poniedziałek, 03 maj 2010 14:28

Glaukopis dla pasjonatów historii

Napisane przez

W najnowszym numerze GLAUKOPISU (pisma wydawanego przez Wojciecha Muszyńskiego i Piotra Gontarczyka w elitarnym nakładzie 300 egzemplarzy) miłośnicy prawdziwej historii - wolnej od lewicowych i postmodernistycznych kłamstw - znajdą bardzo wiele ciekawych artykułów.

Numer otwierają wspomnienia Czesława Blicharskiego (przedwojennego narodowca, inżyniera) ze stanu wojennego. Wspomnienia, prócz spostrzeżeń osoby świadomej wydarzeń historycznych, zawierają doskonały opis dnia codziennego okupowanej przez komunistów Polski. Opis powszechnej w PRL biedy, braku pieniędzy i podstawowych artykułów żywnościowych. Wspomnienia Blicharskiego są doskonałą odtrutką na sentymentalne wspomnienia o Polsce Ludowej.
W kolejnym artykule Tadeusz Nalepa opisuje naszych przedpiastowskich przodków, którymi okazują się Celtowie (legioniści rzymscy). Peter Stachura w trzecim artykule opisuje antypolską działalność Franklina Delano Roosevelta, prezydenta USA. W kolejnym artykule Tomasz Tokarz przybliżył czytelnikom wizerunek Stalina w polskiej prasie lat 1936-1939. Konrad Kozłowski zaś w swoim artykule opisał ojca, Bolesława Kozłowskiego (dowódcę NSZ i ofiarę komunistycznych represji), a Ewa Rzęczykowska ? tajne organizacje harcerskie na Lubelszczyźnie 1944-1956.
W dziale poświęconym bezpiece Bolesław Kopka opisał warszawską bezpiekę w połowie lat pięćdziesiątych, Piotr Gontarczyk przytoczył raport SB o aferze Żelazo, Cecylia Kuta ? TW SB ?Aresa?, donoszącego na krakowską opozycję, Jacek Żurek przytoczył postanowienie IPN w sprawie ?pogromu kieleckiego?.
W ?Glaukopisie? znalazł się też wywiad z profesorem Chodakiewiczem, poświęcony relacjom polsko-żydowskim, dokumenty CSRR odmawiające Jaruzelskiemu pomocy Czechosłowacji w zdławieniu Solidarności, wspomnienia o zmarłych, recenzje książek. W dziale ?Wychwycone z medialnego przeciągu? ? przegląd prasy, Antoni Zambrowski prezentuje tezę, że Adam Michnik jest sierotą z domu dziecka, zaadoptowanym przez Ozjasza Szechtera i Helenę Michnik.
Każda z ponad czterystu stron Glaukopisu jest warta lektury.

 

?Glaukopis?, nr 7-8, 2007, 436 s.
Wyświetlony 3436 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.