czwartek, 25 luty 2010 12:11

Prawy Margines

Napisane przez

Rok 2008 przejdzie do historii jako dobry, a nawet bardzo dobry rok dla Polski, ponieważ zaczynający się rok 2009 będzie w porównaniu z nim bardzo ciężki dla polskiej gospodarki, a w konsekwencji ? dla zwykłego obywatela.

Kryzys gospodarczy, szalejący w drugiej połowie roku w krajach ościennych, stanął na przełomie roku u bram Polski. Dochód narodowy poniżej 2% (a może nawet recesja?), bezrobocie powyżej 10%, protesty uliczne? i w konsekwencji drastyczny spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej. W tym klimacie PO szybko wybije sobie z głowy przyspieszone wybory i próby modernizacji kraju. Tak jak PiS zmarnował swój dobry czas, tak i Platforma, z innych co prawda przyczyn, podąża jego drogą. Dlaczego tak się dzieje ?

W obu partiach, a także w SLD rośnie grupa znana dobrze z czasów PRL, którą nazywano działaczami partyjno-państwowymi. Ludzie, tacy jak Ziobro i Kurski, Nowak i Nitras, Olejniczak i Napieralski, nigdy nie pracowali w normalnej firmie czy instytucji. Zawsze, już od czasów studenckich, byli i są aktywni w działaniu. Władza jest dla nich celem, nie narzędziem. Zdobywając ją, nie wiedzą do czego służy, więc marnują czas i potencjał kraju, a następnie, już w opozycji utyskują na nieskuteczność swoich klonów z konkurencyjnych partii.
 
Jak w chocholim tańcu przez rok 2008 przewinął się korowód TW. Te same żenujące argumenty. Nie współpracowałem, nie byłem świadomym współpracownikiem, nie podpisywałem, nie brałem wynagrodzenia. W konfrontacji z faktami zasłaniają się brakiem pamięci, nieszkodzeniem nikomu, chęcią realizacji marzeń, strachem przed odebraniem paszportu. Hierarchowie kościelni arcybiskup Stanisław Wielgus, arcybiskup Józef Życiński, astronom Aleksander Wolszczan, bankowiec Sławomir Lachowski, pisarz Aleksander Minkowski i wielu innych o mniej znanych twarzach i nazwiskach. I nasz słynny Bolek, którego szczyty hipokryzji przewyższają Himalaje. Można tylko skwitować to nową świecką tradycją, jaka narodziła się w roku minionym: przy okazji nadawania dzieciom imion. ?Na cześć naszego byłego Prezydenta nadajemy ci imię Bolesław?.
 
20-letnie zacieranie historii PRL-u daje owoce. Sondaże przeprowadzane pod koniec minionego roku pokazują, że istnieje liczna grupa Polaków uważająca wprowadzenie stanu wojennego za uzasadnione, Jaruzelskiego za polskiego patriotę, a PZPR za partię, która dobrze zapisała się w historii Polski. Kiedy ?Gazeta Wyborcza? przeprowadzi sondaż, czy hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego czy Międzynarodówka?
 
Lech Kaczyński odznaczył Orderem Orła Białego Zbigniewa Religę ? ministra zdrowia w rządzie PiS, a w stanie wojennym działacza reżimowego PRON ? Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Z tej okazji powstał wiersz: Może dobrze z tym orderem, bo nareszcie jest wiadomo, kto w szeregach wolnej Polski, a kto tam, gdzie stało ZOMO.
 
Ruszył podział Telekomunikacji Polskiej (TP SA). Spóźniony, jak większość rzeczy w Polsce, o lat jeśli nie kilkanaście, to z pewnością kilka. Może potrwać nawet kilka lat. Warto jednak zlikwidować monopolistę, który dławi rozwój Internetu i konkurencję na rynku polskim, ramię w ramię z francuskim rządem, reprezentowanym przez większościowego właściciela TP SA, firmę France Telekom. W obronie TP SA wystąpił tekstem w ?Dzienniku? Kazimierz Marcinkiewicz. Niewtajemniczeni podziwiali pewnie byłego premiera, który biegle poruszał się w problemach telekomunikacyjnych rynku polskiego. Znający sprawę podśmiewają się jednak, że tekst przyniósł mu do przepisania Konrad Ciesiołkiewicz, kiedyś jego asystent, a obecnie dyrektor PR w TP SA. A może przepisywali go razem, zajadając się sushi ? ulubioną potrawą premiera?
 
Wyświetlony 5969 razy

Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.