Michał Mętlewicz

Michał Mętlewicz

czwartek, 26 kwiecień 2012 00:26

Niepotrzebne zmiany

Od kilku tygodniu można zaobserwować wzmożone zainteresowanie jednym z resortów rządu Donalda Tuska. Zwłaszcza po ostatnim przeglądzie ministerstw, którego konsekwencją była konferencja prasowa mająca na celu zaprezentowanie planu działania resortu. Plan został ogłoszony i zaczęła się rewolucja!

środa, 17 marzec 2010 14:52

Solidarność interesów!!

Wydarzenia związane z zatrzymaniem dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego wstrząsneły prawie całym środowiskiem dziennikarskim. Ale jak pokazuje jedna z reklam, "prawie robi duża różnicę". W tym konkretnym przypadku "prawie" robi ogromną różnicę, bowiem solidarność z Sumlińskim okazały tylko niektóre media i dziennikarze. Nie słyszałem ani nie czytałem obrońców w postaci dziennikarzy z tygodnika "Polityka" ani obrońcy demokracji z "Gazety Wyborczej". Większość z nich przeszła nad tym tragicznym wydarzeniem do porządku dziennego. A szkoda, bo w tej sprawie jest mnóstwo rzeczy co najmniej budzących wątpliwości. Tym bardziej że przecież jeszcze niedawno (acz za poprzedniego rządu) przeżywaliśmy podobną sytuację, tylko z inną obsadą personalną, a także innym przebiegiem i efektem końcowym.

Wrzesień będzie niewątpliwie miesiącem wyjątkowym. Wyjątkowym, z tym że w pejoratywnym sensie. Miesiąc został zdominowany przez wydarzenia, związane z brutalnymi przestępstwami wobec dzieci (sprawa z Siemiatycz, gdzie ojciec przez wiele lat gwałcił swoją córkę) i w związku z tym wstrząsnęły cała Polską. W szczególności Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem, który (jak zaraz spróbuję pokazać) w perfidny sposób wykorzystał wątek pedofilski w jasnym celu - poprawy swojego politycznego wizerunku.

czwartek, 25 luty 2010 12:14

Kto daje i odbiera...

Posiadacze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu ostatecznie przegrali. 17 grudnia 2008 roku Trybunał Konstytucyjny swoim orzeczeniem pozbawiał lokatorów entuzjazmu, jaki zawitał po wprowadzeniu zmian PIS-u do ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Co teraz będzie? Jakie mogą być skutki tego orzeczenia? Co z lokatorami, którzy prawo to już nabyli?
sobota, 20 luty 2010 20:31

Czas racjonalnych decyzji

Z dużym zainteresowaniem przeczytałem polemiczny tekst pana Witolda Falkowskiego pt. ?Czas racjonalnego myślenia? w Opcji na Prawo 1/85, nie tylko dlatego, że fundamentalnie się z nim nie zgadzam, ale przede wszystkim dlatego, że podczas prac legislacyjnych nad ?ustawami zdrowotnymi? zabrakło merytorycznego dyskursu. Zabrakło go zwłaszcza w mass mediach. Można oczywiście mówić o próbach podjęcia przez Prezydenta RP owej dyskusji poprzez orędzie, w którym wzywał rząd do rozpisania referendum ws. komercjalizacji vel prywatyzacji vel komunalizacji ? jak nazwał reformę wiceminister zdrowia. Niemniej jednak zarówno telewizja jak i prasa nie rozpoczęły rzeczowej dyskusji o stanie polskiej służby zdrowia. Dlatego z zainteresowaniem obserwuję spóźnioną, acz potrzebną polemikę na łamach ?Opcji na Prawo?, mimo że wielu czytelników tudzież odbiorców może to nudzić. Tym bardziej wobec tego należą się słowa podziękowania dla redakcji.

Jak kiedyś powiedział amerykański prezydent Abraham Lincoln (1809-1885) – demokracja to władza ludu, dla ludu i przez lud. Wydaje się, że prezydent, formułując właśnie taką definicję demokracji, trafił w samo sedno. Otóż ustrój ten nazywany przez Winstona Churchilla najgorszym ustrojem, jaki tylko człowiek wymyślił, ma wiele pozytywnych aspektów, które niestety nie są wykorzystywane przez obywateli w Polsce. Chodzi o bezpośrednie formy demokracji. Jedną z ważniejszych form jest wykonywanie przez obywateli inicjatywy ustawodawczej. I na tym zagadnieniu – szalenie istotnym z punktu widzenia demokratycznego państwa prawnego – chciałbym się skupić.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.