czwartek, 25 luty 2010 12:12

Tusk zwiększa rozmiary państwa

Napisał
W  związku z kryzysem finansowym, by pobudzić kulejące gospodarki, na świecie kolejne państwa obniżają podatki, a tymczasem rząd premiera Donalda Tuska wprowadza kolejne obciążenia dla polskich podatników. Wydatki publiczne w stosunku do PKB zwiększą się z 42,5 proc. w 2008 roku do 43,2 proc. w 2009 roku.

Wszyscy pamiętamy postulat Platformy Obywatelskiej, kiedy jeszcze nie rządziła, 3 x 15, czyli 15-procentowy PIT, CIT i VAT. Co z tego zostało? Nic. CIT i VAT pozostają bez zmian, ale chociaż PIT od stycznia czeka niewielka korekta na korzyść podatników ? cztery stawki (0, 19, 30 i 40 proc.) zostaną zastąpione trzema ? (0, 18 i 32 proc.), a ponadto stawkę 32-procentową zapłacimy po przekroczeniu wysokiego progu dochodów. Według ekspertów dzięki temu w portfelach Polaków zostanie 8 mld zł, a zdaniem premiera Tuska ? nawet 35 mld zł. Rozszerzono też zakres ulgi na dzieci ? będą mogli z niej skorzystać także rodzice zastępczy i opiekunowie prawni. Niestety, całkiem niedawno premier Donald Tusk w wywiadzie dla ?Rzeczpospolitej? oświadczył, że obecnie Polski absolutnie nie stać na dalszą redukcję obciążeń podatkowych, a tym samym wprowadzenie podatku liniowego. Gdzie podziała się konsekwencja premiera?

 
Tymczasem podnosi się inne obciążenia fiskalne Polaków. Jacek Rostowski, minister finansów ?prawicowego? rządu, nie zapomniał o podniesieniu maksymalnych stawek w podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2009 r. wzrosła akcyza na wszystkie alkohole (pół litra wódki podrożeje o około 1 zł, butelka wina (0,75 l) ? o około 20 gr, a butelka piwa ? o 7 gr) i samochody o pojemności silnika powyżej 2 litrów (wzrost z 13,6 proc. do 18,6 proc.). Jak wyliczyło Ministerstwo Finansów, ma to przysporzyć budżetowi dodatkowych dochodów na poziomie 1,14 mld zł ? jeśli oczywiście ludzie, ze względu na wyższą cenę, nie zaczną rezygnować z kupowania tych towarów. Pieniądze te mają zasilić konto Rezerwy Solidarności Społecznej i mają być wydawane na cele społeczne.
 
Podwyżki te trzeźwo skomentowała Unia Polityki Realnej. Zdaniem tej partii zwiększona akcyza, tak jak każdy podatek, doprowadzi do większego zubożenia społeczeństwa. UPR argumentuje, że dodatkowa złotówka, przeznaczona na zakup pół litra wódki, mogłaby być wydana na wolnym rynku na inny cel, z pożytkiem dla wszystkich Polaków. Ponadto Unia Polityki Realnej uważa, że akcyza powinna być zmniejszona do minimalnej wartości, narzuconej przez Unię Europejską. Przeciwko nowym podatkom protestują same branże. Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego ? Browary Polskie w przedstawionym stanowisku twierdzi, że podwyżka akcyzy na piwo może przynieść niższe wpływy do budżetu w związku ze zmniejszeniem sprzedaży tego trunku oraz negatywnym wpływem na rynek pracy. A w Polsce opodatkowanie piwa już i tak stanowi około 39 proc. ceny detalicznej, podczas gdy na świecie średnio 14 proc. Zdaniem prezesa Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, Wojciecha Drzewieckiego również wzrost akcyzy na samochody spowoduje podwyższenie ich cen, co z kolei może zmniejszyć sprzedaż nawet o 10 proc. Nawet podatkolubna Bruksela w dobie kryzysu finansowego zachęca do obniżek podatków od aut. Na szczęście, kierowcy mogą cieszyć się z faktu, że zlikwidowano tzw. podatek Religi, dzięki czemu być może zostaną obniżone składki na ubezpieczenia komunikacyjne OC (po wprowadzeniu tego podatku towarzystwa ubezpieczeniowe podniosły składki OC dla kierowców od 7 proc. do 10 proc.).
 
Od stycznia rośnie także akcyza od wyrobów tytoniowych do 31,46 proc. maksymalnej ceny detalicznej, co będzie oznaczało podwyżkę ceny paczki papierosów o około 90 gr. Mało tego, jeśli dyrektywa zaproponowana przez Laszlo Kovacsa, unijnego komisarza ds. podatków, zostanie przyjęta, to wówczas do roku 2016 papierosy w Polsce podrożeją aż o 46,8 proc. W 2010 roku ma za to, zgodnie z proponowanym przez niezależnych ekspertów projektem ustawy, zostać zlikwidowana radiowo-telewizyjna opłata abonamentowa.
 
Z najnowszego raportu PricewaterhouseCoopers i Banku Światowego wynika, że w rankingu przyjazności polski system podatkowy zajmuje dopiero? 142. miejsce. Wśród państw Unii Europejskiej plasujemy sie na przedostatniej pozycji ? gorzej jest tylko w Rumunii. W skali całego świata Polskę wyprzedza wiele ?potęg gospodarczych?, takich jak Irak, Mongolia czy Mozambik.
 
Tymczasem wiele krajów na świecie postanowiło pomóc swoim gospodarkom w trudnym okresie i obniżyć podatki. Mimo że Wielka Brytania ma najniższy podatek VAT w Unii Europejskiej (nie licząc Luksemburga i Cypru), to postanowiła jeszcze obniżyć ten podatek o 2,5 proc. ? z 17,5 proc. do 15 proc. Według obliczeń ekspertów rządowych obniżka podatku, która ma obowiązywać do końca 2009 roku, powinna wzbogacić każdego dorosłego Brytyjczyka o 170 funtów. Dlatego Unia Polityki Realnej uważa, że polski VAT również powinien zostać zmniejszony do minimalnej stawki unijnej 15 proc., co doprowadziłoby do pobudzenia gospodarki. Należy zwrócić uwagę, że z wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej wyższa niż w Polsce stawka podatku VAT obowiązuje wyłącznie z Szwecji i Danii. Niestety, nie wszystko, a właściwie to coraz mniej, zależy od władz krajowych. Unia Europejska skierowała przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości pozew w sprawie stosowania obniżonej, niezgodnej z unijnym prawem 7-procentowej stawki VAT na ubranka dziecięce i buciki.
 
Z kolei Rosja obniżyła stawki CIT dla średnich i dużych przedsiębiorstw z 24 proc. do 20 proc., a CIT dla małych firm, które płaciły zryczałtowany podatek 15 proc., może spaść aż do 5 proc. Decyzję o wielkości obniżki rząd scedował na władze regionów, w których działają te przedsiębiorstwa. Ponadto rosyjski rząd podwoił wolną od podatku kwotę, którą raz w życiu ma prawo dostać z budżetu państwa każdy obywatel Federacji przy zakupie mieszkania ? wzrosła ona z równowartości 4800 USD do 9600 USD. Nowy centroprawicowy rząd Nowej Zelandii obniżył podatki dochodowe od osób fizycznych. W ramach 3-letniego programu obniżek od 1 kwietnia 2009 roku próg podatkowy w stawce 33-procentowej zostanie podniesiony z 40 tys. NZD (66,3 tys. zł) do 48 tys. NZD (79,6 tys. zł), a dochody powyżej 70 tys. NZD (116 tys. zł) rocznie zostaną opodatkowane stawką 38 proc. (teraz 39 proc.). Już po pierwszej rundzie obniżek średnio zarabiający nowozelandzki pracownik zarobi dodatkowo 18 NZD (30 zł) tygodniowo (1560 zł rocznie). Aby złagodzić skutki kryzysu, podatki obniżają także między innymi Turcja (podatki dla biznesu), Grecja, Bułgaria (ulgi dla inwestorów), Egipt, Chiny (obniżki podatków od sprzedaży domów i samochodów), Wietnam (obniżki podatków dla przedsiębiorców), Tajwan (ulgi w PIT), Brazylia (podatki dochodowe), Argentyna, Japonia (CIT), a nawet znana z wysokich podatków Szwecja. Także Michael Glos, niemiecki minister gospodarki, wzywa do pilnych obniżek podatków.
 
O tym, że w Polsce podatki wzrastają, a nie zmniejszają się, świadczy przede wszystkim wzrost dochodów i wydatków publicznych w stosunku do PKB. Planowane na 2009 rok wydatki publiczne w naszym kraju pod rządami Platformy Obywatelskiej mocno poszybowały w górę. W 2008 roku wynosiły one 544 mld zł, podczas gdy w 2009 roku ? 597,3 mld zł. Oznacza to zwiększenie wydatków publicznych o 53,3 mld zł, czyli o 9,8 proc. W 2009 roku będą one stanowiły 43,2 proc. PKB, podczas gdy w 2008 roku było to 42,5 proc. PKB, a w 2007 roku ? 41,5 proc. PKB. Aż 224 mld zł, czyli 37,5 proc. wydatków publicznych w 2009 roku stanowią szkodliwe wydatki socjalne. Czy tak powinny wyglądać kierunki działań, zmierzające do reformy i uzdrowienia państwa rzekomo centroprawicowego rządu, jakim mieni się być rząd Donalda Tuska?
 
Wyświetlony 5332 razy
Więcej w tej kategorii: « Kto daje i odbiera... Prawy Margines »
Zaloguj się, by skomentować

Wychodząca od 2001 roku
„Opcja na Prawo” to najdłużej ukazujące się pismo
opiniotwórcze o charakterze liberalno-konserwatywnym.

OPCJA NA PRAWO © All Rights Reserved.

Nasza strona używa plików cookies. Jeśli przeglądasz nasze strony równocześnie wyrażasz zgodę na korzystanie z nich.Więcej o naszej polityce prywatności Polityka prywatności. Korzystanie z tej strony wymaga akceptacji plików cookie.