Piotr Tadeusz Waszkiewicz

Piotr Tadeusz Waszkiewicz

poniedziałek, 04 lipiec 2011 15:41

Czego Prusak nie może

Błogosławieni jesteście, gdy wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. (Mt 5, 11)

Każde dziecko wie, że Słońce kręci się dookoła Ziemi. Jeśli dziecko jest dostatecznie cierpliwe, żeby wysiedzieć cały słoneczny dzień w jednym miejscu, to nawet zauważy ten ruch słońca. Niestety, w XVII wieku pewien podstępny kryptojezuita zdołał wmówić ówczesnym naukowcom, że jest dokładnie na odwrót.

niedziela, 29 maj 2011 23:48

Pod sztandar Królowej

Siedzimy na kanapie, a nawet na paru konkurencyjnych kanapach. Możemy snuć piękne plany. Zdobędziemy władzę w taki czy inny sposób i wprowadzimy plan Janusza Korwin-Mikkego, Józefa Białka czy kogokolwiek innego. Oczywiście, już sama tylko rzecz pierwsza, czyli zdobycie władzy, jest nierealna. Ale nawet gdyby ? to niewiele to da. Spójrzmy na dość świeży przykład hiszpański. Wydawało się, że generał Franco, po pokonaniu komunistów, po czterech dekadach rządów, po całkowitej przebudowie prawa i administracji ? zostawi Hiszpanię na trwałe przemienioną. Nic z tego. Wszystko rozsypało się w ciągu kilku lat od jego śmierci. Ten przykład należy mieć w pamięci. Jeżeli jakiekolwiek zmiany wprowadzi się tylko na górze, to będzie to biblijny dom na piasku.

niedziela, 01 maj 2011 23:17

Przejedli dziada, przejedzą wnuka

Najniebezpieczniejszym i niewłaściwym źródłem dochodów jest zaciąganie pożyczek, gdy nie ma się pewności, skąd czerpać na opłatę procentów. Taka gospodarka wydaje się ponętna, ponieważ odsuwa moment klęski, w rzeczywistości zaś tylko ją powiększa i pogłębia otchłań upadku. Jacques Necker

poniedziałek, 29 listopad 2010 15:07

Zapalenie otrzewnej

To nie przez skandale głos Kościoła w dobie powszechnego upadku cywilizacji jest tak słaby, ale przez złudne ?pojednanie ze światem?.

Grzegorz Braun został skazany na grzywnę wysokości 3200 złotych. Sąd uznał go winnym stosowania przemocy wobec policjanta na służbie, w celu wymuszenia zaprzestania czynności służbowej, wskutek czego wykręcony kciuk lewej dłoni bolał funkcjonariusza przez ponad tydzień (co stanowi ?średnie uszkodzenie ciała?) oraz znieważenia tegoż policjanta słowem ?bandyta? (wg reżysera bynajmniej nie nazwał policjanta ?bandytą?, ale stwierdził, że ten zachował się względem niego ?jak bandyta? ? trudno orzec, czy Wysoki Sąd uznał, że tak nie było, czy też że na jedno wychodzi...). Jedyny zarzut prokuratora, który został odrzucony, to znieważenie policjanta słowami: ?osiłek w kurtce w kratkę?, którego to sformułowania sąd nie uznał za obraźliwe. Co ciekawe, w sali, w której sąd zastanawiał się nad wyrokiem przed jego ogłoszeniem, przebywała policja i prokurator. Pytanie oskarżonego, czy jest to przyjętą praktyką, nie doczekało się odpowiedzi.

środa, 29 wrzesień 2010 13:34

W służbie Bogu, Ojczyźnie i literaturze

Postać Aleksandra Jełowickiego jest jak gdyby miniaturą Wielkiej Emigracji. Był powstańcem i politykiem; pisarzem, tłumaczem i wydawcą, a wreszcie księdzem. Mickiewiczowi świadkował na ślubie, Chopina spowiadał przed śmiercią; przez całe życie pozostawał jedną z najważniejszych postaci środowiska emigracyjnego ? zarazem jednak, jedną z najmniej znanych.

niedziela, 01 sierpień 2010 10:58

Konsekwencja Europejczyka

Pan Szewach Weiss powiedział kiedyś, że po drugiej wojnie światowej judaizm winien stać się "religią holocaustu". Mniejsza o to, że słowa byłego ambasadora w Polsce były - z punktu widzenia judaizmu - herezją. Ważne jest, że istotnie mamy we współczesnym świecie do czynienia z czymś na kształt "religii holocaustu". Z tym że jej wyznawcami są nie tylko żydzi.

sobota, 31 lipiec 2010 17:42

Jeszcze raz na temat Narnii

Ze sporym zdziwieniem przeczytałem w marcowej "Opcji na prawo" tekst pani Joanny Sarneckiej-Drużyckiej nt. ekranizacji pierwszej części "Opowieści z Narnii". Zaskoczenie moje wzięło się stąd, że sam obejrzałem film z wielką przyjemnością i żadnego bodaj zastrzeżenia Pani redaktor nie podzielałem, a było tak duże, że postanowiłem raz jeszcze udać się do kina, żeby albo zgodzić się z nią, albo nie zgodziwszy – napisać polemikę. Jak widać, wyszło na to drugie.

Niby się wszystko zgadzało. Przynajmniej z astronomicznego punktu widzenia - od chwili przybycia na planetę, Mały Książę zobaczył już trzy zachody słońca, chowającego się za potężnym baobabem.
A jednak musiał się mylić. To nie mogła być jego planeta.

sobota, 31 lipiec 2010 15:16

O nieświętym Guevarze

Wiele osób wiedzących, że w tomie reportaży Ryszarda Kapuścińskiego pt. "Chrystus z karabinem na ramieniu" jest tekst tyczący postaci Ernesta Guevary de la Serny, myśli, że to Che jest owym Chrystusem. Wielu innych ma go za co najmniej świętego.

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.