niedziela, 19 grudzień 2010 12:46

Europo, otwórz drzwi Chrystusowi

Napisane przez

Fragment wypowiedzi Jana Pawła II  w parlamencie włoskim (15.11.2002)

(...)9. Włochy ufające sobie i wewnętrznie zwarte stanowią wielkie bogactwo dla innych narodów Europy i świata. Pragnę podzielić się z wami przekonaniem o tym w momencie, gdy określa się kształt instytucjonalny Unii Europejskiej i gdy zdaje się dobiegać końca jej rozszerzenie na kraje Europy Środkowo-Wschodniej, jakby na przypieczętowanie przezwyciężenia nienaturalnych podziałów. Ufam, że również za sprawą Włoch w nowych fundamentach ?wspól­nego domu? europejskiego nie zabraknie ?cementu? tego nadzwyczajnego dziedzictwa religijnego, kulturowego i cywilnego, które zadecydowało o wielkoś­ci Europy w ciągu wieków.

Trzeba więc strzec się wizji kontynentu, która brałaby pod uwagę wyłącznie aspekty ekonomiczne i polityczne bądź ulegała w sposób bezkrytyczny modelom życia podyktowanym przez konsumpcjonizm, obojętny na wartości duchowe. Jeżeli chce się trwałej stabilizacji nowej jedności Europy, należy zadbać o to, ażeby opie­rała się ona na tych fundamentach etycznych, które kiedyś stanowiły jej bazę, robiąc jednocześnie miejsce dla bogactwa i odmienności kultur i tradycji, które cechują poszczególne narody. Chciałbym i wobec tego szlachetnego Zgromadzenia ponowić apel, z jakim w tych latach zwracałem się do wielu narodów kontynentu: ?Europo, na progu nowego tysiąclecia otwórz znów swo­je drzwi Chrystusowi!?.
(KAI)
Zamieszczamy ten fragment papieskiej wypowiedzi, gdyż był on ewidentnie mistyfikowany przez euroentuzjastyczne mass media.
Wyświetlony 10836 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.