Wydrukuj tę stronę
czwartek, 18 luty 2010 23:04

Pytajmy

Napisane przez
 
Trzeci maja ? jeszcze jeden dzień wolny od pracy... Jak się wydaje, coraz częściej właśnie do tego sprowadza się sens tego naszego wielkiego święta narodowego i coraz mniej uwagi zwracamy na właściwe umiejscowienie tej daty w historii. Przeszłość jakby coraz mniej nas obchodzi, nie dostrzegamy jej związku z naszym dziś.
 
Oczywiście, winniśmy wypełnić ten dzień radością, zabawą, niemniej gdzieś pomiędzy poobiednią drzemką a grillem z przyjaciółmi warto znaleźć choć chwilę na parę myśli. Kiedy, jak nie właśnie w tym dniu trzeba pytać o treść narodowej wspólnoty, o jej nowe wymiary we współczesnym świecie! Co właściwie, poza językiem, łączy nas wszystkich? Z czego mamy czerpać dumę i na czym budować nadzieję na przyszłość, czego się obawiać? Czym jest dziś polskie państwo ? czy jego kształt jest rzeczywiście szczytem tego, na co nas stać? Czy w ogóle jest nam potrzebne? Na ile reprezentuje i broni nas wszystkich? Czy Unia, która przejęła sporą część jego zobowiązań, rzeczywiście jest spełnieniem naszych marzeń? Czym jest dziś demokracja, gdy coraz mniej liczy się nasze zdanie, a władza jest na stałe w rękach ludzi, których musimy się wstydzić? Czym jest dziś wolność, zwłaszcza wolność słowa, gdy pewne tematy wyłączone są spod publicznej debaty, a niektóre wręcz obłożone sankcjami karnymi? Warto może też zastanowić się nad zdradą i patriotyzmem, rolą szczęścia w historii i jego braku, sprawiedliwością i rolą mitów. Jest o czym myśleć 3 Maja, w rocznicę wydarzeń znamiennych dla naszej historii. Niech się święci!
Wyświetlony 5563 razy

Najnowsze od

Artykuły powiązane

Zaloguj się, by skomentować

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.