wtorek, 06 kwiecień 2010 11:45

Dżul

Napisane przez

W czasie wielu obchodów i uroczystości związanych z rocznicami wydarzeń politycznych marca 68 czy sierpnia 81, wśród swarów na temat przyznawania odznaczeń, zapomniano o tysiącach naszych rodaków, bez których sukcesy społeczeństwa w drodze do niepodległości nie byłyby możliwe.

 

 
Taki był m.in. zmarły 4 lutego br. Juliusz Sokołowski, zwany wśród przyjaciół ?Dżulem?, szlachetny i skromny Człowiek, niezawodny kolega i przyjaciel, uczestnik wydarzeń marcowych 1968 roku, internowany w stanie wojennym opozycjonista i działacz NSZZ Solidarność, wieloletni pracownik ELWRO oraz IKSAiP.
 
Pożegnanie zmarłego odbyło się we Wrocławiu w kościele parafialnym św. Henryka przy ulicy Glinianej oraz w kaplicy cmentarnej przy ul. Kiełczowskiej.
 
?Dżula? poznałem na jesieni 1968 roku, po rozpoczęciu pracy we wrocławskich Zakładach Elektronicznych EWLRO. Był to rok wydarzeń marcowych na uczelniach wyższych w Polsce. Studenci wrocławscy, w odpowiedzi na rozpędzenie przez bojówki ORMO wiecu studentów Uniwersytetu Warszawskiego, rozpoczęli 15 marca strajki okupacyjne na Uniwersytecie i Politechnice.
 
W tym samym czasie gdy, m.in. z kolegami z Mat-Fiz-Chem. Józkiem Muszyńskim i Jasiem Pawłowskim (późniejszym działaczem Solidarności Walczącej), uczestniczyłem w strajku okupacyjnym na Uniwersytecie Wrocławskim, w akcji protestacyjnej na Politechnice Wrocławskiej działał ?Dżul? (współuczestniczył m.in. w skierowaniu ?Odezwy do klasy robotniczej?).
 
20 marca na Politechnice Wrocławskiej, w czasie wspólnego posiedzenia Senatu, KU PZPR, ZMS i ZSP, rektor Zygmunt Szperkowski zobowiązał się do podjęcia kroków zmierzających do ?pogłębienia działalności polityczno-wychowawczej ze studentami?. Efektem tego ?pogłębiania? były szerokie represje wobec studentów: kilkuset studentów relegowano z uczelni, wielu dostało ?wilczy bilet?, powołania do wojska lub skazano na więzienie pod fałszywymi zarzutami, m.in. Wacław Jakacki, kolega ?Dżula? z roku, skazany na pół roku więzienia.
 
?Dżula? ukarano wstrzymaniem na dwa lata wydania mu uzyskanego już dyplomu mgr. inż. elektroniki oraz zakazem wstępu na wszystkie uczelnie. Do pracy w ELWRO został przyjęty z uposażeniem przysługującym osobom bez dyplomu wyższej uczelni.
 
W sierpniu 80, na apel strajkujących stoczniowców, powstaje solidarnościowy Komitet Strajkowy w ELWRO i IKSAIP.?Dżul? staje na jego czele. Załoga Instytutu wybiera go później na przewodniczącego NSZZ ?Solidarność?.
 
W stanie wojennym wielką zasługą ?Dżula? było, że ?elwrowska? opozycja była skuteczna ? kolportaż i druk wydawnictw niezależnych, organizowanie akcji protestacyjnych, udział w demonstracjach ?na mieście? oraz organizowanie spotkań ?Teatru Podziemnego?.
 
Dwukrotnie internowany, spędził kilka miesięcy w Nysie, a następnie w Grodkowie. W związku ze złożeniem oświadczenia o podjęciu działalności statutowej rozwiązanego przez władze NSZZ ?Solidarność?, wszczęto przeciwko niemu i kilku kolegom postępowanie prokuratorskie.
 
W pracy zawodowej ?Dżul? był człowiekiem do rozwiązywania tzw. trudnych zadań. Miał bardzo dużą wiedzę teoretyczną i praktyczną, szczególnie potrzebną przy uruchamianiu i testowaniu poprawności działania nowych komputerów. Zdarzało się, że nie wychodził z zakładu przez dwa, trzy dni ? jeśli była taka potrzeba. Oddawał siebie pracy zawodowej i społecznej.
 
Nieuleczalna choroba, ujawniona w połowie 2004 roku, wyłączyła go z aktywności zawodowej. Ostatnie lata, mimo zmagań z ciężką chorobą to okres jego aktywności życiowej, fizycznej i intelektualnej. Taki był do końca. Taki pozostanie w naszej pamięci.
 
Koledzy i przyjaciele z ELWRO i IKSAIP
Wyświetlony 5532 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.