środa, 17 marzec 2010 10:53

MEDIA - WOLNOŚĆ - PRAWDA

Napisane przez

 

Zgodnie z powszechnym przekonaniem media są dziś czwartą władzą. Skoro tak, warto zastanowić się nad nimi tak, jak zastanawiamy się nad każdą władzą: pytając o granice i zadania. Czy swoboda wypowiedzi może zostać ograniczona? Jaką funkcję pełnić mają media we współczesnym społeczeństwie? W sytuacji, w której dziennikarze i publicyści coraz częś­ciej pozywani są przed sady za głoszenie własnych poglądów, kiedy na zlecenie MSWiA przygotowuje się raporty proponujące kary za polityczną niepoprawność, problem mediów należy postawić w kontekście wolności i prawdy.
 
Warto rozważyć dwie zasadnicze kwestie.
 
Po pierwsze: czy istnieją granice wolności słowa? A jeśli tak ? to jak je wyznaczyć? Kto miałby to robić i w jakim celu? Czy da się to pogodzić ? i czy trzeba ? z liberalną demokracją? Czy wolność wypowiedzi jest wartoś­cią absolutną, czy też zależy od innych wartości? Jakie miałyby to być wartości?
 
Po drugie: na czym polega zadanie i funkcja mediów? Czy odgrywają one rolę czysto informacyjną, czy też powinny edukować i wychowywać? A może są one nieuchronnie uwikłane w politykę? Czy dziennikarze mają relacjonować fakty, czy też mogą w oparciu o nie formułować sądy o wartościach? A może nie są w stanie tego uniknąć? Czym w takim wypadku byłby obiektywizm mediów ? realnym celem czy utopią?
 
Chcielibyśmy, aby te pytania stały się punktem wyjścia do dyskusji na temat mediów, wolności słowa oraz odpowiedzialności za nie. Dyskusji, której w Polsce zdecydowanie brak. Nie chodzi przy tym wyłącznie o teoretyczne spekulacje, ale o próbę osadzenia tych problemów w kontekście naszego tu i teraz. Dlatego też do debaty zapraszamy osoby bezpośrednio związane z tematem: dziennikarzy, publicystów, komentatorów, ludzi, którzy bezpośrednio zaangażowani są w szerzenie wolnego słowa, ponosząc tego ? czasem dotkliwe ? konsekwencje.
 
Dyskusję na te tematy podejmiemy m.in. podczas przygotowywanej konferencji, z udziałem znanych publicystów.
Wyświetlony 6332 razy

Więcej w tej kategorii: Śląska autonomia »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.