środa, 17 marzec 2010 16:44

Od Redakcji

Napisane przez

Konflikt w Gruzji jest bez wątpienia najważniejszym tematem ostatnich tygodni, a dyskusje o nim z pewnością nie ucichną w najbliższym czasie. Eksperci i analitycy prześcigają się w opiniach, dziennikarze zasypują nas kolejnymi sensacyjnymi wiadomościami, a politycy mniej lub bardziej umiejętnie próbują rozpoznać znaki czasu.

Z pozoru wszystko może wydawać się jasne i jednoznaczne, jednak miarodajna ocena znaczenia tych wydarzeń dla losów świata ? a także dla naszego kraju ? będzie możliwa dopiero za jakiś czas. Dziś opieramy się jedynie na domysłach, analogiach z przeszłości i dość mglistej futurologii, na których trudno opierać jednoznaczne i apodyktyczne opinie. W tym kontekście pojawiają się spory dotyczące nie tylko tego, co faktycznie się stało ? w dzisiejszej mediokracji najważniejsze są wszak fakty prasowe, a te każda strona konfliktu przedstawia po swojemu ? ale przede wszystkim tego, jakie rozwiązania polityczne należałoby wybrać. Emocje każą działać szybko, rozsądek pokazuje jednak, że w takim momencie warto szczególnie głęboko zastanawiać się nad dalekosiężnymi skutkami podejmowanych w pośpiechu decyzji.

O tym, jaką politykę powinna w tej sytuacji prowadzić Polska, dyskutuje się mało, a przecież sprawa ta ? podobnie jak każda inna ? daleka jest od oczywistości. Polityka jest dziedziną praktyczną i nie ma w niej prawd absolutnych, ustanowionych raz na zawsze. Być może dlatego warto ? choćby dla lepszego ugruntowania własnego stanowiska ? przyjrzeć się rozmaitym, często skrajnie odmiennym rozwiązaniom. Nie musi to oczywiście pomóc w podjęciu mądrych decyzji, ale z pewnością nie zaszkodzi. Dlatego też w niniejszym numerze ?Opcji na Prawo? staramy się, zachowując pewien dystans do aktualnych wydarzeń, zaprezentować rozmaite opinie dotyczące konfliktu w Gruzji oraz jego możliwych konsekwencji dla Polski. Przedstawiamy zarówno spojrzenie z Moskwy, jak i głos amerykańskich konserwatystów, a ponieważ w łonie samej redakcji toczą się dyskusje dotyczące oceny i znaczenia owej sytuacji ? ukazujemy również odmienne poglądy na rolę i miejsce Polski w całym tym konflikcie. Mamy nadzieję, że przedstawienie tego szerokiego spektrum możliwych opinii przyczyni się do podjęcia poważnej dyskusji na temat dalekosiężnych celów i priorytetów polskiej polityki międzynarodowej.

Redakcja

Wyświetlony 6153 razy

Więcej w tej kategorii: Wolność słowa według PO »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.