sobota, 31 lipiec 2010 12:56

Historia do słuchania

Napisane przez

Pod jednym względem za komuny było lepiej ? można było słuchać Wolnej Europy.

 

Jeśli tylko mieliśmy szczęście znaleźć pasmo z mniejszą aktywnością zagłuszarek, czekało na nas nieprzebrane bogactwo audycji. Można się spierać o jakość "monachijskiej" publicystyki, lecz programy kulturalne, historyczne czy literackie niemal zawsze były znakomite. Żadna rozgłośnia nie służy dziś podobną ofertą. Polska radiofonia trwa w stanie postępującego uwiądu. Dziesiątki stacji, w tym większość tzw. publicznych, zajmują się niemal wyłącznie emisją sieczki sporządzonej z popularnej muzyki i reklam, przyprawionej skromnymi dawkami bieżących wiadomości. Wszystko, co można by nazwać radiową twórczością, ogranicza się do paru redakcji i coraz mniejszej liczby audycji.
Jeśli rzadko z radioodbiorników usłyszeć można treści godne uwagi ? znakomitym rozwiązaniem mogą się okazać audycje dostępne na płytach lub kasetach. "Książki mówione" wydaje m.in. PWN i jest to świetna oferta nie tylko dla niewidomych, lecz wszystkich mających dość bełkotu, jak nowotwór ogarniającego polskie radiostacje. Kolejny krok zrobiło wydawnictwo "Bellona", wydając na płytach CD audycje historyczne pt. Od Mieszka I do Jana Pawła II. Blisko 30 godzin programu pochodzi ze świetnego cyklu, stworzonego parę lat temu przez redakcję Radia BIS.
Opowieść o polskich dziejach zaczyna się od czasów prehistorycznych. Prof. Wojciech Fałkowski oświetla je, opierając się na najnowszych ustaleniach archeologów. Dzięki nim dowiadujemy się, że dynamiczne państwo Polan szykowało się do ekspansji już w latach trzydziestych X w. a Śląsk znajdował się w granicach kraju Mieszka I co najmniej dziesięć lat przed rokiem 990, którą to datę znamy ze szkolnych podręczników. Równie barwny i bogaty w ciekawe interpretacje jest wykład o kolejnych epokach. Miejsce suchych faktów zajmują często anegdoty ? wiele mówiące o przeróżnych aspektach dawnej rzeczywistości. Historia w tym wydaniu przestaje być jedynie relacją z dawnych wydarzeń. Staje się bazą dla refleksji nad narodową przeszłością, a nawet szkołą politycznego myślenia. Jedna z ostatnich płyt zawiera wypowiedzi prof. Pawła Wieczorkiewicza, dotyczące okoliczności wybuchu II wojny światowej. Autor proponuje zmierzenie się z kwestią politycznego wyboru, jakiego dokonała Polska w 1939 r. Brytyjskie gwarancje i rzekoma pożyczka na dozbrojenie armii, z której nie uszczknęliśmy niemal jednego funta, to zdaniem prof. Wieczorkiewicza działanie według chłodnego zamysłu, mającego na celu skłonienie Hitlera do zaatakowania Polski. By zyskać na czasie ? mydlono Polsce oczy mirażem pomocy, której nigdy nie zamierzano udzielić. Jak to ujął autor: Chamberlein zdawał sobie sprawę z nieuchronności wybuchu wojny, lecz Anglia była do wojny tej nieprzygotowana. Zachód w istocie znalazł się w sytuacji podróżnych uciekających saniami przed gromadą wygłodniałych wilków. Z tych sań trzeba było kogoś zepchnąć...
Od Mieszka I do Jana Pawła II to więc nie tylko powtórka wiedzy o narodowych dziejach, ale też próba nowego na nie spojrzenia oraz inspiracja do rozważań i dyskusji.
"Książka mówiona" jest znakomitą alternatywą dla radiofonii, która ma się w Polsce coraz gorzej. Byłoby dobrze, gdyby po tak udanej publikacji pojawiły się kolejne. Warte wydania są choćby bardzo liczne cykle audycji sprzed lat. Może też upowszechnienie tego dorobku stałoby się impulsem służącym odrodzeniu prawdziwej radiowej twórczości?

Od Mieszka I do Jana Pawła II. Kompaktowa historia Polski, Bellona i Polskie Radio, 2005
Artur Adamski
Wyświetlony 3780 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.