Marcin Małek

Marcin Małek

niedziela, 29 sierpień 2010 06:37

Rosja jak "dzika Bela"

Wydaje się, że o rosyjskiej polityce zagranicznej napisano już chyba wszystko, co można było napisać, powiedziano wszystko, co można było powiedzieć. Ale czy przez to Rosja jest bardziej oczywista? Czy udało nam się ją oswoić? Cóż - może gdzieś niedaleko są ludzie, którzy tak myślą. Są jednak w błędzie. Rosji nie można oswoić ani nie można się jej nauczyć na pamięć. Można ją tylko uważnie obserwować, wyciągać wnioski i stale je weryfikować. Nauka o Rosji nie ma końca i trzeba się z tą myślą pogodzić. Co dziś jest aktualne, jutro wypłowieje i zda się tylko na maleńką cząstkę ilustracji do niewyobrażalnie wielkiej historycznej mozaiki, w której jedno z pierwszoplanowych miejsc zajmuje ojczyzna Puszkina i Rasputina, Stalina i Sołżenicyna – niepokorna, uduchowiona i dzika zarazem, zupełnie jak Bela z powieści Lermontowa Bohater naszych czasów.

piątek, 20 sierpień 2010 12:39

Gwiazdozbiór smoka

Ze wszystkich potencjalnych kandydatów do miana supermocarstwa Chiny najszybciej sięgną po wieniec. Stany Zjednoczone są jeszcze najpotężniejsze, ale za ich plecami podnosi się cień smoka. Europa dopiero dopracowuje się głębokiej jedności. Rosja jest cieniem starego imperium. Japonia, choć bogata, to niedomaga pod względem wojskowym. Chiny tymczasem przy najwyższym wskaźniku rozwoju gospodarczego, stałym i silnym napływie inwestycji zagranicznych, wysokiej stopie oszczędzania, skutecznej ekipie rządzącej, trwałym systemie politycznym, wzrastającej sile militarnej, mocnym poczuciu jedności narodowej, społecznej dyscyplinie i stabilności regionu, osiągają już dziś relatywnie największy wzrost statusu wśród głównych potęg.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.