Wydrukuj tę stronę
piątek, 12 listopad 2010 11:56

Bitwa o Polskę

Napisała

Ze Stanisławem Tymińskim rozmawia Natalia Dueholm

Kiedy przyjechał Pan do Polski, aby startować w wyborach prezydenckich w 1990 r., założył Pan Partię X. Podobno partia ta miała w tym czasie 4 miliony zwolenników i 5500 zarejestrowanych członków. Wiem, że partia już nie istnieje, ale czy utrzymuje Pan nadal kontakty z jej byłymi członkami?

? Myślę, że samotność jest lepsza niż złe towarzystwo. Chętnie utrzymuję kontakty z ludźmi wartościowymi, ale unikam bezwartościowych. Ci wartościowi zawsze mają serce.
Myli się Pani co do chronologii i liczby zwolenników Partii X. Partia ta powstała w 1991 r., po wyborach prezydenckich, na życzenie 8 tys. członków. Dostałem 4 miliony głosów w obu turach wyborów prezydenckich, za to Partia X w wyborach do Sejmu dostała tylko 250 tys. głosów.

Pan to ma pamięć!
CIA World Fact Book wpisał Partię X w blok innych partii (SDRP, SLD czy PSL) o komunistycznej proweniencji czy związkach (Communist origin or linked). Mimo że nie uważam tego źródła za zbyt wiarygodne, proszę Pana o komentarz.


? Nie odpowiadam za błędy CIA ? ta organizacja np. do tej pory nie znalazła broni masowego rażenia w Iraku. Partia X nigdy nie miała nic wspólnego z PSL i SLD i ludzie z tych partii nigdy się z nami nie dzielili swoimi pieniędzmi. SLD/PSL sfinansowały Samoobronę, aby Lepper mógł przejąć nasze biuro, nasz program i nasz elektorat. A to dlatego, że byliśmy dla nich groźnym konkurentem. Obecny sukces Samoobrony tylko potwierdza ten fakt.

Tak, wiem, że CIA popełnia błędy. Ma Pan jednak jakąś hipotezę dotyczącą powodu umieszczenia Pana w tej grupie?

? Może naprawdę się pomylili albo chcieli nas zdyskredytować poprzez włączenie w to złe towarzystwo, bo wiedzieli, że Partia X zawsze była partią polskich patriotów.

W czasie kampanii prezydenckiej był Pan oskarżany przez media o związki z Kadafim, o to, że bije żonę czy głodzi dzieci. Podobno procesował się Pan w tej sprawie. Czy coś Pan osiągnął?

? Wielu znanych ludzi ze strachu, że wybory wygrają Polacy, posunęło się wtedy do kłamstw i oszczerstw, czego dzisiaj się wstydzą. Telewizję Polską za pomówienia zmusiłem przed sądem do publicznych przeprosin. A więc mam pewną satysfakcję: jestem bodaj jedynym Polakiem, którego kiedykolwiek ci ludzie przepraszali. A wiem, że oni bardzo tego nie lubią robić.

Został więc Pan oczyszczony z tych wszystkich zarzutów, nawet ze współpracy z Kadafim? I co to znaczy, że znani ludzie bali się, że wygrają Polacy?

? Myli się Pani. Jeślibym miał możliwość, chętnie bym współpracował z panem Kadafim dla dobra Polski. Niczego się zresztą nie wstydzę. Takie pomówienia, dotyczące Kadafiego, rzucał ówczesny minister MSW w rządzie Mazowieckego ? Krzysztof Kozłowski i to on powinien się z tego tłumaczyć, nie ja.
"Znani ludzie", ci, co się bali mojej wygranej, to osoby pokroju Kozłowskiego, którzy są Polakami tylko wtedy, kiedy mają z tego korzyść. Kiedy tacy ludzie mają więcej korzyści z bycia Niemcami, Żydami czy Holendrami, to lojalni wobec Polski już nie są. Ci ludzie są ogólnie znani jako "Europejczycy". To nie są patrioci, na których można liczyć w potrzebie.

A co z Pana czarną teczką? Miał Pan tam podobno kompromitujące materiały na Wałęsę. Dlaczego ich Pan nie ujawnił? I co z tym programem przewidującym totalny upadek gospodarczy Polski w 1994 r.? Chyba się Pan pomylił co do tego totalnego upadku, bo zdaje się, że teraz jest gorzej.

? Czarna teczka zawierała papiery, a to nie wystarcza do wygrania wyborów prezydenckich, jeśli ludzie, którzy je przysłali, boją się o tym mówić. Wystarczyło, że ta teczka była i wzbudziła ciekawość Polaków ? takie było jej przeznaczenie.
Nie myliłem się co do załamania finansów Polski w 1994 roku. To się wtedy naprawdę stało i kolejne rządy były zmuszone do łatania dziury budżetowej pieniędzmi z gwałtownej prywatyzacji. Tak Polska straciła swój kapitał i teraz jest nędzarzem.


(...)

Wyświetlony 6807 razy
Natalia Dueholm

Najnowsze od Natalia Dueholm

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.