "Piłkarski poker".
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:38

Do Parlamentarzystów List otwarty w sprawie IPN

Napisane przez
Propozycja Komisji Finansów Publicznych, aby budżet IPN na rok 2008 zmniejszyć o 47,5 mln zł świadczy o obraku odpowiedzialności.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.