Salomea Pamuła

Salomea Pamuła

czwartek, 11 listopad 2010 16:59

Zmitologizowana polityka Chorwatów

Kiedy jesienią 1997 r. mieszkałam w Zagrzebiu, opowiedziano mi dowcip. Na obiedzie u Pana Boga spotkali się Bill Clinton, Borys Jelcyn i Franjo Tudżman. Po powrocie do siebie każdy z nich podzielił się nowinami ze swoją żoną. Bill Clinton oznajmił jedną dobrą, a jedną złą nowinę: 1) Pan Bóg istnieje; 2) koniec świata będzie w 2000 roku. Borys Jelcyn ogłosił, że ma dwie złe nowiny: 1) Pan Bóg istnieje; 2) koniec świata będzie w 2000 roku.
Franjo Tudżman natomiast zakomunikował dwie dobre wiadomości: 1) Pan Bóg istnieje; 2) będę dożywotnim prezydentem.
Była to oczywista aluzja do tego, że już przez kolejną kadencję Tudżman był prezydentem Chorwacji.

W roku 2003 została powołana specjalna Komisja Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego. Zadaniem tej Komisji jest przygotowywanie oraz przeprowadzanie egzaminów państwowych z języka polskiego jako obcego. Stworzenie Komisji ma na celu dopasowanie się do reguł potwierdzania znajomości języków obcych, jakie obowiązują już w państwach Unii Europejskiej.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.