czwartek, 29 kwiecień 2010 19:38

Mityczna neutralność w służbie postępu

Napisane przez

Nauki polityczne oraz publicystyka przyzwyczaiły nas do wyszczególniania różnego rodzaju państw. Kryteriów klasyfikacji można spotkać multum. Mamy więc państwa wyróżniane poprzez rozmiar swojego terytorium, państwa jednolite oraz złożone wg kryterium podziału suwerenności władz, śródlądowe i archipelagowe, rozwinięte i rozwijające się. Od czasów Johna Maynarda Keynesa ludzkość musi borykać się także, niestety, z tzw. państwem opiekuńczym (sic!), inaczej zwanym państwem dobrobytu (klasyczny przykład bałamutności terminu, który służy do określenia czegoś, co z dobrobytem niewiele ma wspólnego).

 

Istnieje również, obecna w świecie nauki oraz publicystyki, niezwykle karkołomna koncepcja ,,państwa neutralnego światopoglądowo?, która zaczęła rozwijać się już od Oświecenia, a nabrała rozpędu wraz z rozwojem laickich, rewolucyjnych ruchów socjalistycznych z przełomu XIX i XX wieku. Należy to wielokrotnie podkreślić ? pomysł autorstwa socjalistów, ergo ludzi, którzy mentalnie i ideologicznie pochodzą z tego samego obozu, co Keynes, zahaczający tym razem jednak nie o gospodarkę, lecz kwestie obyczajowe. Z takim samym, tragicznym efektem. Obecnie należy do sztandarowych haseł i punktów programowych światowej lewicy, zarówno tej umiarkowanej, jak i radykalnej, przybierając formę kolejnego narzędzia do realizacji jej odwiecznego celu, w walce o który maszeruje po trupach przez historię już trzecie stulecie. Celem tym jest absolutna kontrola nad wszystkim i wszystkimi, przed czym przestrzegał już ktoś, kto miał okazję osobiście zaobserwować lewicowy modus operandi, czyli George Orwell.

 

 

 

Na stronie internetowej www.racjonalista.pl (Ośrodek Racjonalistyczno-Sceptyczny im. de Voltaire?a) możemy zapoznać się z założonym we wrześniu 1990 r. ,,Stowarzyszeniem na rzecz państwa neutralnego światopoglądowo Neutrum?. Oto wyszczególnione w punktach postulaty tej organizacji:
1) państwo wolne od nakazów religijnych i ideologicznych,
2) rozdział Kościoła od państwa,
3) świecki charakter instytucji państwowych i szkół publicznych,
4) równość wszystkich obywateli bez względu na wyznawaną religię bądź światopogląd,
5) wolność myśli, sumienia i wyznania,
6) swoboda działania oraz niezależność od państwa kościołów i związków wyznaniowych,
7) samofinansowanie się kościołów i związków wyznaniowych lub ustanowienie podatku kościelnego płaconego przez wiernych.
Z faktu, że serwis racjonalista.pl stale prężnie działa i cieszy się nawet w Internecie względną popularnością, a postulaty stowarzyszenia są wciąż obecne na jego łamach, wnioskuję, iż wszystkie nadal są aktualne. Od 1990 r. jednak sporo się zmieniło, wszystkie zaś punkty podnoszone przez stowarzyszenie zostały zadekretowane prawnie w Konstytucji RP z 1997 r. oraz szczegółowo w licznych ustawach i innych aktach prawnych. Przy czym rozumiem ewentualne zastrzeżenie, że stan formalno-prawny a faktyczny to oczywiście w każdym kraju dwie różne rzeczywistości. Trzeba też oddać sprawiedliwość organizacji Neutrum, że spośród wielu opracowań, w zbiorze ,,Równość Kościołów 1997? znalazł się raport ,,Przykłady dyskryminacji osób wierzących w Polsce?, analizujący Apel Konferencji Stowarzyszeń Katolickich z 2 czerwca 1995 roku. Szczególnie zaciekawił mnie punkt ósmy z rozdziału Życie społeczno-polityczne, skarżący się na wywoływanie ogólnoświatowych negatywnych reakcji w związku z pojedynczymi wypowiedziami księży (np. ks. Henryka Jankowskiego, o. Tadeusza Rydzyka). Osobiście dołączam się do tej uwagi, nie mogąc nie zauważyć, jak ,,Gazeta Wyborcza? i salonowe media wobec niej satelickie próbują łopatologicznie postawić pomiędzy środowiskiem konserwatywno-katolickim a tymi skrajnymi postaciami znak równości, choć sytuacja różni się już na szczęście od tej sprzed dwunastu lat.
(?)
Arkadiusz Gołka
Wyświetlony 4607 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.