Wydrukuj tę stronę
sobota, 31 lipiec 2010 13:41

Armia Dawida w tramwaju

Napisane przez

Jeden z trójmiejskich zborów zielonoświątkowców postanowił się zareklamować. Tuż po rozpoczęciu akcji reklamowej, opisałem ją dla jednego z lokalnych dzienników. Kilka dni później wątek podchwyciła "Gazeta Wyborcza". Nasze artykuły dla niewielkiego zboru zielonoświątkowców okazały się przysłowiową niedźwiedzią przysługą. Oto instytucja, która ciągnęła kasę za reklamę, z dnia na dzień wypowiedziała kościołowi umowę. Rzecz jasna, wszystko w imię jak najlepszego świadczenia usług dla pasażerów gdańskich autobusów i tramwajów.
Bo te, jak wiadomo, są tak punktualne, że podług ich pracy można zegarki ustawiać, a czystość w wagonach wychwalana jest przez miejscowych poetów i minstreli.

...a było to tak

"Jezus przebacza prostytutce" ? takie to tablice reklamowe zainstalowano w tramwajach gdańskiego Zakładu Komunikacji Miejskiej. Akcję przeprowadził Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej z Gdańska. Tuż przed świętami wielkanocnymi, zielonoświątkowcy postanowili poewangelizować wśród gdańszczan.
? Już kiedyś zrobiliśmy podobną akcję. Teraz wracamy i nadal będziemy ją rozwijać ? mówił pastor Krzysztof Majdyło.
Istotnie, nim zaczął się kwiecień, w tramwajach pojawiły się kolejne plakaty. Zawsze w podobnej konwencji: krótki cytat z Biblii, poniżej wyeksponowane przesłanie, np. miłość czy przebaczenie, a u dołu link do strony internetowej gdańskiego zboru ? Armii Dawida. Pastor Majdało tłumaczył wówczas, że Ewangelię można głosić wszędzie.
? Kiedyś Słowo Boże przekazywano na targowiskach, placach i wszelkich innych miejscach spotkań ludzi. Dzisiejszym ich odpowiednikiem są media ? wyjaśniał pastor Majdyło. Kaznodzieja przyznawał, że póki co, oddźwięk jest niewielki, a ilość uczestników nabożeństw w jego kościele nie wzrasta lawinowo, jednak widać wzmożone zainteresowanie stroną internetową, o wyrazistej domenie ? ArmiaDawida.org. Jego kościół już wcześniej dał się poznać jako organizator interesującego projektu muzycznego, gdzie hip-hopowy skład EloHim ewangelizował na rapową modłę.

Zaskoczenie
Akcja promocyjna gdańskiego zboru zielonoświątkowców zaskoczyła przedstawicieli innych kościołów, dla których taka forma promocji Ewangelii jest nowością. ? Pierwsze słyszę o czymś takim ? mówi przedstawiciel gdańskiego Kościoła Baptystów. ? Każda akcja, która promuje wartości chrześcijańskie, jest z zasady dobra, chociaż my nie z każdą się utożsamiamy. Jezus robił wiele kontrowersyjnych rzeczy. A przebaczenie, o którym mowa w jednej z reklam, to przecież zasada biblijna ? dodaje. Co ciekawe, gdańskie plakaty z tramwajów ZKM to także niespodzianka dla firm reklamowych. ? Nie spotkałam się jeszcze z taką formą promocji kościoła ? mówi Anna Nowakowska-Godun, dyrektor ds. marketingu w Clear Channel, największej w Polsce outdoorowej agencji reklamowej.
Krzysztof Mojdyło odpowiada, że brak akcji reklamowych wychodzących do ludzi to przejaw zaściankowości. Zapowiada ich wzmożenie. ? Będzie akcja zakrojona na szerszą skalę. Będziemy mówić o miłości i innych zasadach biblijnych w sposób jaskrawy i nieco prowokacyjny ? dodaje pastor.
Ostre i wyraziste akcje związane z ewangelizacją to nie nowość. Katolicka "Fronda" od lat oferuje koszulki i gadżety z hasłami typu ? "Dziewczyny czekają na Twoją modlitwę, 24h" ? graficznie nawiązującymi do reklam agencji towarzyskich. Pokazuje księży z kolorowym "irokezem" na głowie albo promuje metalowe i punkowe zespoły jak 2Tm 2,3, Armia czy Good Relligion, które również próbowały przekładać Ewangelię na język młodzieżowy.
Ich akcje nie raz wywoływały mieszane odczucia wśród samych katolików. A przecież Dobrą Nowinę trzeba głosić nie tylko z ambony lub tylko z perspektywy kolan. Bądź co bądź wszyscy chrześcijanie mają powody do niewyobrażalnej radości, a radość wyrażać można na tysiące sposobów. Tym niemniej, księża są ostrożni co do formy jej wyrażania.
? W takich akcjach promocyjnych problemem jest zachowanie proporcji. Pamiętajmy, że Ewangelia jest czymś delikatnym, głosić Ewangelię znaczy dawać świadectwo wiary ? mówi dominikanin Karol Wielgosz.
(?)
Ryszard Bartul
Wyświetlony 6711 razy
Ryszard Bartul

Najnowsze od Ryszard Bartul

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.