Aleksander Majewski

Aleksander Majewski

sobota, 01 maj 2010 12:29

Prawo rzymskie czy regres?

Jednym z czynników, kształtujących nasz kręgosłup światopoglądowy jest prawo rzymskie, stanowiące nieodłączny filar cywilizacji łacińskiej. Cywilizacji, której charakter miał być duszą całej Europy. A gdy dorzucimy do tego grecką filozofię, wraz z charakterystycznym dla niej pojęciem Prawdy i chrześcijańską etykę, która stała się matką Wolności, mamy do czynienia z zestawem uniwersalnych wartości, których ochrona leży w kompetencji Prawa. Oczywiście tego, które dało początek obrony elementarnych zasad - Prawa opartego na rzymskich standardach.

W poprzednim numerze"Opcji na Prawo" x. Rafał Trytek w artykule "Czy socjalizm może być chrześcijański?"  ukazał niemoralność tegoż ustroju w świetle prawa naturalnego, jak i Bożego. Warto jednak zwrócić uwagę, co na ten temat pisali papieże XX wieku, a przede wszystkim Jan XXIII, przez wielu określany ojcem modernizmu. Jak się okazuje, papież przyjmujący dewizę "Obidientia et pax" nie tylko w kwestiach religii, ale również społecznych, znacznie odbiegał od swoich wielkich poprzedników.

czwartek, 29 kwiecień 2010 19:51

Chrześcijaństwo gwarantem rozwoju

W czasach, gdy wielu hierarchów Kościoła katolickiego zapomina o tradycji, niejednokrotnie więcej życzliwości zachowując dla innowierców niż dla środowisk "przedsoborowych", warto przypomnieć wydarzenia historyczne, które sprawiły, że chrześcijaństwo stało się religią panującą, mającą wpływ na dalsze dzieje Europy.

czwartek, 29 kwiecień 2010 18:25

Impotencja kulturowa

Dostojnicy zastanawiają się, jak przeszkodzić powrotowi Tradycji na należne miejsce w Kościele rzymskokatolickim oraz w jaki sposób określać osoby jej wierne (wszakże schizmatyk a heretyk to różnica), podczas gdy muzułmanie coraz mocniej pukają do wrót Europy, a raczej coraz częściej są do niej zapraszani! Oczywiście, nie do Europy w sensie terytorialnym, bo jej wrota zostały wyważone już kilkaset lat temu, ale do Europy jako ruiny cywilizacji łacińskiej, w której jedyną liczącą się enklawą pozostaje Kościół (i tak już naznaczony piętnem rewolucji). Nie ma czemu się dziwić, skoro braterską dłoń w imię "ekumenizmu" i consensusu wyciągają chrześcijanie.

wtorek, 27 kwiecień 2010 20:00

Nadzieja dla Tradycji

Choć w artykułach poświęconych katolickiemu tradycjonalizmowi na ogół nie rysowałem optymistycznej perspektywy, to warto dostrzec promień nadziei dla polskiego środowiska katolików "przedsoborowych". Zarówno Bractwo św. Piusa X (FSSPX), jak i jedyny polski kapłan sedewakantysta - ks. Rafał Trytek (były członek Bractwa, dobrze znany czytelnikom "Opcji" pod koniec 2007 r. dali wyraźny sygnał, że nie zamierzają egzystować na uboczu, ale energicznie prowadzić swoje apostolaty.

wtorek, 27 kwiecień 2010 16:50

Nieustająca rewolucja

W styczniowym numerze "Opcji na Prawo" (artykuł "Impotencja kulturowa") opisałem ostatnie wydarzenia z życia "judeochrześcijańskiego". Wspomniałem o wymianie uprzejmości między stroną żydowską a JŚw. Benedyktem XVI i zastanawiających słowach przewodniczącego Światowego Kongresu Żydów – Ronalda S. Laudera, który zaapelował: o jednoznaczne potępienie narastającego klimatu rasizmu i antysemityzmu... Nie spodziewałem się jednak, że wyznawcy judaizmu w owym potępianiu posuną się do próby likwidacji katolickich wartości...

poniedziałek, 05 kwiecień 2010 22:23

Odtrutka na postęp

Trudno jest znaleźć na polskim rynku wydawniczym książkę, która rzetelnie przedstawiałaby obraz rewolucji francuskiej. Rzetelnie: to znaczy, ukazując cienie tegoż wydarzenia, w istocie będącego gwałtem na praworządności i zasadach, na których była budowana chrześcijańska Europa.

środa, 17 marzec 2010 14:43

Brednie sponsorowane

Jakiś czas temu do moich rąk trafiła książka pp. Roberta Szuchty i Piotra Trojańskiego "Holokaust - zrozumieć dlaczego" (Oficyna Wydawnicza "Mówią wieki", Warszawa 2006) będąca podręcznikiem do nauczania historii w szkołach ponadpodstawowych, który ma sugerować, w jaki sposób nauczyciele powinni, ba, nawet w jaki sposób muszą o nim mówić, gdyż to właśnie pp. Szuchta i Trojański stworzyli obowiązujący  program nauczania o holokauście, zatwierdzony przez ówczesny MENiS (Nr DKW-4014-317/99). I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie kłamstwa i prymitywna tendencyjność autorów.

Książka składa się z czterech części. W pierwszej z nich, zostały opisane dzieje narodu żydowskiego, jego kultura i tradycja. W trzeciej autorzy przeszli do meritum- holokaustu, natomiast w czwartej omówiono skutki tego ludobójstwa. Celowo pominąłem tutaj część drugą, zatytułowaną "Od niechęci do nienawiści", która jest raczej zlepkiem kłamstw i niedomówień, niż rzetelnej pracy historycznej, nad którą wypadałoby się zastanowić...

środa, 17 marzec 2010 09:55

Prawo rzymskie czy regres?

Jednym z czynników, kształtujących nasz kręgosłup światopoglądowy jest prawo rzymskie, stanowiące nieodłączny filar cywilizacji łacińskiej. Cywilizacji, której charakter miał być duszą całej Europy. A gdy dorzucimy do tego grecką filozofię, wraz z charakterystycznym dla niej pojęciem Prawdy i chrześcijańską etykę, która stała się matką Wolności, mamy do czynienia z zestawem uniwersalnych wartości, których ochrona leży w kompetencji Prawa. Oczywiście tego, które dało początek obronie elementarnych zasad – Prawa opartego na rzymskich standardach.

środa, 17 marzec 2010 09:50

Nowy etap batalii

Czternastego września minęła pierwsza rocznica wejścia w życie motu proprio Summorum Pontificum JŚ Benedykta XVI. List pasterski, który miał całkowicie "uwolnić" Mszę św. trydencką (która, de facto, nigdy nie została zakazana), spotkał się jednak z oporem ze strony hierarchów, dla których soborowe aggiornamento wciąż jest bliskie sercu i niesie ze sobą wspomnienia z młodości. Tyle tylko, że przez to "wspominanie"  zgryźliwych biskupów (już dziś ironicznie nazywanych KEPskimi) oznaczają wiele utrudnień dla ludzi, którzy chcą  zachować pobożność w duchu Tradycji katolickiej.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.