wtorek, 06 kwiecień 2010 10:28

Oświadczenie Stowarzyszenia Solidarność Walcząca

Napisane przez

14 maja 2008 r.

 
Decyzja warszawskiego sądu okręgowego o przerwaniu procesu sprawców wprowadzenia stanu wojennego i zwrocie akt do IPN budzi nasze oburzenie.
Mamy do czynienia nie ze standardowymi procedurami sądowymi, a z jednoznacznym działaniem w interesie oskarżonych zbrodniarzy. Trudno uwierzyć, że w ponad ćwierć wieku od wprowadzenia stanu wojennego sędziowie nie dysponują wiedzą wystarczającą dla osądzenia oskarżonych i potrzebują jej uzupełnienia. Stwierdzenie zaś konieczności powołania egzotycznych świadków zakrawa na drwinę z prawa. Mamy do czynienia z lekceważącym fakty przeciąganiem procesu.
 
Po ludzku można zrozumieć obawy sędziów przed wydaniem wyroku wobec osób nadal prominentnych i mających oparcie w liczących się wciąż politykach postkomunistycznych. Trudno jednak godzić się, by takie właśnie czynniki kształtowały polski wymiar sprawiedliwości i rzutowały na wciąż niezakończony proces przywracania w naszym kraju moralnego ładu.
 
Preferencyjne traktowanie Wojciecha Jaruzelskiego i jego kompanów jest przy tym kolejną krzywdą wyrządzaną ich ofiarom. Przez większość swojego życia oskarżeni zwalczali tych, którym marzyła się wolna Polska, i nad dobro własnego kraju przedkładali interes obcego mocarstwa. Do dziś jednak polskiemu wymiarowi sprawiedliwości brakuje determinacji dla ich osądzenia. Powtarzany niekiedy postulat, by oskarżonych ?oceniła historia?, jest po prostu próbą zapewnienia im bezkarności. O wyrok historii możemy być spokojni, potrzebny jest sprawiedliwy wyrok sądu niepodległej Polski.
 
Kornel Morawiecki (Wrocław), Romuald Lazarowicz (Wrocław), Sławomir Karpiński (Warszawa)
 
Podpisy pod oświadczeniem można składać, wysyłając e-mail (imię, nazwisko, miejscowość) pod adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 
Podpisy mogą składać również osoby, które nie są członkami SSW. Tekst oświadczenia wraz z podpisami zostanie przekazany Prezesowi IPN, Rzecznikowi Praw Obywatelskich oraz władzom państwowym.
W chwili zamykania numeru pod oświadczeniem podpisało się ok. 200 osób (zob.: http://www.sw.org.pl/oswiadczenie14-05.html).
Wyświetlony 5302 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.