Edward Leszczyński

Edward Leszczyński

czwartek, 21 marzec 2019 11:33

Współpraca czy kolaboracja z Niemcami

Obecna współpraca gospodarcza Polski z naszym zachodnim jest najlepsza od wielu lat. Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, a wartość rocznej wymiany handlowej między naszymi krajami przekroczyła już 200 miliardów dolarów. Jest ona dwukrotnie wyższa niż Niemiec z Rosją. Mimo korzyści (obustronnych) z tej współpracy, Polska nie może zapominać lekcji historii, a szczególnie o niemieckich zbrodniach w czasie II wojny światowej.

niedziela, 02 wrzesień 2012 17:40

Mechanizm wrzutni

Komputeryzacja instytucji publicznych jest miejscem, w którym od wielu lat dochodzi do malwersacji publicznych pieniędzy. Choć wiedza o tych ?prze­krętach? jest coraz powszechniejsza, to jednak ze względu na brak wymaganej wiedzy specjalistycznej mniej znane są stosowane przy tym metody.

sobota, 07 lipiec 2012 12:58

Namiestnicy Polski

Opinie o rządzących naszym krajem są różne. Jedni uważają, że jesteśmy krajem sukcesów, innym przypominają się czasy PRL. Działania ekipy Donalda Tuska kojarzą mi się najbardziej z poczynaniami namiestników III Rzeszy na polskich terenach przyłączonych do Niemiec w 1939 roku.

środa, 28 marzec 2012 23:07

Mniej niż zero

Pod koniec lat 90. straszono Polaków zawaleniem się systemu emerytalnego. Za pomocą nachalnej propagandy przekonywano, że problem przyszłych emerytur zostanie raz na zawsze rozwiązany przez Otwarte Fundusze Emerytalne. Całą dekadę wmawiano nam, że wprowadzając OFE, staliśmy się liderem w reformowaniu systemu emerytalnego, a cały świat patrzy na nas z zazdrością.

wtorek, 28 luty 2012 01:32

Wrocławskie kalendarium

Przedstawiam historię niektórych zdarzeń związanych z komputeryzacją Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Co prawda, opisane fakty dotyczą Wrocławia, ale są powszechne w wielu miastach Polski, gdyż taki jest u nas standard informatyzacji urzędów administracji publicznej.

niedziela, 29 styczeń 2012 19:22

Audyt Polski

W ?czarny piątek? 13 stycznia amerykańska agencja ratingowa Standard&Poor?s podała ocenę sytuacji finansowej krajów strefy euro. Rating ten, nazywany też oceną wiarygodności kredytowej państwa, został obniżony o jeden poziom dla Francji, Austrii, Malty, Słowacji i Słowenii, a o dwa poziomy dla Portugalii, Włoch, Hiszpanii i Cypru. Agencja zaznaczyła jednocześnie, że w najbliższej przyszłości, poza Niemcami i Słowacją, można się spodziewać pogorszenia sytuacji finansowej pozostałych państw strefy euro. Czy doczekamy się rzetelnego audytu sytuacji w Polsce i kto go przeprowadzi?

czwartek, 29 grudzień 2011 19:43

Oblicza Temidy

W Paryżu, Warszawie i Wrocławiu miały niedawno miejsce różne reakcje ?stróżów? prawa na korupcję oraz malwersację pieniędzy przez osoby publiczne. Największym zaskoczeniem było skazanie byłego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca na dwa lata więzienia w zawieszeniu za defraudację środków publicznych i nadużycie zaufania w czasach, kiedy był merem Paryża. Sprawa dotyczyła fikcyjnego zatrudnienia wielu jego kolegów i członków ich rodzin w paryskim Ratuszu w latach 90.

poniedziałek, 04 lipiec 2011 15:02

Czarne dziury

W galaktyce istnieją obiekty astronomiczne zwane ?czarnymi dziurami?, które tak silnie działają grawitacyjnie na swoje otoczenie, że wszystko, co znajduje się niedaleko, ?zasysają?. Niektórzy fizycy mają zastrzeżenia do dowodów ich istnienia, ale astronomowie nie mają wątpliwości, gdyż tylko istnienie ?czarnych dziur? pozwala wyjaśnić obserwowane przez nich zjawiska. Niedawno astronomowie amerykańscy obserwowali w galaktyce konstelacji Smoka ?pożarcie? gwiazdy wielkości Słońca. Nie powinniśmy się tego zjawiska obawiać, ale należy się martwić polską ?czarną dziurą?, w której ?znikają? nasze pieniądze. O jej istnieniu można się przekonać, analizując rządowe wydatki.

niedziela, 29 maj 2011 23:58

Duże firmy miarą suwerenności

Józef Białek w artykule ?Czy istnieje plan B dla Polski?? pyta o plan naprawy kraju, gdyż: państwo polskie jest dziś w stanie kompletnego rozkładu ? pozbawione własności i suwerenności, z gigantycznym i wciąż rosnącym długiem oraz całkowicie zmarnotrawionym kapitałem ludzkim. Poniżej kilka uwag do niektórych spraw poruszonych w artykule.

niedziela, 01 maj 2011 23:02

Rolowanie Polaków

Według GUS dług publiczny naszego państwa wzrósł z 529 mld w 2007 r. do 747 mld na koniec 2010 r. Uwzględniając, niewliczane do długu przez rząd, miliardowe kredyty zaciągnięte przez spółki publiczne, m.in. Krajowy Fundusz Drogowy, rząd zapożyczył Polaków na co najmniej 300 mld zł. W marcu NBP podał, że zadłużenie zagraniczne państwa (sektor publiczny, prywatny i bankowy razem) wzrosło od 2007 r. o 356 mld zł i na koniec 2010 r. wynosiło 925,4mld zł. Ta ostatnia kwota jest przedmiotem troski naszych wierzycieli.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.