czwartek, 18 luty 2010 23:04

Pytajmy

Napisane przez
 
Trzeci maja ? jeszcze jeden dzień wolny od pracy... Jak się wydaje, coraz częściej właśnie do tego sprowadza się sens tego naszego wielkiego święta narodowego i coraz mniej uwagi zwracamy na właściwe umiejscowienie tej daty w historii. Przeszłość jakby coraz mniej nas obchodzi, nie dostrzegamy jej związku z naszym dziś.
 
Oczywiście, winniśmy wypełnić ten dzień radością, zabawą, niemniej gdzieś pomiędzy poobiednią drzemką a grillem z przyjaciółmi warto znaleźć choć chwilę na parę myśli. Kiedy, jak nie właśnie w tym dniu trzeba pytać o treść narodowej wspólnoty, o jej nowe wymiary we współczesnym świecie! Co właściwie, poza językiem, łączy nas wszystkich? Z czego mamy czerpać dumę i na czym budować nadzieję na przyszłość, czego się obawiać? Czym jest dziś polskie państwo ? czy jego kształt jest rzeczywiście szczytem tego, na co nas stać? Czy w ogóle jest nam potrzebne? Na ile reprezentuje i broni nas wszystkich? Czy Unia, która przejęła sporą część jego zobowiązań, rzeczywiście jest spełnieniem naszych marzeń? Czym jest dziś demokracja, gdy coraz mniej liczy się nasze zdanie, a władza jest na stałe w rękach ludzi, których musimy się wstydzić? Czym jest dziś wolność, zwłaszcza wolność słowa, gdy pewne tematy wyłączone są spod publicznej debaty, a niektóre wręcz obłożone sankcjami karnymi? Warto może też zastanowić się nad zdradą i patriotyzmem, rolą szczęścia w historii i jego braku, sprawiedliwością i rolą mitów. Jest o czym myśleć 3 Maja, w rocznicę wydarzeń znamiennych dla naszej historii. Niech się święci!
Wyświetlony 5659 razy

Więcej w tej kategorii: Nazistowskie metody Nigdy Więcej »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.