czwartek, 11 listopad 2010 20:19

Pod patronatem Mackiewicza

Napisane przez

Nagroda im. Józefa Mackiewicza (ustanowiona w 2000 r.) przyznawana jest najlepszej książce wydanej w danym roku, w kategoriach prozy, poezji i eseju. W skład jury wchodzą: Marek Nowakowski (przewodniczący), Kazimierz Orłoś, Włodzimierz Odojewski, Stanisław Michalkiewicz, Rafał Ziemkiewicz, Zbigniew Zarywski (jeden z fundatorów Nagrody). Nominacje za rok 2002 były następujące:

Marek Jan Chodakiewicz, "Ejszyszki", wyd. Fronda. Autor podejmuje drażliwy temat stosunków polsko-żydowskich, a czyni to w sposób spokojny, rzetelny i na dystans.
Aleksander Jurewicz, "Prawdziwa ballada o miłości", wyd. Znak. Powieść o wielkiej miłości osadzona w realiach wojennych i powojennych Kresów.
Cezary Michalski, "Siła odpychania", wyd. W.A.B. Opowieść o losach i rozterkach pokolenia lat 80., zmuszonego do konfrontacji młodzieńczych ideałów z realiami niepodległej Polski.
Jarosław Marek Rymkiewicz, "Zachód słońca w Milanówku", wyd. Sic! Wiersze liryczne, w których krajobraz podwarszawskiej miejscowości inspiruje ponadczasowe rozważania.
Joanna Siedlecka, "Pan od poezji", wyd. Prószyński i S-ka. Reporterska opowieść o życiu Zbigniewa Herberta, ale nie tylko jego samego ? to zbiorowy portret środowiska, które nie uległo zatruciu stalinizmem i, tak jak sam Herbert, nie dało się skusić kolaboracji.
Maciej Urbanowski, "Oczyszczenie", wyd. Arcana. Zbiór esejów o literaturze polskiej międzywojennej i współczesnej. Zwraca uwagę śmiałość obalania stereotypów na temat literatury.
Wojciech Wencel, "Ziemia Święta", Wydawnictwo Literackie. Wiersze inspirowane codziennym życiem mieszkańców kaszubskiej wsi. Splot kultur polskiej i niemieckiej, rytm przyrody współgrający z rytmem roku liturgicznego.
Laureatem obecnej edycji został Marek Jan Chodakiewicz za "Ejszyszki". Przyznano także dwa wyróżnienia: Cezary Michalski za debiut powieściowy "Siła odpychania" i Maciej Urbanowski za tom esejów "Oczyszczenie".

(?)
Małgorzata Kosewska
Wyświetlony 6891 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.