czwartek, 30 wrzesień 2010 07:46

W dżungli wielkiego miasta

Napisane przez

Dziennikarz, autor głośnej dwa lata temu powieści Masala, a także były prezenter telewizji Canal+ i Radio Kolor, zna pewnie z autopsji wielkomiejską dżunglę.

Świat błyskotliwych karier, narkotyków, zakazanych rozrywek, nieustannego "wyścigu szczurów" nawet w życiu towarzyskim. Świat, któremu nie łatwo przeciwstawić nadzieję na jakąś normalność. Max Cegielski przedstawia go w sposób na tyle sugestywny, że jego najnowszą powieść Apokalipso można uznać za głos generacji trzydziestolatków. Autor mówi ich językiem, znakomicie podsłuchanymi grepsami bywalców najmodniejszych miejsc w stolicy, stawiając przy tym interesującą diagnozę lęków i frustracji swojego pokolenia, ludzi skażonych powierzchownością i emocjonalną pustką.
Bohaterowie na pozór znakomicie radzący sobie w agresywnym świecie, są jednak wewnętrznie wypaleni. Juliusz, uznana gwiazda branży reklamowej, od dłuższego czasu żyjący na granicy depresji i pogrążony w kryzysie twórczym, pracuje nad wielką kampanią reklamową, napędzając się alkoholem i "trawką". W poszukiwaniu inspiracji wędruje po Warszawie jak ze złego snu, wsłuchuje się w podskórny rytm miasta, odwiedza podejrzane kluby, spotyka się z ludźmi, którzy żyją ogarnięci gorączką sukcesu, bycia na topie, nocnych szaleństw itp. Jego brat Aleks, pracownik firmy kurierskiej i obiecujący muzyk, gotów jest wszystko poświęcić dla otwierającej się przed nim kariery, łącznie ze swoim małżeństwem. Zaniedbywana przez męża piękna Sofie, kobieta o tajemniczej przeszłości, traktuje coraz częstsze spotkania ze szwagrem jako rodzaj terapii. Niepostrzeżenie ich przyjaźń przeradza się w namiętność, którą ? choć z obawą ? pragną uznać za miłość Przecież wszyscy tak bardzo samotni, tak bardzo są jej spragnieni

(?)


Max Ciesielski, Apokalipso, WAB, Warszawa 2004, str. 170

Magdalena Komar
Wyświetlony 4547 razy
Więcej w tej kategorii: « Mitologia pisarza Wieża Babel »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.