Adam Witczak

Adam Witczak

środa, 28 wrzesień 2011 19:51

Katolik i ateista uwikłani

Lektura książki Franka Westermanna ?Inżynierowie dusz? o uwikłaniu pisarzy rosyjskich w komunizm zbiegła się u mnie z powtórnym przeglądaniem niewielkiego stosu archiwalnych numerów pisma ?Dziś i Jutro? z roku 1951.

niedziela, 29 sierpień 2010 06:31

Black & White, under the rebel flag

I

W filmie Przeminęło z wiatrem jest pewna szczególna scena. Oto główna bohaterka, Scarlett O'Hara, spotyka wśród wyruszających na front żołnierzy konfederackich jednego ze swych czarnych niewolników. Scena jest w gruncie rzeczy krótka i nie ma chyba większego wpływu na całą fabułę, ale zapada w pamięć: Murzyn w szarym mundurze żegna swoją białą panią, obiecując jej, że już niedługo Jankesi zostaną przepędzeni z Południa.
czwartek, 29 kwiecień 2010 18:21

W brzuchu potwora

Mówi się czasem, że żyjemy obecnie w świecie ukształtowanym przez drugą wojnę światową. Istotnie - tak zapewne jest w kwestiach geopolitycznych. Jednak poza sferą relacji międzypaństwowych, konfliktów międzynarodowych i wytyczania granic istnieje jeszcze obszar kultury i obyczajów, kształtowany w dużej mierze innymi czynnikami. Wydaje się, że w tej dziedzinie świat nasz ukształtowały lata sześćdziesiąte, nazywane częstokroć "szalonymi" - czy to z sentymentalną aprobatą, czy z głęboką pogardą.

wtorek, 06 kwiecień 2010 12:00

12 kwietnia we Wrocławiu

12 kwietnia 2008 roku Polskę obiegły informacje o dantejskich scenach, rozgrywających się na ulicach Wrocławia. Chodziło o manifestację patriotyczną, która upamiętniać miała ofiary zbrodni w Katyniu - a w szerszym kontekście wszystkich Polaków, którzy zapłacili życiem za walkę z totalitarnymi ustrojami podczas II wojny światowej i zaraz po niej.

sobota, 20 luty 2010 20:40

Postmoderna

Pojęcie postmodernizmu wciąż jeszcze jest bardzo modne, aczkolwiek trudno o jedną jego sensowną definicję. Być może właśnie to wymykanie się jednoznacznej klasyfikacji jest główną jego cechą. W najwęższym znaczeniu postmodernizm jest tylko pewną współczesną szkołą filozoficzną, znaczoną takimi nazwiskami jak Baudrillard, Foucault, Rorty czy Deleuze. W znaczeniu najszerszym "postmodernizmem" jest właściwie cała obecna epoka "liczona od końca II wojny światowej, a na pewno od "szalonych" lat 60. Trudności w opisie i klasyfikacji nastręcza fakt, że niektórzy " jak np. Aleksander Dugin " odróżniają postmodernizm od "postmoderny" lub też tworzą podział na postmodernizm "bierny" i "czynny" (tym ostatnim miałaby być zarówno Nowa Lewica, jak i Nowa Prawica).

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.