czwartek, 30 wrzesień 2010 07:47

Mitologia pisarza

Napisane przez

W takim razie co mam powiedzieć ojcu? Zapytała mnie matka. Powiedz mu, że jedyną rzeczą, jakiej chcę od życia, jest być pisarzem, i zostanę nim. To znaczący fragment książki Márqueza Życie jest opowieścią, która stała się bodaj największym sukcesem wydawniczym laureata Nagrody Nobla z 1982 r.

Ten pierwszy z trzech zamierzonych przez pisarza tomów jego wspomnień wzbudzał sensację i rozmaite domysły, zanim się ukazał. Materiały do autobiografii Márquez zaczął zbierać w 1989 r., a pracował nad nimi w przerwach między pisaniem kolejnych książek. Dopiero zwycięska walka z rakiem w 2000 r. zdyscyplinowała go do ukończenia.
Autor przywołuje wspomnienia miejsc i czasów, które ukształtowały jego twórczość. Kluczowym momentem była jego podróż do korzeni, jaką odbył wraz z matką w 1950 r. Wyruszyli z Barranquilli do Aracataci, by sprzedać dom dziadków. Pisarz spędził w nim wczesne dzieciństwo i gdy tam dotarli, uświadomił sobie, że w jego wspomnieniach czas się zatrzymał. Wszystko bowiem, co najważniejsze dla jego twórczości, zdarzyło się w pierwszych latach życia, właśnie w Aracatace. Nazwa pewnej posiadłości Macondo, jaką zobaczył z okna pociągu, stała się później w jego utworach nazwą całego świata, obejmującego wszystkie miejsca i wymiary czasu.
Najwymowniejszym dowodem na to, jak wielką rolę w twórczości i życiu pisarza pełni dzieciństwo, jest zdjęcie z okładki hiszpańskojęzycznego wydania książki. Widać na nim kilkuletniego Márqueza zajadającego herbatniki. Ta sama fotografia stoi w salonie pisarza w jego domu w Meksyku. Nietrudno o skojarzenia z proustowską magdalenką, zanurzoną w herbacie, która budzi wspomnienia. U Márqueza ten sam klimat "mimowolnej pamięci", nasuwających się spontanicznie wspomnień wzbudza zupa, którą jest częstowany podczas mitycznej wyprawy do domu dziadków.

(?)


Gabriel Garcia Márquez, Życie jest opowieścią, przełożyły: Joanna Karasek i Agnieszka Murarz, Muza SA, Warszawa 2004, str. 415

Magdalena Komar
Wyświetlony 5360 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.