sobota, 31 lipiec 2010 13:43

Zjazd pionierów edukacji domowej

Napisane przez

Długi weekend majowy był okazją do pierwszego zorganizowanego zjazdu osób nauczających domowo w Polsce oraz tych, którzy dopiero zbierają się na odwagę i poszukują pozytywnych przykładów osób, którym już się w Polsce udało. W Olesinie pod Warszawą kilkanaście rodzin przez trzy dni dyskutowało o tym, dlaczego edukacja domowa jest lepsza dla dzieci niż system szkolnictwa publicznego oraz w jaki sposób w praktyce przekazywać dzieciom wiedzę.

Spotkanie zorganizowali rodzice uczący od kilku lat w domu piątkę swoich dzieci i będący żywym dowodem na to, że nauczanie domowe jest możliwe, a jego sukces nie wymaga posiadania doktoratu z pedagogiki. Kolejnym żywym, pozytywnym i niezwykle wymownym przykładem był Jacek Poreda, uczący wraz z żoną od 10 lat swoje dwie córki. Co ciekawe, on sam od 17 lat jest nauczycielem historii. Praktyczna znajomość polskiego systemu szkolnictwa była dla niego wystarczającym argumentem do tego, by wiele lat temu, kiedy nauczanie domowe było jeszcze mniej popularne niż dziś, spróbować sił we wszechstronnej edukacji swoich dzieci. Dziś jest przekonany, że był to właściwy wybór, umożliwiający jego córkom rozwój humanistycznych zainteresowań przy jednoczesnym opanowywaniu, niejako mimochodem, wiedzy z przedmiotów ścisłych na poziomie wystarczającym do uzyskiwania na obowiązkowych egzaminach ocen dobrych i bardzo dobrych.

W miarę rozwijania się dyskusji stawało się jasne, że półroczne egzaminy zdawane w publicznej szkole, których obawia się wielu rodziców rozważających edukację domową swoich dzieci, nie są żadnym problemem. Nauczane w domu dzieci nie przygotowują się do nich w żaden szczególny sposób, a mimo to otrzymują zazwyczaj oceny dobre i bardzo dobre, również z przedmiotów, które nie znajdują się w centrum ich zainteresowania. To spostrzeżenie było jedną z wielu pozytywnych wiadomości, jakimi dzielili się między sobą uczestnicy spotkania.
? Uczenie dziecka w domu jest łatwiejsze, niż sądziłam, naprawdę ? stwierdziła przy integracyjnym ognisku Dorota Kurková, ucząca w domu swoją córkę Anię i przygotowująca się do nauczania kolejnej dwójki swoich dzieci.
? Wszystkie znane mi rodziny nauczające w domu, które wystąpiły do dyrektorów szkół publicznych o zgodę na taką formę edukacji swoich dzieci, odpowiednią zgodę bez problemu otrzymały ? mówił Jacek Poreda. Dla wielu osób, które uczestniczyły w zjeździe, takie deklaracje praktyków były bardzo istotnym argumentem na rzecz spróbowania własnych sił. Prawie nikt nie miał bowiem wątpliwości, że nauczanie domowe jest dla dziecka lepsze ze względu na jego rozwój intelektualny, emocjonalny i moralny. Wielu obawiało się jednak, że istniejący system prawny i własne ograniczenia nie pozwolą im na zrealizowanie tej śmiałej koncepcji. Na razie praktyczne doświadczenia dowodzą, że działający w praktyce system prawny nie jest wcale odstraszająco nieprzyjazny dla osób chcących nauczać swoje dzieci w domu, a sama edukacja nie przerasta możliwości przeciętnego rodzica. Na pytanie jednak "jak nauczać?" znaleźć odpowiedź było najtrudniej. Inaczej uczy bowiem Jola Bielenda, omawiająca ze swoją córką Basią tematy historyczne w czasie konnych wycieczek po lesie; inaczej Anna Janicka-Galant, podróżująca ze swoim synem Przemkiem po całym świecie i poznająca w ten sposób inne kultury; inaczej Jacek Poreda, próbujący na obecnym etapie oderwać swoje córki od pochłanianych w ogromnych ilościach książek historycznych i namówić je na nieco ruchu na świeżym powietrzu.
? Tu nie ma jednej odpowiedzi. Uczysz tak, jak potrafisz i jak ci życie pozwala. Jeden dzień jest niepodobny do drugiego ? wyjaśnia Piotr Bielenda, mający za sobą już dwa lata edukacji swojego 11-letniego syna Marcina.
(?)
Dorota Konowrocka

Wyświetlony 5088 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.