sobota, 20 luty 2010 18:12

Liga Morska i Rzeczna (1918-2008) cd.

Napisane przez
W maju 1919 roku Stowarzyszenie "Bandera Polska" przekształciło się w Towarzystwo"Liga Żeglugi Polskiej"
Statut Towarzystwa "Liga Żeglugi Polskiej", zatwierdzony w dniu 31 maja 1919 roku przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zawierał zapis: Towarzystwo ma na celu popieranie polskich dróg wodnych, portów, żeglugi.

Prezesem Zarządu Ligi Żeglugi Polskiej został kontradmirał Kazimierz Porębski. Powołano sekcje problemowe: propagandy, przyjaciół marynarza polskiego, techniczną, ekonomiczną, budowy statku szkolno-handlowego, marynarki wojennej, marynarki handlowej, sekcję młodzieży oraz komitet wykonawczy.

 
W wydanym w lipcu 1919 roku czasopismie ?Bandera Polska? przedstawiono Memoriał Ligi Żeglugi Polskiej do Wysokiego Sejmu, w którym wskazywano na konieczność utworzenia Urzędu ds. Wodnych.
 
10 lutego 1920 roku w Pucku odbył się akt zaślubin Polski z morzem, z udziałem generała Józefa Hallera oraz licznego grona działaczy Ligi Żeglugi Polskiej.
 
Podczas przeprowadzenia I Walnego Zebrania Członków, które odbyło się 1 kwietnia 1920 roku, Liga Żeglugi Polskiej liczyła 5218 członków.
 
W czasie wojny z Rosją Sowiecką w 1920 roku, Liga organizowała werbunek ochotników do Armii Polskiej, zbierała składki na szpital w Mołodecznie oraz prowadziła wiele innych akcji na rzecz obrony kraju. W walkach z bolszewikami uczestniczyli członkowie Ligi Żeglugi Polskiej, kontradmirał Porębski brał udział w obronie Warszawy na odcinku Zegrze-Dębe, był dowódcą Obrony Rzecznej. Podlegała mu Flotylla Pińska i Flotylla Wiślana. Obie te flotylle dzielnie walczyły na Wiśle, od Góry Kalwarii do Płocka, na Bugu, Prypeci i Dnieprze.
 
8 grudnia 1920 roku w Tczewie odbyła się uroczystość otwarcia Szkoły Morskiej, powstałej z inicjatywy wiceadmirała Porębskiego. Szkoła na dwóch wydziałach (nawigacyjnym i mechanicznym) rozpoczęła kształcenie oficerów marynarki handlowej. Dyrektorem został Antoni Garnuszewski, członek Ligi.
 
Była to pierwsza tego rodzaju uczelnia w historii Polski. Antoni Garnuszewski w czasie pracy w Szkole Morskiej opracował i wydał do druku pierwsze podręczniki fachowe w języku polskim: ?Budowa okrętu? i ?Teoria okrętu?.
 
W 1930 roku Szkoła Morska została przeniesiona do Gdyni.
 
Po zakończeniu wojny z bolszewikami w 1921 roku, rozpoczęto akcję promującą rozwój gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej oraz sportów wodnych. Przypominano społeczeństwu polskiemu, że Odzyskawszy własny brzeg morski, z którego dawniej nie umieliśmy należycie korzystać, dziś winniśmy ze wszech miar dążyć do wyjścia przez ten brzeg na szeroki świat mórz i oceanów ? po bogactwa w nich zawarte winniśmy rękę wyciągać, bogactwa te w miarę sił naszych posiąść i z nich korzystać.
 
Nie wolno nam dopuścić, by cudzoziemcy nas w tym uprzedzili, gdyż to lenistwo mogłoby się na nas srodze zemścić. Każdy statek polski to nowa ziemia polska, to nowy warsztat pracy, to nowy skarb Narodu. Każdy statek pod banderą polską to słuszna duma Narodu, to chwała i rozgłos imienia polskiego.
 
Tekst ten zawarty był w Odezwie Ligi Żeglugi Polskiej z 1921 roku, skierowanej do Społeczeństwa Polskiego.
 
Działalność promocyjna zaczęła przynosić pierwsze efekty. Oddział Tczewski Ligi Żeglugi Polskiej, podjął uchwałę o zbieraniu funduszy na zakup statku, a Oddział w Toruniu zainicjował zbiórkę na rzecz budowy stoczni rzecznej w Tczewie.
 
W końcu 1921 roku LŻP liczyła przeszło 20 tysięcy członków, skupionych w 50 oddziałach.
 
Liga zainicjowała także organizację dorocznych regat żeglarskich w Gdyni. Pierwsze, z udziałem łodzi rybackich, odbyły się w dniu 5 sierpnia 1922 roku.
 
(?)
Wyświetlony 3242 razy
Więcej w tej kategorii: « Traktat Ryski Ekumenizm na celowniku »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.