Wojciech Łapiński

Wojciech Łapiński

Prawo unijne będzie najwyższym prawem w Rzeczpospolitej Polskiej. Prawo unijne będzie miało prymat nad prawem krajowym (z ustawą zasadniczą włącznie) - takie głosy słyszane są o dziwo nie od euroentuzjastów, a od eurosceptyków.
Trzeba powiedzieć to wyraźnie: Nie jest to prawda. Ze względu na ważkość zagadnienia- postanowiłem zabrać głos w tej sprawie.

wtorek, 06 kwiecień 2010 11:24

Polacy i Ukraińcy

9 września 1944 roku PKWN podpisał z Ukraińską Socjalistyczną Republiką Rad umowę o wymianie ludności (ze strony ukraińskiej występował Nikita Chruszczow). Osoby narodowości ukraińskiej mogły wyjechać z Polski na Ukrainę. Polacy natomiast opuszczali Ukrainę. Kolejny dokument datowany jest na 6 lipca 1945 r. – rozszerzono zakres akcji na kolejne powiaty. Termin przedłużano do czerwca 1946 roku. Prawnie zamknięto ten etap 6 maja 1947 r., a władze już realizowały (kontynuowały) nowy pomysł. Akcję Wisła. Ale to temat na inny artykuł.

W jednym z ostatnich orzeczeń (sygn. K 5/07) Trybunał Konstytucyjny uznał niekonstytucyjność dwóch przepisów kodeksu karnego: artykułu 112 pkt 1a oraz art. 132a. Przepisy te pozwalały na ściganie osób publicznie pomawiających naród polski o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.