niedziela, 19 grudzień 2010 12:28

Z Jerozolimy donoszą - opowieść wigilijna

Napisane przez

Od kiedy nasz Kneź zaczął wydawać nowiny, moje życie zmieniło się nie do poznania.

Otworzyłem się na świat, wiem więcej. Do tego czasu jedyne, co wiedziałem, to to, że nasz zadrużnik Siemko uciekł gdzieś w Puszczę z kosztownościami, że lirnik Miłosz ma kochankę za rzeką, a Dobrochna... no takie tam zwyczajne miejscowe plotki. Ale teraz ? teraz wiem już nie tylko, co Wojewoda zamierza, z kim podarki nasz Kneź wymienił (z Pomorcami), ale i co w Imperium się dzieje, co Germanie knują, czy Goci znów na wojnę ruszą i co dzieje się w najdalszych prowincjach Cesarstwa. Kiedy czytam nowiny, to czasem czuję się, jakbym sam był poddanym boskiego Oktawiana! No, ale może nie powinienem o tym pisać, powiadają wszak, że zaufani naszego Knezia są podobno wszędzie...

Najbardziej lubię czytać o Palestynie, to jakieś ciekawe musi być miejsce. W takiej choćby Jerozolimie dzieją się czasem dziwne rzeczy. Może dlatego, że przez niektórych miasto owo uważane jest za ?pępek świata?? A w końcu gdzie ma się dziać cokolwiek jak nie w centrum, bo chyba nie u nas, na prowincji? Muszę tam kiedyś pojechać, nigdy nie byłem w Jerozolimie, ba! nigdy nie dotarłem nawet nad brzeg tego morza, nad którym niby to Pomorcy żyją ? sąsiedzi i druhy naszego Knezia.
Jerozolima... Właśnie porządkowałem dokumenty, doniesienia z nowin, które latami skrzętnie przechowywałem z myślą, by na ich podstawie napisać kiedyś Historię. Dość że znalazłem kilka wycinków zatytułowanych: Z Jerozolimy donoszą, w których dzień po dniu relacjonowano o pewnym dziwnym wydarzeniu. Przepisałem je poniżej.
 
* * *
Tutejsza rozgłośnia radiowa szema israel podaje ? powołując się na anonimowego rozmówcę związanego ze Świątynią ? że niebawem ma się pojawić Mesjasz.
*
Pojawiły się pierwsze komentarze odnośnie rewelacji rozgłośni szema israel. Związany z Prefekturą dziennik pax romana dopatruje się w pogłoskach o rzekomo mającym się pojawić Mesjaszu prób podsycania niepokoju podczas spisu ludności. ?To przewrotne działania grupek antypaństwowych i antyrzymskich żerujących na uczuciach religijnych poczci­wego ludu? ? konkluduje gazeta.
*
Nie milkną komentarze na temat ostatnich rewelacji rozgłośni szema israel. ?Plotki o rzekomym przyjściu Mesjasza mają wyraźny cel: negację uniwersalnych wartości rzymskich, tolerancji i wolności religijnej? ? pisze tygodnik Czcicieli Jowisza novum sub sole. ?Nieprzypadkowo rozpowszechnia się te nonsensy w przededniu Święta Słońca. Gdzie są sądy?! Gdzie są pretorianie?!? ? pytają retorycznie redak­torzy pisma w artykule wstępnym.
*
Rzecznik prasowy Świątyni oficjalnie zdementował plotki rozpowszechniane ostatnio przez radio szema israel o mającym jakoby nastąpić pojawieniu się Mesjasza. ?To tylko fakt medialny? ? stwierdził i wyjaśnił ? ?Tekstów profetycznych nie należy odczytywać zbyt literalnie?. Jednocześnie wyraził zaniepokojenie sytuacją podróżnych zdążających na spis ludności: ?Wiele naszych miast, m.in. Betlejem, cierpi na brak dostatecznej bazy hotelowej. Mam nadzieje, że nie dojdzie do tego, by wyznawcy Jedynego Pana mieli spać pod gołym niebem czy w stajni?.
 
* * *
Więcej wycinków już nie było. Zresztą nie przypominam sobie, by coś jeszcze o tym pisali. A może mi baba w ogień wrzuciła? Tak czy owak ? dziwne to czasem rzeczy dzieją się na tym świecie. I dobrze, że nasz Kneź założył te nowiny.
 
Radzim Lestkowic
Wyświetlony 5717 razy
Więcej w tej kategorii: « Polskie szanse w 1939 r. Odkrycie »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.