Wydrukuj tę stronę
czwartek, 30 wrzesień 2010 07:47

Mitologia pisarza

Napisane przez

W takim razie co mam powiedzieć ojcu? Zapytała mnie matka. Powiedz mu, że jedyną rzeczą, jakiej chcę od życia, jest być pisarzem, i zostanę nim. To znaczący fragment książki Márqueza Życie jest opowieścią, która stała się bodaj największym sukcesem wydawniczym laureata Nagrody Nobla z 1982 r.

Ten pierwszy z trzech zamierzonych przez pisarza tomów jego wspomnień wzbudzał sensację i rozmaite domysły, zanim się ukazał. Materiały do autobiografii Márquez zaczął zbierać w 1989 r., a pracował nad nimi w przerwach między pisaniem kolejnych książek. Dopiero zwycięska walka z rakiem w 2000 r. zdyscyplinowała go do ukończenia.
Autor przywołuje wspomnienia miejsc i czasów, które ukształtowały jego twórczość. Kluczowym momentem była jego podróż do korzeni, jaką odbył wraz z matką w 1950 r. Wyruszyli z Barranquilli do Aracataci, by sprzedać dom dziadków. Pisarz spędził w nim wczesne dzieciństwo i gdy tam dotarli, uświadomił sobie, że w jego wspomnieniach czas się zatrzymał. Wszystko bowiem, co najważniejsze dla jego twórczości, zdarzyło się w pierwszych latach życia, właśnie w Aracatace. Nazwa pewnej posiadłości Macondo, jaką zobaczył z okna pociągu, stała się później w jego utworach nazwą całego świata, obejmującego wszystkie miejsca i wymiary czasu.
Najwymowniejszym dowodem na to, jak wielką rolę w twórczości i życiu pisarza pełni dzieciństwo, jest zdjęcie z okładki hiszpańskojęzycznego wydania książki. Widać na nim kilkuletniego Márqueza zajadającego herbatniki. Ta sama fotografia stoi w salonie pisarza w jego domu w Meksyku. Nietrudno o skojarzenia z proustowską magdalenką, zanurzoną w herbacie, która budzi wspomnienia. U Márqueza ten sam klimat "mimowolnej pamięci", nasuwających się spontanicznie wspomnień wzbudza zupa, którą jest częstowany podczas mitycznej wyprawy do domu dziadków.

(?)


Gabriel Garcia Márquez, Życie jest opowieścią, przełożyły: Joanna Karasek i Agnieszka Murarz, Muza SA, Warszawa 2004, str. 415

Magdalena Komar
Wyświetlony 4914 razy
Magdalena Komar

Najnowsze od Magdalena Komar

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.