czwartek, 30 wrzesień 2010 17:12

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

Francuzi będą mogli zobaczyć "Pasję" we własnym kraju. Film wchodzi na ekrany 2 kwietnia dzięki... tunezyjskiemu producentowi filmowemu. Tarak Ben Ammar uznał jego dystrybucję za swój moralny obowiązek, "jako muzułmanina, który wierzy w Jezusa i który został wychowany w duchu poszanowania dla trzech religii monoteistycznych". Uznał, że trzeba pozwolić Francuzom zobaczyć i samodzielnie ocenić ten film". Francuskie władze kościelne, m.in. arcybiskup Paryża Lustiger, wypowiadały się o "Pasji" z dużą rezerwą. Dystrybucję filmu we Francji zaproponował Tarakowi Ben Ammarowi Mel Gibson.

 

***

Amerykański Institute of Jewish and Community Research (ICJR) przeprowadził sondę wśród osób, które oglądały "Pasję" Mela Gibsona. Przeważają ci, którzy deklarują mniejszą niż przed filmem wrogość względem Żydów. 83 procent przyznało że film nie zwiększył u nich poczucia, że to Żydzi ponoszą winę. 9 procent respondentów oświadczyło, że film zdecydowanie osłabił w nich przekonanie o odpowiedzialności Żydów, natomiast wzrosło ono u mniej niż dwóch procent badanych.

***

Ks. Chrostowski, stwierdził w wywiadzie dla PAP, że "Pasja" jest tak zażarcie i ostro atakowana przez pewne środowiska, iż: "dobrze widać, że nie chodzi o film, ale o Ewangelię, a film stał się tylko pretekstem". Niepochlebne opinie i oceny uważa za "przejaw szerokiej, przemyślanej i zorganizowanej nagonki".

***

Najpoczytniejsze polskie dzienniki, komentując wybór abp. Józefa Michalika na przewodniczącego polskiego Episkopatu zauważyły, że archaiczność i reakcjonizm arcybiskupa polega między innymi na tym, że wierzy on w istnienie masonów. Jan Turnau z "Gazety Wyborczej" podkreśla, że abp Michalik przedstawia poglądy "oblężonej twierdzy" i taka postawa nie poprawi wizerunku Kościoła w zjednoczonej Europie. Dziennikarz dodaje także, iż "lęk przed współczesnym światem, zgniłym Zachodem, krytycznie myślącym laikatem, niewierzącymi oraz masonami" należy w Unii Europejskiej do odległej przeszłości. Publicysta "Gazety Wyborczej" podkreśla, że Kościół powinien być teraz bardziej otwarty na nowoczesność i kontynuować decyzję poprzedniego przewodniczącego dotyczącą poparcia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do komentarzy osoby elekta przyczynił się też arcybiskup Życiński, twierdząc, że wybór Józefa Michalika spowodował, że nad polskim Kościołem zaszło słońce.

***

Tablica z dziesięcioma przykazaniami, wisząca na sali sądowej hrabstwa Nash w Północnej Karolinie, została zasłonięta po tym, gdy adwokaci oskarżonego o morderstwo, stwierdzili, że przykazanie "Nie zabijaj" może do ich klienta źle nastawić przysięgłych. Andre Edwards został oskarżony o zgwałcenie i zabicie młodej matki Ginger Hayes i przyznał się do popełnienia zbrodni. Jego adwokaci skłonili sędziego Clintona Sumnera do zasłonięcia tablicy z Dekalogiem, wiszącej w sali sądowej. Swoje żądanie argumentowali tym, że widok przykazania "nie zabijaj" w zestawieniu z czynem ich klienta może skłonić sędziów do surowszego ukarania Edwardsa, nawet karą śmierci. ? Dlaczego mamy rezygnować ze swoich praw, by morderca miał wszystkie prawa? Dlaczego nikt nie szanuje praw tej młodej dziewczyny, która została zabita? ? pyta Linda Hart, która zebrała już setki podpisów pod protestem przeciwko decyzji o zasłonięciu tablicy z Dekalogiem.

***

Katolickie organizacje w USA krytykują ostro otoczkę marketingową wokół filmu "Pasja". W sklepach z pamiątkami można kupić talię kart ze scenami ukrzyżowania po 5,99$ czy kubek z logo i krzyżem za 7,99$. Dla wybrednych są gwoździe z krzyża do powieszenia na szyi za 12,99$ lub dla zasobniejszych klientów ? po 16.99$.

***

Brytyjscy komandosi (z The Royal Navy) wyznania katolickiego nie będą wkrótce mogli liczyć na wsparcie duchowe swoich kapelanów, ponieważ tych ostatnich jest w armii coraz mniej. Naczelny Kapelan Katolicki Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii ogłosił więc desperacki apel do młodych księży, aby zaciągali się w szeregi komandosów.

***

Archidiecezja genueńska podjęła kroki w celu stworzenia grupy księży, którzy zajmowaliby się ewentualnymi przypadkami wymagającymi egzorcyzmów. W diecezji tworzona jest również "specjalna szkoła spowiedników". Kardynał Bertone podkreśla, że księża muszą być przygotowani do podjęcia aktualnych wyzwań, jak rozwój medycyny, rozwój popkultury, które rodzą skomplikowane pytania. Kardynał poinformował, że nazwiska egzorcystów nie będą publikowane. Archidiecezja zaoferuje ludziom możliwość wstępnego kontaktu z anonimowym egzorcystą.

***

Aneta Fischer, prezenterka państwowej telewizji węgierskiej rozebrała się do naga na wizji, ogłaszając w trakcje striptizu, że w ten sposób chce skłonić wyborców, by poparli jej kandydaturę jako deputowanej do Parlamentu Europejskiego z ramienia Partii Związkowej. W Honkongu zaś ogromnym powodzeniem cieszą się rozbierane serwisy informacyjne. Producenci żalą się jednak, że zdejmowanie ubrania i jednoczesne czytanie wiadomości jest tak skomplikowane, że niewiele prezenterek jest w stanie robić obie rzeczy jednocześnie.

***

W dniach od 8 do 16 lipca 2004 w czeskiej Pradze odbędzie się Ekumeniczne Zgromadzenie Młodzieży pod hasłem "Ekumeniczne przestrzenie, ekumeniczne wizje, potrzeba sprawiedliwości społecznej". Przewodnimi tematami spotkania będą rasizm i dyskryminacja, przemoc i ekonomiczna niesprawiedliwość, bezrobocie, globalizacja, oraz sprawy płci. Organizator ENYA to międzynarodowy ruch ekumeniczny walczący między innymi o prawa kobiet, skupiający w sobie radykalne organizacje ekologiczne organizacje pozarządowe.

***

Susły perełkowe nie znalazły się, wedle zarządzeń Unii Europejskiej, na liście gatunków zagrożonych, gdyż, jak głosi uzasadnienie... jest ich za mało. W Europie występują tylko na Lubelszczyźnie.

***

Po blisko 23 latach pracy, którą wykonywało około 60 osób, udało się przetłumaczyć na amerykański język migowy cały Nowy Testament. Tłumaczeniem zajmowała się Misja dla Głuchych. Tłumaczenie 7 tysięcy 959 wersów Nowego Testamentu zostało nagrane i już tego lata będzie dostępne w USA na płytach DVD.

***

W indyjskiej telewizji państwowej transmitowano na żywo ceremonię zaślubienia krowy z bykiem. W ceremonii uczestniczył popularny zespól muzyczny, przygrywający "młodej parze", oraz tysiące gości weselnych.

***

Ateiści otrzymają darmowe bilety na film Mela Gibsona "Pasja", który od 26 marca wszedł na ekrany kin w Wielkiej Brytanii. Akcję rozdawania darmowych biletów zamierza prowadzić archidiecezja Canterbury Kościoła anglikańskiego, która wygospodarowała na ten cel 20 tysięcy funtów. Kościół Anglii, zachęcając w aktywny sposób do obejrzenia tego filmu, poszedł w ślady wypracowane przez Kościoły i organizacje ewangeliczne w Stanach Zjednoczonych, które cieszą się już pierwszymi owocami swoich akcji "darmowych biletów".

***

W amerykańskich kinach pojawi się ponownie w przyszłym miesiącu "Życie Briana" Monty Pythona. Dystrybutorzy zapowiadają, że będzie to reakcja na sukces "Pasji" Mela Gibsona. Henry Jaglom z firmy dystrybucyjnej Rainbow powiedział wprost, że "Życie Briana" ma "stanowić antidotum na całą tę histerię wokół filmu Gibsona". "Życie Briana" opowiada z przymrużeniem oka historię Żyda z Nazaretu, który jest czczony jako Mesjasz i zostaje ukrzyżowany przez Rzymian. Ćwierć wieku temu realizacja filmu napotkała na poważne trudności, gdyż projekt uznano za bluźnierczy. Monty Python tłumaczył wtedy, że jest to parodia słabych biblijnych filmów i nietolerancji, a nie chrześcijaństwa. Firma EMI Films wycofała się z realizacji i wtedy budżet filmu został zasilony przez ex-Beatlesa George'a Harrisona. Zwiastun filmu ma się pojawić w amerykańskich kinach w Wielki Piątek.

***

Amerykańska organizacja PETA (Ludzie za etycznym traktowanie zwierząt) zażądała zmiany nazwy miasta Slaughterville w Oklahomie (Rzeźnikowo) na Veggeville (Wegetarianów).

***

Szwedzcy posłowie po odejściu z parlamentu otrzymają zasiłki mające im "dopomóc w przystosowaniu się do życia". Najniższy wynosi ok. 20 tys. złotych miesięcznie i będzie wypłacany przez rok. Ustawę przegłosowano prawie jednogłośnie.

***

Razem dla Europy ? to nazwa ekumenicznej inicjatywy 150 rzymskokatolickich, ewangelickich i wolnokościelnych parafii ze Stuttgartu, które 8 maja zorganizują "Dzień Wyznawania" (Bekenntnistag), aby wspólnie pokazać, że chrześcijaństwo jest duszą Europy.

***

12 marca w Gnieźnie rozpoczął się V Zjazd Gnieźnieński. Biorą w nim udział duchowni oraz świeccy przedstawiciele ruchów chrześcijańskich z 13 krajów Europy. Sesja plenarna przebiegała pod hasłem: "Europa Ducha". Jako honorowy gość ? prelegent (obok duchownych) brał udział prezydent Aleksander Kwaśniewski. Na zakończenie sesji arcybiskup Muszyński stwierdził, że Gniezno staje się "wieczernikiem jednoczącej się Europy".

***

Białoruska Cerkiew Prawosławna otrzymała patent na użycie w rozmaitych nazwach słowa "prawosławny" i zarejestrowała jako swój znak krzyż Efrozyny Połockiej. Decyzję o opatentowania "prawosławia" podjęto, by ukrócić wszelkie bezprawne stosowanie tego terminu przez schizmatyckie wspólnoty.

***

Rząd Izraela winny jest 65 milionów dolarów ortodoksyjnym rabinom. Od ponad pół roku Izrael, borykający się z kłopotami ekonomicznymi, nie wypłaca pensji trzytysięcznej rzeszy rabinów, pracowników miejskich rabinatów oraz rad religijnych. Rabini w Izraelu udzielają ślubów, rozwodów, przyjmują konwertytów, zawiadują cmentarzami, wystawiają certyfikaty koszerności restauracjom. Paraliżem we wszystkich tych dziedzinach grożą członkowie naczelnej rady rabinackiej Izraela, jeśli w ciągu tygodnia nie dojdzie do porozumienia z rządem. Już jednak w marcu zaprzestano wydawać aktów ślubów, brakuje koszernego mięsa, a spora grupa rabinów zapowiada strajk głodowy.

***

Wielki Mufti Egiptu zrobił swoim rodaczkom prezent z okazji Dnia Kobiet. Obwieścił mianowicie, że nie będzie sprzeciwiał się działalności agencji matrymonialnych, nawet internetowych. Mufti postawił jednak kilka warunków: działalność ta nie może być sprzeczna z szariatem, nie może kierować się wyłącznie pragnieniem zysku, a ich celem powinno być wyłącznie umocnienie rodziny.

***

Konkurs na nowe, 11. przykazanie ogłosił w Wielkiej Brytanii Kościół metodystyczny wraz z satyrycznym, religijnym magazynem internetowym Ship of Fools. Nagrodą dla pomysłodawców najlepszego nowego przykazania ma być telefon z kamerą cyfrową. Pomysłodawcy akcji twierdzą, że po trzech tysiącach lat od otrzymania Dekalogu ? dziesięć przykazań to już za mało. Dlatego proponują, by chrześcijanie XXI wieku przyłączyli się do unowocześnienia Dekalogu, wysyłając nowe propozycje przykazań sms-em. ? Dzięki tej akcji, każdy może pobawić się w Mojżesza ? zachwalają pomysł organizatorzy. ? Dotychczas Kościół lubił mówić ludziom, że tego robić nie wolno, my chcemy umożliwić im powiedzenie Kościołowi, czego od niego oczekują. Akcja jest reklamowana przez metodystów m.in. na podstawkach pod piwem.

***

Włoski aktywista muzułmański Adel Smith podał do sądu Jana Pawła II oraz kardynała Josepha Ratzingera za obrazę uczuć religijnych. Smith jest przewodniczącym grupy muzułmańskiej, która zasłynęła we Włoszech swoimi protestami przeciwko krucyfiksom w szkołach i szpitalach. Smith oskarżył Jan Pawła II o obrazę uczuć religijnych za jego wypowiedź w książce "Przekroczyć próg nadziei", w której papież, odnosząc się do porównania Koranu i Biblii, mówił o "ograniczeniu objawienia". Z kolei kardynał Ratzinger miał sobie zasłużyć na pozew sformułowanymi w dokumencie Dominus Iesus wypowiedziami na temat islamu.
 

Wyświetlony 8619 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.