poniedziałek, 30 sierpień 2010 09:33

Od redakcji

Napisane przez

Maj przebiegał w tym roku pod znakiem rosyjskich fantasmagorii historycznych.

Działania rosyjskich władz są rozpisane na role, przemyślane i spójne. Stanowią wyraz pewnej ideologii, kształtowanej, jak się wydaje, w ciągu ostatnich lat i teraz właśnie petryfikowanej. Nie miałoby to może wielkiego znaczenia ? każdy system państwowy czy społeczny bazuje przecież na pewnych mitach, bardziej lub mniej odległych od rzeczywistości. Jednak rodzaj ideologii rządzącej największym państwem na świecie, naszym sąsiadem, nie jest bez znaczenia. Wielokrotnie właśnie stamtąd brały początek nasze (i nie tylko) narodowe klęski. Warto może przypomnieć, że w ciągu ostatnich stuleci granice Rosji nieodmiennie przesuwały się na zachód o setki kilometrów i zawsze towarzyszyły temu odpowiednie uzasadnienia ideologiczne. Proces ten został zatrzymany dopiero w wyniku rozpadu imperium komunistycznego. Teraz wszakże następuje nie tylko powrót do butnego fałszowania historii, przywrócenie honoru i dobrej sławy zbrodniarzom, ale wraca też agresywny ton propagandy ? obraźliwej, co prawda, dla nas i innych narodów, ale na razie bez praktycznych konsekwencji. Stalinowskie "prawdy" dziś, w XXI wieku, budzą zdumienie, ale przecież i grozę: nie wszystkie jeszcze zadane nam przez sąsiadów ze wschodu rany zdążyły się zabliźnić. Żyją jeszcze wśród nas ludzie, którym w imię realizacji obłąkańczych idei odebrano bliskich, zdrowie, mienie, których katowano niewolniczą pracą...
Kto nam zaręczy, że wraz z powrotem dawnej ideologii nie nastąpi ? w dalszej może perspektywie ? powrót do wędrówki granic Rosji na zachód? Czy ewidentna wściekłość rosyjskich władz wobec Polski za pomoc dla "pomarańczowej rewolucji" nie jest sygnałem, że "drang nach Westen" wciąż (czy ponownie) stanowi jeden z podstawowych elementów rosyjskiej polityki zagranicznej?

Redakcja
Wyświetlony 5646 razy

Więcej w tej kategorii: Wiadomości nieparlamentarne »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.