czwartek, 29 kwiecień 2010 18:46

Od redakcji

Napisane przez

Żyjemy w czasach bezprecedensowego boomu technologicznego. Głównie elektronika, ale oczywiście nie tylko, stwarza możliwości wykraczające "jak się wydaje" daleko poza rzeczywiste potrzeby.

Podaż jednak kreuje, oczywiście, wciąż nowe ?potrzeby? i podpowiada nieznane wcześniej zastosowania. Gdy dawniej do wprowadzenia na rynek i wypromowania nowego sprzętu trzeba było nawet zmiany pokolenia, obecnie za przestrzałe uchodzą sprawne i funkcjonalne urządzenia sprzed roku! Mimowolnie wszyscy (choć część z nas z demonstracyjnym oporem) ulegamy presji nowości.  

 

Świat materialny ulega więc coraz szybszym zmianom, teoretycznie czyniąc nasze środowisko dostępniejsze, a życie łatwiejsze, tańsze. Czy staje się ono jednak wartościowsze, lepsze? A my czy stajemy się mądrzejsi? Szczęśliwsi? Na pewno mamy wszystkiego więcej. Gdy szukamy wiedzy, i ją mamy w zasięgu ręki wręcz w nadmiarze. Nieodmiennie jednak dostrzegamy rosnący rozziew między rewelacyjnymi możliwościami technicznymi a miałkością intelektualną, ideową, duchową współczesnej cywilizacji. Wyposażeni w nowoczesne gadżety, zabiegani wokół spraw w istocie bez znaczenia, tracimy z oczu perspektywę, umyka nam coraz bardziej horyzont i znacznie mniej od minionych pokoleń zdajemy sobie sprawę z tego, co naprawdę ważne. Ba, rezygnujemy coraz częściej ze stawiania pytań, przyjmując bezrefleksyjnie gotowe odpowiedzi, ale i odrzucając te naturalne, przemyślane i przetestowane przez naszych ?ograniczonych? (bo nie tak technicznie sprawnych!) poprzedników.
?Opcja na Prawo? proponuje w kolejnych numerach spojrzenie z dystansu na naszą rzeczywistość, prezentuje idee i podważa przesądy (zwłaszcza te ?nowoczesne?). Ideowej wieży Babel naszych czasów przeciwstawiamy mur tradycji, ciągłości kulturowej. Tragikomicznym próbom redefinicji ludzkiego bytu na Ziemi ? poczucie trwałości i uczestnictwa w chrześcijańskiej wspólnocie. Nie odżegnujemy się od świata i jego osiągnięć, pokazujemy jednak, że można mu nadawać ludzki wymiar i nie zrywać z całą przeszłością naszej cywilizacji, jej ?językiem? i rozumieniem jednostkowego losu każdego z nas. Temu przede wszystkim chce służyć nasze pismo.
 
Redakcja
Wyświetlony 5698 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.