niedziela, 29 sierpień 2010 08:10

Idealizm prawicy

Napisane przez

W czerwcowym numerze "Opcji" ukazał się artykuł Marcina Zielińskiego, zatytułowany Wolność, w którym zamiast argumentów na rzecz wolności otrzymujemy opis utopii.

Po pierwsze, zamiast realistycznego otrzymujemy idealistyczne spojrzenie na świat i ludzką naturę autora artykułu, kiedy pisze on Jedynym zgodnym z naturą człowieka systemem gospodarczym jest wolnorynkowy kapitalizm (...) a także, iż wolność jest matką porządku i rozwoju, a państwo prowadzi tylko do chaosu i załamań gospodarczych.
Autor miesza ze sobą dwie różne rzeczy, które nie mają ze sobą nic wspólnego i które nie mogą ze sobą współgrać. Nie można przecież porównywać wolności, jako idei, do rzeczywistego tworu człowieka, jakim jest państwo!
Państwa nie wywołują chaosu i załamań gospodarczych, ale ludzie, którzy tymi państwami rządzą, ci sami, dla których, według p. Zielińskiego w naturze leży wolnorynkowy kapitalizm. Otóż wbrew temu, co pan Zieliński pisze, ludzie z natury nie są dobrzy ani źli. Zostaliśmy stworzeni jako dobrzy, jednak poprzez grzech pierworodny jesteśmy niedoskonali.
Nie zdając sobie z tego sprawy autor promuje egalitaryzm, czyli coś, co jest wrogiem tak przez niego chwalonej wolności. Z całego tekstu wyłania się obraz idealnego "wolnego" społeczeństwa, w którym wszyscy żyją w pokoju, każdy każdemu pomaga i w ogóle wszyscy są szczęśliwi.
Zacytuję tu może, co o takiej społeczności opisanej przez Marcina Zielińskiego pisał Immanuel Kant: Bez tych cech aspołecznych [...], w jakiejś arkadyjskiej społeczności pasterskiej, w której panowałaby całkowita harmonia, skromność i miłość wzajemna, wszystkie talenty pozostałyby na zawsze ukryte w zarodku, ludzie łagodni jak wypasane przez nich owieczki przywiązywaliby do swej egzystencji znaczenie niewiele większe niż do egzystencji swych zwierząt.
Po drugie, skoro pan Zieliński jest za całkowitą wolnością, to dlaczego oburza się na socjalistów za to, co głoszą? Jeżeli mamy mieć wolność, to socjaliści mają prawo do stworzenia swojego socjalistycznego państwa oraz głoszenia i robienia w nim, co tylko chcą. Jak wolność to wolność.
Autor pisze również, że o rozwoju cywilizacji decydują przede wszystkim krnąbrne jednostki, które się wyłamują z powszechnych schematów. Im mniej przeszkód jest im stawiane, tym szybszy rozwój.
Prawdą jest pierwsza część tej wypowiedzi. Rozwój następuje głownie dzięki tym, którzy idą pod prąd. Jednak jeżeli osiągnęlibyśmy wolność, o jakiej autor pisze, to zatrzymalibyśmy postęp ludzkości ? polecam książkę na ten temat autorstwa Ayn Rand pt. Fountainhead ? kto by się buntował przeciwko czemu?
Wątpię również w to, by Kopernikowi i Galileuszowi zależało na szacunku społeczeństwa. Oni byli naukowcami, prawdziwą arystokracją tamtych czasów. I to właśnie dzięki temu, że byli "krnąbrni" i ich działalność uznana była za nieprawomyślną, kontynuowali oni działalność naukową, szukając prawdy wbrew oficjalnym władzom. Może właśnie dzięki tym przeszkodom, jakie napotykali na swej drodze, stworzyli oni te wielkie dzieła. To właśnie przez to, że nie chcieli żyć w tym idealnym społeczeństwie opisywanym przez Marcina Zielińskiego.
Według autora, ideałem jest wolność gospodarcza, która zapewnia różnym "heretykom", takim jak Marks, głoszenie swoich chorych teorii. Jednak dlaczego autor zezwalałby na coś takiego, skoro jego "wolnorynkowy kapitalizm" jest idealny? Nie używam słowa "państwo", gdyż według autora jest ono przyczyną wszelkich nieszczęść.
Przecież wcześniej czy później ta nieograniczona wolność przyczyniłaby się do drastycznego jej ograniczenia w niezbyt długim czasie. To właśnie zbyt dużo wolności w XIX wieku przyczyniło się do jej szybkiego zaniku.
(?)
Tomasz Pąpka

 
Wyświetlony 6653 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.