wtorek, 29 czerwiec 2010 22:21

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

Szwedzki Związek Socjaldemokratycznych Kobiet domaga się likwidacji szkół wyznaniowych. Na początek chcą cofnąć dotacje państwowe przekazywane tym placówkom. "Nie możemy pozwalać na pranie dziecięcych mózgów" oznajmiła Nalin Pekgul, przywódczyni organizacji. "Potrzeba nam więcej zrozumienia, a nie eskalacji antagonizmów. Jeżeli socjaldemokratom uda się wygrać wrześniowe wybory do parlamentu, to zgodnie z wyborczymi obietnicami będą forsować taki zakaz" dodała. Pomysł został poparty przez Ogólnokrajowy Związek Nauczycielstwa w Szwecji. "Obawiam się, że szkoły religijne tylko powiększają segregację rasową. Dzieci, które do nich chodzą, nie mają szans na spotkanie się i wymianę poglądów ze swoimi rówieśnikami reprezentującymi inne kultury i grupy etniczne" twierdzi Metta Fjelkner, przewodnicząca związkowi.

 

 

***
W Zurychu (Szwajcaria) istnieje organizacja pod nazwą Dignitas, która pomaga popełniać samobójstwa. W zeszłym roku pomogła zabić się 138 osobom. Ponad 90 procent stanowili Niemcy. Jeden z mieszkańców budynku, w którym mieści się ta organizacja, twierdzi, że samobójstwa są tam popełniane niemal codziennie od wtorku do piątku, przy czym w piątek następuje kulminacja. Członkowie Dignitas płacą 80 dolarów za wstąpienie do organizacji i roczną składkę w wysokości 40 dolarów. Za pomoc w samobójstwie trzeba zapłacić 1600 dolarów. Szwajcarscy ustawodawcy chcą zwiększyć nadzór nad grupami pomagającymi ludziom rozstawać się ze światem. Tamtejsze prawo od 1942 roku zezwala na asystowanie w samobójstwach pod warunkiem, że nie ma w tym ukrytych pobudek.
***
Jezus lecący na pocisku rakietowym to nietypowa instalacja, stanowiąca część wystawy zatytułowanej "Wczoraj, Dziś, Jutro" w protestanckim kościele pod wezwaniem Świętego Piotra w Hereford (Wielka Brytania). Święta Bożego Narodzenia uczczono w tym kościele rzeźbą przedstawiającą Jezusa w papierowym koszu na odpadki. Natomiast dwa lata temu kontrowersje wzbudził wiszący na krzyżu, uśmiechający się Jezus.
***
W Belgii powstał Holebi-Kerk pierwsza ekumeniczna wspólnota homosekusalistów, lesbijek, biseksualistów i transseksualistów. Ma on łączyć tradycje: katolicką, tradycyjnie protestancką i ewangelikalną. "Nie wierzymy już w Kościół, którego hierarchowie nieustannie powtarzają, jacy to jesteśmy źli" uzasadnia pastor Johan Maertens.
***
Sąd Najwyższy w Indiach dał policji nieograniczone prawo zatrzymania i osadzenia w więzieniu każdego, kto mówi o Chrystusie. Decyzja sądu otwiera drzwi dla policji sympatyzującej z Hindutya (bojówki hinduskie szukające dominacji politycznej i religijnej), aby występować jako talibowie hinduscy.
***
Słynny most Golden Gate w San Francisco to najpopularniejsze wśród samobójców miejsce na świecie. Od 1937 roku, kiedy został otwarty, życie postanowiło na nim skończyć ponad 1200 osób. Władze miasta doszły do wniosku, że liczbę samobójców uda się ograniczyć dzięki specjalnej barierze, która zastąpi łatwy do przeskoczenia, metrowej wysokości mur.
***
Władze Chin zabroniły stacjom telewizyjnym emitowania w najlepszym czasie antenowym zagranicznych filmów animowanych. Specjalne rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 1 września. Między godziną 17 a 20 oglądać można wyłącznie filmy animowane produkcji chińskiej.
***
Nowa broszura zaleca brytyjskim szkołom, żeby wykreśliły biegi przełajowe z programu lekcji wychowania fizycznego, twierdząc, że ta dyscyplina łamie prawa człowieka. Ulotka ostrzega, że uczniowie "mają prawo do ochrony przed molestowaniem fizycznym i psychicznym", a biegi długodystansowe są przykładem takiego właśnie nękania.
***
Przed sądem we Wschodnich Indiach stanął sześcioletni Raj Kumar, oskarżony o to, że w wieku trzech lat molestował i napadł trzydziestolatkę. Do napaści miało dojść w 2003 roku w Patnie, stolicy prowincji Bihar we wschodnich Indiach. Napastnik i jego rodzice zostali wypuszczeni za kaucją i sprawa ciągnie się już trzeci rok.
Wyświetlony 4165 razy

Więcej w tej kategorii: « Alan Greenspan: Raport mniejszości
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.