Wydrukuj tę stronę
sobota, 31 lipiec 2010 15:34

Spotkanie Kolibra

Napisane przez

Konserwatywno-liberalne stowarzyszenie młodych Koliber wręczyło tytuły Członka Honorowego swojej organizacji. Stowarzyszenie co roku wręcza takie tytuły wybitnym osobom z kręgu mediów, gospodarki i polityki, w uznaniu ich działalności na polu krzewienia wartości konserwatywnych oraz promocji kapitalizmu i wolnego rynku.

 W tym roku otrzymali je Roman Kluska (szczególnie za propagowanie idei własności, wolnego rynku, przedsiębiorczości oraz prymatu etyki w polityce) oraz Jan Pospieszalski (za propagowanie poszanowania tradycji i historii naszego Narodu oraz obronę tradycyjnego modelu rodziny) i Jan Winiecki (za niezłomną postawę w głoszeniu prawdy o ekonomii oraz w dążeniu do całkowitego poddania gospodarki mechanizmom rynkowym). Uroczystość odbyła się 23 kwietnia br. w Warszawie, w dawnym pałacu Raczyńskich, przy ul. Długiej.

Pierwszy z honorowych gości Roman Kluska podczas wystąpienia wspominał dramatyczną sytuację, kiedy ? niejako na przypieczętowanie swojej działalności ? został aresztowany, zakuty w kajdanki, osadzony w klatce, bez wyjaśnienia jakiego rodzaju oskarżenie na nim ciąży. Ostatecznie trafił do celi z mordercami.
Wystąpienie twórcy Optimusa zmieniło się w poruszające świadectwo, jakie nie- często można słyszeć. Gdy człowiek sukcesu, milioner, przez całą noc powtarza słowa zawierzenia świętej Faustyny: "Jezu ufam Tobie", okazuje się być ? nie zimnym i wyrachowanym egoistą ? ale człowiekiem bezgranicznie ufającym Bożej Opatrzności. To tragiczne aresztowanie wymusiło na nim jego pierwsze, tak dramatyczne, zawierzenie Miłosierdziu Bożemu. ? Później stoczyłem jeszcze wiele podobnych duchowych bitew ? mówił. Gdy patrzyłam na słuchaczy, widziałam jak wielkie wrażenie wywierają na nich usłyszane słowa.
Inny charakter miało wystąpienie prof. Jana Winieckiego, który skupił się przede wszystkim na opisie polskiej gospodarki. Zgodził się on z jednym z wywodów swojego przedmówcy, Romana Kluski, dotyczącym działania polskich biznesmenów, którzy wręcz skazani są na pokrętne drogi swoich działań. Nie mogą liczyć na prawa gospodarki rynkowej, a swoją firmę, przede wszystkim, muszą budować od korupcjogennych relacji z urzędnikami, przebijać się przez gąszcz przepisów i meandry jego interpretacji.
W imieniu Jana Pospieszalskiego (zajętego pracą) podziękowała Kolibrowi jego koleżanka redakcyjna, odczytując specjalny list. Do gości przemawiał także poseł Artur Górski. Objaśniał on m.in. pułapki czyhające na młodych polityków, przybliżał pracę parlamentarzysty, zwracając uwagę między innymi na to, jak łatwo debiutujący poseł może zostać zredukowany do roli parlamentarnej "maszynki do głosowania".
Spotkanie, odbywające się w kameralnej atmosferze, bez zbędnej pompy, błysków fleszy i całego medialnego blichtru, było ciekawym i ważnym przeżyciem dla wszystkich jego uczestników ? świat biznesu okazał się być zamieszkany również przez ludzi, którzy ocalili, oprócz pieniędzy, także honor, sumienie i charakter. Dzień święta Miłosierdzia Bożego został wypełniony nie tylko słońcem i pierwszymi oznakami wiosny, ale wiarą w tak, wydawałoby się, zapomniane dziś słowa jak: przyzwoitość uczciwość, sens pracy... Brawo młodzi z Kolibra!
Hanna Karp
Wyświetlony 6842 razy
Hanna Karp

Najnowsze od Hanna Karp

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.