czwartek, 18 luty 2010 22:53

Komentarz nie-kulturalny. Kanibalizm cywilizacyjny

Napisane przez
Od czasu, gdy browarniani lobbyści przekonywali legislatorów, że istnieje piwo bezalkoholowe, którego reklama pozwoli jej pełnić obowiązki misyjne, pojemność tolerancyjna społeczeństwa znacznie się rozszerzyła. Lewoskrętna wieża Babel emituje brukselskie wartości, a i polskojęzyczne media nie próżnują. Bez trudności rozwija się sieć sklepów z dopalaczami, bo przecież trzeba zapewnić młodzieży prawo do eksperymentowania. Feministki propagują na salonach sejmowych, że in vitro to szansa na leczenie niepłodności i godne rodzicielstwo. Organizatorom Euro 2012 wydaje się, że prawem człowieka jest oglądanie meczów w stanie upojenia piwnego. Niezależnie od tego, perspektywy promocji ideologii zła są nader obiecujące, gdy resort edukacji organizuje J. Owsiakowi i T. Lisowi spotkania z maturzystami.

Ambicją także prowincjonalnych teatrów stały się różnego rodzaju prowokacje tożsame z profanacją tradycyjnych wartości, nierzadko z obrazą uczuć religijnych. Nic to, że sceniczne wypracowania propagandowe urągają standardom debaty publicznej ? zawsze mogą liczyć na klakę socliberalnych mediów i lewicowych sympatyków. W jeleniogórskim teatrze zagnieździł się nawet klub ?Krytyki Politycznej?. Krakowski Teatr Stary parodiuje ?Trylogię? H. Sienkiewicza (bohaterowie jako pensjonariusze domu wariatów w kaplicy, z ołtarzem i obrazem Matki Boskiej). I nic dziwnego, że tak widzianego pisarza skreśla się z listy lektur szkolnych.

 
Tymczasem w jednym z warszawskich marketów eksponuje się ? jakby nigdy nic ? spreparowane zwłoki i organy ludzkie, jakby w naszym kraju zaistniała już cywilizacja śmierci, nie było poszanowania zwłok ludzkich, nie obowiązywała ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych.
 
Ani to lekcja anatomii (są podręczniki, internet), ani burzenie jakiegoś tabu, bo śmierć jest rzeczą ludzką, a miejsce zwłok na cmentarzu. Niemniej trupy upozowane na postaci znane z europejskiej ikonografii (?Dyskobol? ? Myrona, ?Lorenzo Medici? ? Michała Anioła, ?Myśliciel? ? Augusta Rodina) są zaprzeczeniem cywilizacji życia, nieludzką drwiną z wielowiekowej kultury. I tylko patrzeć, jak prawem człowieka będzie oglądanie tego barbarzyństwa, a chętna pofolgowania swej niezdrowej ciekawości gawiedź zacznie powoływać się na unijny zakaz dyskryminacji (art. 31 Karty Praw Podstawowych).
 
Narodowy handlowy
 
Ludziom przeszkadza dźwięk dzwonów kościelnych, ale znakomicie tolerują huk maszyn budowlanych, pracujących na okrągło, niedzieli nie wyłączając. Ekoterroryści ? tak wrażliwi na dobrostan ptactwa i zwierzyny ? jakoś nie reagują, choć znerwicowanie okolicznej fauny gwarantowane. Miłośnicy praw człowieka też zajęci innymi sprawami ? co tam normy hałasu i zapylanie, co tam prawo do odpoczynku.
 
Nasi zachodni sąsiedzi mają szczęście, że Polska ?wylosowała? organizację Euro 2012. Będą drogi na wschód, na których im tak zależy (podczas gdy w interesie naszego kraju są połączenia portów z południem kontynentu).
 
(?)
Wyświetlony 4439 razy
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.