sobota, 13 luty 2010 20:42

Papieskie medale dla wybitnych wrocławian

Napisane przez
Janusz Dariusz Telejko i prof. Wojciech Witkiewicz to kolejni wrocławianie uhonorowani papieskimi odznaczeniami.

 

Uroczystość wręczenia odbyła się 31 sierpnia w stolicy Dolnego Śląska. Medale wręczył abp Marian Gołębiewski metropolita wrocławski.
 
Janusz Dariusz Telejko jest wieloletnim dyrektorem Katolickiego Radia Rodzina, poetą, scenarzystą, reżyserem, menagerem kultury oraz współpracownikiem ?Opcji na Prawo?.
 
Odznaczony został Krzyżem Pro Ecclesia et Pontyfice.
 
Prof. Wojciech Witkiewicz jest dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego we Wrocławiu, prezesem elektem Towarzystwa Chirurgów Polskich, ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej i Onkologicznej.
 
Otrzymał on Order Rycerski św. Sylwestra ? Rycerski Zakon Świętego Papieża Sylwestra.
 
Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (łac. Za Kościół i Papieża) to jedno z najwyższych odznaczeń Kościoła katolickiego, jakie może otrzymać osoba świecka. Został ustanowiony przez papieża Leona XIII w roku 1888. Przyznaje go Papież na wniosek biskupa diecezjalnego w dowód uznania dla postawy moralnej i zaangażowania w pracę na rzecz dobra wspólnego.
 
Order Rycerski św. Sylwestra ? Rycerski Zakon Świętego Papieża Sylwestra (Equester Ordo Sancti Silvestri Papae) został ustanowiony przez Grzegorza XVI w 1841 r. dla uczczenia papieża Sylwestra I. Przyznanie orderu jest równoznaczne z przystąpieniem do Zakonu Św. Sylwestra. Order przyznawany jest osobom świeckim, niekoniecznie katolikom, za wybitne zasługi na rzecz pontyfikatu, a także za osiągnięcia w dziedzinach nauki i sztuki.
 
Serdecznie gratulujemy obu odznaczonym!
Wyświetlony 9555 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.