Marek Węgierski

Marek Węgierski

Mężczyzna zakorzeniony w przemyślanej tradycji jest dzisiaj jak gdyby rycerzem, przeciwstawiającym się liberalnej, kupieckiej cywilizacji. "Albo pani, albo śmierć" - tak zwracali się średniowieczni rycerze do swoich dam. Stosunek takiego mężczyzny do spraw płci jest oparty na prawdziwej tradycji, na sakralnych doktrynach, a jego "idealizm" to nie abstrakcyjne marzenia i sublimacje inteligenta, lecz skrajnie realistyczne i obiektywne podejście mające swe źródło w prawdziwym zrozumieniu roli płci i różnic między nimi.

wtorek, 31 sierpień 2010 21:02

Upadek Rzymu a zmierzch Zachodu

Porównanie upadku Rzymu do sytuacji współczesnego Zachodu, choć na pierwszy rzut oka wydaje się pociągające, to jednak zawiera także pewne niedoskonałości. Wobec braku jakiejkolwiek przewagi technologicznej, zmagania Rzymian z barbarzyńcami miały charakter czysto fizycznej walki pomiędzy słabnącym imperium a bardziej witalnymi, zdrowymi i płodnymi plemionami barbarzyńców. Chociaż niektórzy za taką siłę uznają chrześcijaństwo, to uderzający jest w tamtym przypadku brak czegokolwiek, co mogłoby być, używając dzisiejszego języka, uznane za ideologię nienawiści do samych siebie.

wtorek, 31 sierpień 2010 18:52

Upadek kanadyjskiej prawicy

Kiedy pod koniec 2004 roku George Bush złożył wizytę w Kanadzie, odwiedzał kraj, którego 80 proc. wymiany handlowej przypada na Stany Zjednoczone i w którym prawdopodobnie 80 proc. obywateli szczerze go nienawidzi.

piątek, 20 sierpień 2010 11:44

Atak późnej nowoczesności na historię

Stwierdzenie Henry'ego Forda, że historia to brednie, zostało wykorzystane w bardzo negatywnym sensie w Nowym wspaniałym świecie Aldousa Huxleya. Oznacza tam, że człowiek powinien odrzucić wszelkie odniesienia do przeszłości i w ogóle zrezygnować z określania siebie poprzez historię i tradycję. Sam Henry Ford miał, być może, na myśli (gdyby ktoś chciał jego wypowiedź potraktować wyrozumiale) oficjalną czy narzuconą wersję historii – jak określają ją czasem postępowi i liberalni intelektualiści. Wielu myślicieli konserwatywnych wskazywało, że to, co uważa się obecnie za historię, jest ciągle zmieniającym się strumieniem narracji, bez przerwy na nowo formowanym tak, by pasował do tych celów, które aparat menedżersko-terapeutyczny uważa w danej chwili za najważniejsze.

Kanada, której całkowita liczba ludności wynosi obecnie około 32 milionów, a jedna czwarta tej liczby mieszka we francuskojęzycznej prowincji Quebec (w sumie w Kanadzie jest takich stosunkowo niezależnych prowincji 10), jak dotąd uniknęła problemów z masowymi rozruchami imigrantów muzułmańskich czy afrykańskich, podobnymi do tych, jakie niedawno nawiedziły Francję. Trzeba jednak w tym kontekście przypomnieć, że czteromilionowe megapolis, jakim jest Toronto, było w 2005 roku widownią fali brutalnych przestępstw kryminalnych popełnianych przy użyciu broni palnej. Bardzo aktywne w tych zajściach były gangi skupiające imigrantów z Wysp Karaibskich, szczególnie z Jamajki. Głównie za sprawą wpływów amerykańskich zadomowiła się już także w Kanadzie gloryfikująca przemoc i handel narkotykami subkultura gangsta-rap. Jednak jak dotąd nie doszło na tym tle do masowych ataków na lokalne społeczności.

wtorek, 29 czerwiec 2010 22:33

Kryzys późnej nowoczesności na Zachodzie

Osoby, które mają głęboki i daleko sięgający wgląd w niepodlegającą demonizacji przeszłość, potrafią może najlepiej ocenić postępy antyutopii w dzisiejszym społeczeństwie. Właśnie w kontekście stosunku do przeszłości warto zastanowić się nad kilkoma aspektami życia wielu społeczeństw Zachodu w okresie tak zwanej późnej nowoczesności.

poniedziałek, 21 czerwiec 2010 16:39

Humanizm i zakorzeniona różnorodność

Z historycznego punktu widzenia uważa się, że tytułowy ideał autentycznego humanizmu koncentruje się w cywilizacji Zachodu (choć pewne analogie można zauważyć, na przykład, w konfucjańskim etosie "szlachetnego uczonego").

czwartek, 11 marzec 2010 18:11

Rodzina i tożsamość polska i polonijna

 oncentruję się tutaj wokół tematu rodziny, próbując określić niektóre istotne elementy współczesnego świata z punktu widzenia młodego historyka polsko-kanadyjskiego pochodzenia. To szkic zarówno polemiczny, jak i osobisty, lecz mam nadzieję, że skłoni czytelników do przemyślenia sytuacji tak zwanej późnej nowoczesności, kiedy tak bardzo cieszymy się naszą nową wolnością i nową Polską

Z pewnością przedmiotem dyskusji pozostaje to, czy Nietzsche był po prostu symptomem późnej nowoczesności, czy też aktywnie przyczynił sie do wielu zawirowań ? np. wśród pionierów koncepcji ?świata bez granic? ? oraz czy był z gruntu najbardziej nowoczesnym (ponowoczesnym?) myślicielem, czy raczej najgłębiej antynowoczesnym (postmodernistycznym?) krytykiem schyłku nowoczesności.
czwartek, 18 luty 2010 21:22

Dzisiejszy Zachód a przyszłość Polski

Torzenie poniższego tekstu wyrastają w dużej części z poczucia niesamowitej alienacji jednostki w kanadyjskim społeczeństwie lat 80. W Kanadzie po prostu nie było wtedy czegoś w rodzaju rewolucji Reagana czy Thatcher. Brian Mulroney, premier Kanady z ramienia Partii Postępowo-Konserwatywnej, choć miał zdecydowaną większość w parlamencie (w wyniku olbrzymiej przewagi w federalnych wyborach roku 1984 i 1988), na prawie każdym kroku ustępował wobec lewicowego liberalizmu czy wręcz go promował.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.