wtorek, 29 czerwiec 2010 23:02

Od redakcji

Napisane przez

Historia, będąca zawsze narzędziem uprawiania polityki, staje się i dzisiaj obiektem wielu manipulacji.

 

Odczuwamy to dotkliwie, bo spora część fałszu zwraca się przeciwko nam, Polakom. Naturalne, choć w dużym stopniu irracjonalne, jest oczekiwanie dziejowej sprawiedliwości. Chciałoby się, by bohaterowie byli docenieni i uhonorowani, a zbrodniarze obłożeni niesławą. Jak na ironię, często bywa odwrotnie, a wyobrażenia na temat przeszłości coraz bardziej oddalają się od ich faktycznego przebiegu. Z przeszłości dobiera się w arbitralny sposób niektóre fakty, często interpretując je w fałszywy sposób.

Polacy bardziej od innych narodów odczuwają presję historii i naszą od niej zależność. Mamy zresztą do niej liczne, mniej lub bardziej usprawiedliwione pretensje. Wielokrotnie będąc jej podmiotem, jej twórcami, coraz częściej stawaliśmy się jej przedmiotem czy wręcz igraszką. Tym gorzej też odbieramy gry, w których prawda przegrywa z propagandą wprzęgniętą w służbę doraźnych interesów politycznych.
Z pietyzmem przechowujemy w pamięci i kultywujemy najważniejsze wydarzenia przeszłości. Każdy z miesięcy obarczony jest skojarzeniami naszej narodowej historii. Wrzesień jest w tym kalendarium szczególny, bo ten sprzed 67 lat przyniósł nam zdecydowaną cezurę i załamał na całe półwiecze naturalny rozwój historyczny. Kształt naszej współczesności w wielkim stopniu został przesądzony właśnie w tamtym, węzłowym punkcie 1939 roku. Nasze cywilizacyjne i ekonomiczne zapóźnienie i wynikający z tego układ społeczny mają swoje źródło w tamtych wydarzeniach. Chcąc w pełni rozumieć nasze dziś, ciągle poznawać musimy tę coraz odleglejszą przeszłość. A w interesie przyszłości ? przypominać ją nawet wbrew koniunkturom.
Redakcja

Wyświetlony 5881 razy

Więcej w tej kategorii: Mordercy w białych kołnierzykach »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.