wtorek, 31 sierpień 2010 19:15

Wiadomości nieparlamentarne

Napisane przez

Minister Izabela Jaruga Nowacka złożyła zażalenie na szwedzką firmę IKEA, jako dyskryminującą kobiety, gdyż na wszystkich piktogramach w instrukcjach składania mebli przedstawieni są jedynie mężczyźni. Jaruga-Nowacka uważa taki model za krzywdzący wobec kobiet i domaga się natychmiastowych zmian w piktogramach.


***

 


W wieku 58 lat zmarł w Hiszpanii antypapież "Grzegorz XVII" Clemente Dominguez Gomez, który po śmierci Pawła VI ogłosił się "papieżem". Jana Pawła I i Jana Pawła II uważał za antypapieży. Clemente Dominguez Gomez stał się osobą znaną w 1968 r., kiedy wraz z trójką innych dzieci otrzymał rzekome objawienia Matki Boskiej. Kościół nie uznał ich. Gomez zbudował otoczoną wysokim murem monumentalną bazylikę. Pieniądze na jej budowę, 16 milionów peset, otrzymał w 1972 r. od pewnej hiszpańskiej baronowej. "Zakon Karmelitów Świętego Oblicza", który obecnie liczy kilkuset członków na całym świecie, założył właśnie "Grzegorz XVII" w 1974 r. Za bezprawne noszenie stroju duchownego został wtrącony do więzienia dwa lata później, ale w 1988 r. władze hiszpańskie uznały "zakon" i wpisały do rejestru stowarzyszeń religijnych. Grzegorz VII mianował 24 "kardynałów". "Kanonizował między innymi: Gen. Francisco Franco Bahamonde, Krzysztofa Kolumba. "Ekskomunikował" zaś m.in. hiszpańską rodzinę królewską. Ogłosił dwa "dogmaty": "o niepokalanym poczęciu św. Józefa" i "cielesnej obecności Matki Boskiej w Eucharystii".


***


W obliczu gwałtownego spadku liczby ludności w Rosji trwają tam prace nad wprowadzeniem w życie tzw. podatku od bezdzietności. Mieliby go płacić ludzie powyżej 25. roku życia, którzy nie mają potomstwa. Ów projekt został wysunięty przez członków prawosławnego forum demograficznego, którzy obradują w Jekaterynburgu. Protojeriej Wladymir Ziaziew, uczestnik forum, tak skomentowal projekt: Ludzie nie majacy dzieci powinni uczestniczyc w ich wychowaniu, chociazby materialnie. W projekcie nie okreslono wysokosci podatku. W czasach Zwiazku Radzieckiego wysokosc podobnego podatku wynosila 6% pensji.


***


Nowy Jork. Znana piosenkarka, Madonna otrzymała promocję na najwyższy poziom "Kościoła Kabały", który może uzyskać osoba bez święceń kapłańskich. Piosenkarka otrzymała awans w czasie ceremonii prowadzonej przez założyciela Centrum Kabały, rabbiego Berga. Jej nauczyciele uważają, że osiągnęła szczyt duchowego zrozumienia. Dla Madonny to największe osiągnięcie w życiu ? To dzięki szczególnej promocji ze strony Madonny wiele innych gwiazd, jak choćby Demi Moore czy Britney Spears, zainteresowało się Kabałą.


***


Rzymskokatolicki biskup Calgary stwierdzil, ze gdyby to zalezalo od niego, rozwazylby nalozenie ekskomuniki na kanadyjskiego premiera Paula Martina za to, ze planuje on zalegalizowanie malzenstw osób tej samej plci. Albo jestes rzymskim katolikiem, albo nie ? powiedzial Henry w wywiadzie dla stacji radiowej w Toronto. Panstwowe prawo zezwoli gejom i lesbijkom na zawieranie cywilnych malzenstw ze wszystkimi skutkami prawnymi, projekt rzadowy wskazuje jednoczesnie, ze przedstawiciele poszczególnych religii nie beda zmuszani prawnie, by udzielac slubów takim osobom.


***


Fidel Castro ogłosił rodakom, że produkcja cukru (73% całego eksportu Kuby) jest zajęciem przestarzałym, należącym do epoki niewolnictwa. Kubańczycy mają przestawić się na ryż i w tym celu sprowadzono z "bratnich" Chin 100 tys. szybkowarów, których używanie było do tej pory na Kubie zabronione ze względu na to, że pobierają za dużo prądu.


***


Mniej niż połowa dorosłych Brytyjczyków jest w stanie poprawnie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego chrześcijanie świętują Wielkanoc ? wskazują ostatnie badania Reader's Digest. O tym, że święto upamiętnia Zmartwychwstanie Jezusa wiedziało 48 proc. pytanych. Mimo niskiej wiedzy na temat religii 64% Brytyjczyków wierzy w Boga.


***


Minister zdrowia Marek Balicki polecił wojewodom, aby przypominali szpitalom o prawie kobiet do przerwania ciąży. Wojewodowie będą przypominali medykom, kiedy kobieta ma prawo do przerwania ciąży ? stanie się tak dlatego, że do ministra wpływało ostatnio coraz więcej sygnałów o tym, że lekarze nie informują kobiet, w jakim przypadku mają prawo do aborcji. Wanda Nowicka, prezes Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, uznała, że w Ministerstwie Zdrowia powinna powstać instytucja, do której kobieta walcząca o prawo do legalnej aborcji mogłaby złożyć skargę.


***


Szwedzki parlament ma głosować wkrótce nad prawem legalizującym sztuczne zapłodnienie dla będących w akceptowanym przez państwo związku partnerskim lesbijek. Obserwatorzy sceny politycznej są zdania, że nie będzie żadnych kłopotów z przegłosowaniem ustawy. Dotychczas w Szwecji sztuczne zapłodnienie było dostępne tylko dla par heteroseksualnych. Zgodnie z nowym prawem procedurę tę będą mogły przejść również kobiety pozostające w związku partnerskim. Po urodzeniu się dziecka obie panie zostaną przez państwo uznane za jego matkę.


***


Uczeni spierają się od wieków nad niuansami językowymi w kolejnych przekładach biblijnych. Piętnastu wybitnych teologów i lingwistów w USA debatuje ostatnio nad próbą ujednolicenia znaczenia słów, użytych w Biblii, mają zniknąć wyrazy określające płeć osoby (zamiast he ? on, man ? mężczyzna, będzie person ? osoba, people ? ludzie). Inne proponowane zmiany w przekładach Biblii to użycie pregnant ? w ciąży, zamiast with child ? z dzieckiem, Messiah ? Mesjasz, zamiast Christ ? Chrystus. Naukowcy przekonują, że tak zmienione dzieło stanie się bardziej przystępną lekturą dla współczesnej młodzieży, a także zadowoli środowiska feministyczne.


***


Jak donosi "The Boston Globe", byli parafianie z zamkniętych katolickich kościołów w Natick i Quincy poprosili żonatych księży o odprawienie dla nich mszy wielkanocnych. Odbyły się one w miejscach niezwiązanych bezpośrednio z katolicyzmem: w kościele protestanckim, a druga w parku. Księża zostali zawieszeni z powodu nieprzestrzegania celibatu.

 

Wyświetlony 6419 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.