czwartek, 28 styczeń 2010 23:07

Sztuce odbija palma

Napisane przez
Tak zwana nowoczesna sztuka wkroczyła do świata kultury z dużą agresją. Formy, rekomendowane przez autorytety i samych twórców jako niebanalne dzieła, opanowały galerie, wpisały się także w miejski krajobraz.


Symbolem tego, jak artystyczny modernizm wkracza w przestrzeń miejską jest bez wątpienia słynna sztuczna palma, zdobiąca w wątpliwy sposób warszawskie Rondo de Gaulle?a. Autorką projektu palmy jest Joanna Rajkowska, która stoczyła o nią długi bój ze stołecznym magistratem. Palma uczyniła z niej jedną z bardziej hołubionych postaci polskiego modernizmu. Pytanie, czy osiągnięcie przez Rajkowską celu i zdobycie poklasku entuzjastów nowej sztuki przyniosło wymierny estetyczny zysk Warszawie. Niespecjalnie. Trudno bowiem znaleźć jakiekolwiek racjonalne uzasadnienie dla montowania atrapy palmy w centrum europejskiej stolicy, choć nie takie rzeczy wyrastają znienacka na ulicach wielu innych miast.

Warszawa znalazła się w 2002 roku (bo wtedy palmę wzniesiono) w awangardzie miejskiej sztuki, ale nie ekologizmu ? być może dlatego, że ten nie był jeszcze tak wojujący jak dziś ? ponieważ obok materiałów naturalnych, trzon konstrukcji stanowi rura PCV. Gdyby Joanna Rajkowska projektowała palmę dziś, zapewne byłaby ona w stu procentach ekologiczna, a kto wie ? może nawet jadalna.

Wiele wskazuje na to, że artystka będzie miała okazję uczynić zadość ekologicznej modzie, bo już kroi się nowa instalacja jej autorstwa ? tym razem w Poznaniu. O ile stolica Polski dostała palmę, to stolica Wielkopolski ma wzbogacić się o atrapę minaretu. Widać Rajkowska odwraca się od tematyki botanicznej w stronę dialogu kultur, ale minaret pozwoli jej wszakże zachować egzotyczny posmak instalacyjnej twórczości. Pewna konsekwencja w działaniu zostanie więc podtrzymana.

Wyświetlony 6330 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.